شاید قبلا هم شنیده باشید که پروتئین غذای عضله و ماهیچه است و این را هم میدانید که چقدر برای بدن انسان اساسی و مهم است. با بیماری ها مبارزه میکند و باعث راحت تر خوابیدن شما می شود. به همین دلیل است که بدن شما به این مواد مغزی حیاتی احتیاج دارد.

ما اغلب فکر میکنیم که  پروتئین فقط به عنوان یک ابزار ساخت عضلانی استفاده میشود. به نظر می رسد که این مواد مغذی که از اسیدهای آمینه تشکیل شده اند بسیار بیشتر از آن کارایی دارد.

نیلسن متخصص تغذیه در ونکوور میگوید “پروتین برای ایمنی بدن – سطح  انرژی – ساختن و بازسازی کردن بدن بسیار لازم و ضروری است”

حقیقت این است که تقریبا هر بافتی در بدن شما  نیاز به پروتئین دارد: مو و ناخن نیز عمدتا از پروتئین ساخته شده است. استخوانها، مغز، پوست و کبد همه از اسید آمینه مشتق شده از پروتئین برای عملکرد خود استفاده می کنند این اسید امینه انزیم و هورمون میسازد که انسولین هم شامل آن می باشد. بدن همچنین از پروتئین برای تولید هموگلوبین استفاده می کند، هموگلوبین بخشی از خون ما است که اکسیژن را به بافت های بدن می رساند.

بر خلاف دو ماده مغذی دیگر (کربوهیدرات ها و چربی ها)، پروتئین نمی تواند در بدن ذخیره شود، بنابراین مهم است که در وعده های غذایی ما پروتئین  وجود داشته باشد. پروتئین چیزی است که باعث می شود شما احساس رضایت داشته باشید، که به تنظیم اشتها کمک می کند و باعث میشود که قند خون بدن به تعادل برسد. آواکادو، سالاد کلم بروکلی و مخلوط میوه با مغزهایی مانند بادام و پسته  منبع مناسبی برای پروتئین و غذای سالم  میباشد.

این را هم بدانید که همه ی مواد پروتئینی کامل نیستند در سال 2015 سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که گوشت قرمز فرآوری شده می تواند باعث سرطان کولورکتال (روده بزرگ) شود و دانشکده بهداشت عمومی چان در بوستون متوجه شد که گوشت قرمز می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد. در همین حال مطالعه ای که در ماه ژانویه گذشته در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شد گزارش داد که مصرف پروتین حیوانی با خطر بیشتری نسبت به پروتیین گیاهی همراه است و خطر بیشتری برای بیماری های قلب و عروق دارد.

نیلسن می گوید: اگر عاشق گوشت قرمز هستید، از آن لذت ببرید. آن را یک بار در هفته مصرف کنید و بقیه ی هفته را بهتر است با  خوردن مرغ، ماهی یا پروتئین های گیاهی سپری کنید.

محققان دانشگاه میسوری دریافتند که زنانی که غذاهای پر پروتئینی مصرف می کنند، باعث میشود که گلوکز و کنترل انسولین را دربدنشان بهتر کند، محققان فکر می کنند که پروتئینی که جذب بدن آنها می شود آنهارا از ابتلا به دیابت حفظ می کند.

چند نمونه از غذاهایی که سرشار از پروتئین: ماست – پنیر- تخم مرغ – شیر – استیک گوشت چرخ شده – سینه مرغ –ماهی – لوبیا – عدس – کره بادام زمینی – آجیل – سویا – نخود فرنگی – جوانه گندم و نودل و… می شوند.