کارشناسان زیبایی معتقدند، همه چین و چروک های پوست تا پبش از 25 سالگی بوجود می آیند و بعد از آن تنها خودشان را نشان می دهند.

دلایل مختلفی باعث ایجاد چین و چروک های عمقی می شوند. اگر علت را بدانید راحت تر می توانید برای درمان معلول اقدام کنید.در اینجا با برخی از راهکارهای مقابله با چین و چروک ها آشنا می شوید. اما بخاطر داشته باشید، درمان یک فرایند زمانبر بوده و بهتر است با نظارت پزشک متخصص پیگیری شود.

کمبود آب باعث خشکی در پوست می شود. این خشکی به مرور زمان و با افزایش عمر باعث چین و چروک در پوست می شود. رطوبت کافی پوست باعث جوان ماندن و انعطاف پذیری بیشتر پوست می شود.

پروتئین های سویا غنی از آمینو اسیدها ، ویتامین E و بسیاری از آنتی اکسیدان ها هستند . این مواد موجب می شوند که پوست ، مرطوب و بدون چروک باقی بماند. 
سبزیجاتی مانند اسفناج و کلم پیچ  نیزغنی از ویتامین A,E,C ، آهن و فیبرهستند که برای زیبایی چهره مهم است .

سیر این ماده اعجاب انگیز سبب کاهش فشارخون، کاهش کلسترول و حتی پیشگیری از سرطان می شود. این ماده غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها است که کمک می کند پوست شما جوان بماند.

 

آلودگی موجود در محیط، به نوبه خود باعث گرفتگی منافذ پوست شده و بهمین دلیل موثرترین دشمن برای سلامتی و شادابی پوست شناخته شده می شود. تنها راه مقابله با این آلودگی‌ها استفاده از مواد آنتی‌اکسیدان‌دار است. این مواد از طریق رژیم غذایی مناسب مثل خوردن شکلات تلخ، میوه‌ها و سبزیجات به خصوص میوه‌های خانواده توت و انار و چای سبز حاصل می‌شود.

بهتر است بدانید که عوامل دیگری همچون نور خورشید، ژنتیک، حرکات ارادی و غـیـرارادی پوست مانند خنده، گریه، اخم و سیگار کشیدن باعث بروز تغییراتی در چهره می شوند. آنهایی که زیاد چهره‌ در هم می‌کشند یا زیاد می‌خندند و آنهایی که روی صورتشان می‌خوابند، چهره‌شان بیشتر در معرض چین و چروک‌ است.  بهتر است بعد از حمام بلافاصله از مرطوب کننده ها استفاده کنید. مرطوب کننده هایی که معطر هستند معمولا برای پوست های حساس توصیه نمی شود. پس بهتر است از لوسیون های مرطوب کننده برای این گونه پوست ها استفاده شود.

استرس و ناراحتی و آشفتگی ذهنی نیز باعث ایجاد جوش و در نهایت چین و چروک صورت می شود. بنابراین روش های کنترل ذهن و برقراری آرامش باعث برگرداندن عصب های صورت به حالت عادی می شود. چای سبز از جمله مواد غذایی است که علاوه بر داشتن آنتی اکسیدان به دلیل داشتن کافیین باعث آرامش در بدن می شود.