رئیس جشنواره فیلم کن و کانون فیلمنامه‌نویسان ایران از حسن روحانی خواسته‌اند تا شرایط خروج جعفر پناهی از ایران و شرکت او در جشنواره فیلم کن را فراهم کند. فیلم "سه رخ" پناهی در بخش مسابقه اصلی کن به نمایش در خواهد آمد.

فیلم "سه‌رخ" ساخته جعفر پناهی در بخش مسابقه اصلی جشنواره فیلم کن شرکت خواهد کرد، کارگردان اما اجازه خروج از ایران را ندارد.

در نامه‌هایی جداگانه، رئیس جشنواره کن و نیز کانون فیلمنامه‌نویسان ایران از حسن روحانی خواسته‌اند تا شرایط خروج جعفر پناهی از ایران را فراهم کند تا این فیلمساز بتواند در جشنواره کن حضور پیدا کند.

کانون فیلمنامه‌نویسان ایران در نامه خود نوشته‌اند: «فارغ از جهت‌گیری‌های سیاسی، اعتقاد داریم که پاسداری از منافع ملی ایجاب می‌کند تا دستاوردهای متنوع اقتصادی فرهنگی این رویداد در تصمیم گیری مدنظر قرار گیرد. عدم حضور ایشان زمینه را برای تبدیل فرصت به تهدید مهیا می‌کند. لذا از جنابعالی تقاضا می‌شود بنابر وظیفه قانونی جهت نیل به این حق مسلم اقدام و دستورات لازم را صادر فرمایید.»

جعفر پناهی در اسفندماه ۱۳۸۸ و در پی ناآرامی‌های پس از انتخابات در منزلش به همراه همسر، دختر و ۱۵ تن از میهمانانش بازداشت شد. او در نهایت به ۶ سال حبس و ۲۰ سال محرومیت از فیلم‌سازی محکوم شد. پناهی در سال ۱۳۸۹ به عنوان عضو هیئت داوران به جشنواره برلیناله دعوت شد اما اجازه خروج از کشور را نیافت.

و با وجود محرومیت از فیلم‌سازی در سال ۱۳۹۳ فیلم "تاکسی" را ساخت و این فیلم در سال ۲۰۱۵ برنده خرس طلایی جشنواره برلیناله شد.

محمد حقیقت منتقد سینمایی در گفت‌وگو با دویچه‌وله تصریح کرد که حضور فیلم‌ساز در کنار نمایش فیلمش در یک جشنواره پراهمیت مثل کن بسیار مفید و حائز اهمیت است، به خصوص که امسال برای اولین بار دو فیلم بلند و دو فیلم کوتاه از چهار کارگردان ایرانی در بخش مسابقه اصلی کن به نمایش در می‌آیند و این برای سینمای ایران اتفاق بسیار مهمی است.

جعفر پناهی پس از انتشار خبر نمایش فیلمش در بخش مسابقه اصلی کن در یادداشتی نوشته بود: «امسال براى اولین بار در تاریخ سینماى ایران دو فیلم از دو فیلمساز ایرانى در بخش مسابقه‌ى اصلى کن حضور خواهند داشت. این حضور، خود به خود بیانگر آن است که سینماى ایران زنده و پویا است. مسلما این امر به مذاق کسانى که می‌خواستند مرگ سینماى مستقلِ ایران را با هر حیله و تهدید جشن بگیرند، خوش نخواهد آمد.»