1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

در هفته گذشته کنسرت محمدرضا لطفی و گروهش به نام همنوازان شیدا، در سالن نمایشگاه میلاد اجرا شد. این برنامه که دو قسمت داشت، در قسمت اول بداهه نوازی های لطفی و به همراه تنبک نوازی و دف نوازی و در قسمت دوم نیز این گروه در دستگاه همایون، با آواز علیرضا فریدون پور به روی صحنه رفت. اما این اجرا دارای معایبی نیز بود. در قسمت اول به دلیل انتخاب نامناسب جایگاه نوازندگان، تماشاگرانی که در قسمت میانی سالن نشسته بودند از دید کافی برخوردار نبودند. البته این مشکل برای قسمت دوم برطرف شد. از طرفی تماشاگران این کنسرت را به دلیل همراهی نکردن آواز با قطعات لطفی، بدون حس کافی اعلام کردند.


بعد از چند هفته بی خبری از فیلم جدایی نادر از سیمین، این بار خبر از دریافت جایزه سینمای جهان بی بی سی ۴ شنیدیم. اصغر فرهادی که نتوانست خود برای دریافت این جایزه در لندن حضور داشته باشد، سرمایه گزارش را برای دریافت این جایزه معرفی کرد. فیلم "جدایی نادر از سیمین" انتخاب نهایی هیئت پنج نفره داوران بی بی سی ۴ بود که شامل دیوید هیر، کارگردان، کازوئو ایشی گورو، نویسنده جایزه بوکر، گوریندر چادا، مستندساز، و جان بتسک، تهیه کننده مستند برنده اسکار می شدند. برنده جایزه سینمای جهان بی بی سی ۴ در سال گذشته، فیلم "روبان سفید" بود. از طرفی دیگر نشریه هالیوود ریپورتر احتمال اینکه این فیلم یکی از نامزد های نهایی جایزه اسکار باشد را دور از ذهن نمی داند.


بعد از 30 سال که از مرگ ناتالی وود می گذرد، دوباره پرونده مرگ این بازیگر به جریان می افتد. ناتالی وود که در فیلم های شورش بی دلیل و شکوه علفزار، بازی کرده بود، در نوامبر سال 1981 از قایق تفریحی خود و همسرش به درون آب افتاده و خفه شده بود. 30 سال پیش پلیس علت مرگ را حالت غیر طبیعی او اعلام کردند. اما درست سال گذشته کتابی در خصوص مرگ او نوشته شد و در این کتاب از درگیری همان شب او با همسرش توضیح داده شده است. پلیس این پرونده را مجدد ارزیابی می کند و هنوز معلوم نیست این ادعاها که در کتاب آمده صحت داشته باشد.


همانطور که شایعه در سینمای هالیوود و در حاشیه زندگی بازیگران وجود دارد این هفته شایعه ای در خصوص خودکشی پس از تعرض به یک دختر جوان توسط رضا رویگری پخش شد. ماجرا از این قرار است که چندی پیش در روزنامه کیهان مطلبی در این خصوص نوشته شد که بلافاصله توسط این بازیگر تکذیب شد. پلیس آگاهی نیز این چنین خبری را تکذیب کرده و گفته است که چنین پرونده ای در آگاهی موجود نیست.


زمانی که فیلم جرم به کارگردانی مسعود کیمیایی اکران شد، هنرمندان و سازندگان این فیلم با لیموزین و بادیگارد بر روی فرش قرمز قرار گرفتند و با طرفدارانشان وارد سینما شدند. از بعد از این فیلم برای چند فیلم دیگر نیز فرش قرمز برای هنرمندان پهن می شد و این حرکت بعضی را کمی نگران کرد. همین نگرانی باعث شد که اعلام شود از این به بعد فرش قرمزRed Carpet در ایران نخواهیم داشت و تمام سعی خود را خواهیم کرد که با این فرهنگ غربی مقابله کنیم. این سخنان را مدیر امور اجرایی تالار" ایوان شمس"، شخصی به نام موسوی نیا در مصاحبه ای با سایت فارس بیان کرده است. اما علیرضا سجادپور در دو روز اخیر حداقل به ده دوازده رسانه درباره این موضوع توضیح داده‌ است که وزارت ارشاد به هیچ وجه با اصل برگزاری چنین مراسمی مشکلی ندارد. این درست برخلاف حرف و حدیث هایی که از شخصی به نام موسوی نیا شنیده است و همچنین او اظهار داشت که تا به حال نام چنین پستی به گوشش نخورده است.


بعد از خبر ممنوعیت فرش قرمز، جمعه شب در سینما آفریقا فرش قرمز پهن شده بود. این فرش قرمز به دلیل اکران خصوصی فیلم هنر پرواز Art Of Flight ساخته کرت مورگان ، به دعوت ردبول برگزار شده بود. در این اکران، چهره های سرشناسی چون، یاس، بهنام ابطحی، رضا صادقی و حمیدرضا صدر نیز دیده می شدند.


بالاخره گروه سون، کنسرتش را اجرا کرد اما این بار با 45 دقیقه تاخیر گروه بر روی سن رفتند. این کار گروه که صدای طرفدارانشان را در آورده بود، با اجرای خوب گروه سالن اریکه را پر از شور و هیجان کرد. آرش قنادی بعد از کنسرت علت این تاخیر را عدم هماهنگی گروه پشتیبانی اعلام کردند و توضیح داد که لباس او را جا گذاشته بودند. او در ابتدا با لباسی متفاوت از گروه بالاخره به اجرا پرداخت اما این گروه که هماهنگی بین اعضایش را بسیار مهم می داند، بعد از اینکه لباسش را برایش آوردند، متحدالشکل برنامه را ادامه دادند.


کنسرت گروه دارکوب نیز اجرا شد. برخی از منتقدین این کنسرت را موفقیت آمیز نمی دانستند اما زمانی که این گروه بر روی صحنه رفت هیچ جای خالی در بین صندلی ها پیدا نشد. این گروه که به سرپرستی همایون نصیری و به همراهی حامد بهداد در سالن اریکه برگزار شد، شبی به یاد ماندنی برای طرفدارانش به حساب می آمد. در این کنسرت حضور همایون شجریان شور و هیجان بی وصفی را بین تماشاگران به وجود آورد.


بعد از حضور همایون شجریان در کنسرت دارکوب، او و گروه همنوازان حصار، اجرای متفاوت او با همراهی علی قمصری و گروه حصار را می توان تلفیقی از سازهای سنتی و مدرن نامید. در آمیخته شدن، ویولا و ویلنسل، کوزه و سازهای کوبه‌ای با تمبک و کمانچه و دف و تار شکل تازه و متفاوتی در اجرای تصنیف ها در دستگاه‌های بیات اصفهان، شوشتری، دشتی، شور و بیداد را به نمایش گذاشتند. در این کنسرت تماشاگران یک صدا تصنیف مرغ سحر را درخواست می کردند اما تصنیف پایانی این کنسرت، "بی همگان به سر شود" بود. این گروه با استقبال پر شور و بی نظیر تماشاگران، صحنه را ترک کردند.


خبر دنیای بالییوود در این هفته، اضافه شدن یک نوزاد به خاندان باچان بود. آیشواریا رای که عروس آمیتا باچان و همسر آبیشک باچان است، بعد از گذشت 4 سال از زندگی زناشویی، فرزند خود را در بمبئی به دنیا آورد. او صاحب یک دختر کوچک شده است.


خبر غافلگیر کننده دیگر این هفته از اکران پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما، آواتار به صورت سه بعدی در سینما آزادی است. این خبر زمانی پخش شد که حق پخش این فیلم خریداری شده و این فیلم در حال حاضر مراحل دوبلاژ را سپری می کند. این فیلم پس از پخش انیمیشن سه بعدی " آلفا و امکا" به نمایش در خواهد آمد.


خبر ها در مورد فیلم سفید برفی در حال کامل شدن است. این دو فیلم " سفید برفی و آینه آینه " و سفید برفی و شکارچی" با عکس ها و تیزر ها معرفی شدند. در این فیلم که قرار است جولیا رابرتز و چارلیز ترون نقش ملکه بد جنس را بازی کنند، از هم اکنون طرفدارن بسیاری را منتظر اکران این فیلم قرار داده است. در این فیلم "جولیا رابرتز" نقش ملکه بدجنس را در مقابل "لیلی کالینز" در نقش سفید برفی ایفا می کند. اما در مقابل «آینه آینه» قرار است رقابتی را با فیلم «سفید برفی و شکارچی» با بازی "کریستن استیوارت" در نقش سفید برفی و "کریس همسورث" در نقش شکارچی، داشته باشد. در این فیلم همان طور که گفته شد "چارلیزترون" را در نقش ملکه بدجنس خواهیم دید. «آینه آینه» قرار است در 16 مارس 2012 در آمریکا و انگلستان همزمان اکران شود و «سفید برفی و شکارچی» ، در 1 جون سال 2012 اکران خواهد شد.


و اما جدول فروش هفته سینمای هالیوود با فیلم گرگ و میش – سپیده دم با فروش 144میلیون دلار در رتبه اول قرار دارد. رده های دوم و سوم را به ترتیب انیمیشن 3 بعدی خوش قدم 2 Happy feet2 با مبلغ 22 میلیون دلار و فناناپذیران با مبلغ 12.3 میلیون دلار فروش داشته اند. در گیشه سینمای ایران، فیلم سعادت آباد همچنان در صدر فروش با مبلغ یک میلیارد تومان در رتبه اول و فیلم یه حبه قند، با فروش 825 میلیون تومان در رتبه دوم و فیلم پرتقال خونی با فروش 370 میلیون تومان در رده سوم قرار دارد.

دیدگاه‌ها  

+1 # marziye 1390-09-04 14:55
akhbare honariton az aval ta akhar fogholade bod moteshakeram
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # fahime 1390-09-04 15:03
afarin bar aghaye asghare farhadi ke be hagh iran rosarboland kardan .man az tarafe tamame mardome iran azashon moteshakeram
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # nilofar 1390-09-04 15:10
zaheran aghaye behdad lebase bolotuso gharz gerefte:)))
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # گیسو 1390-09-05 09:46
دقیقا منم به همین فکر کردم که لباس اونه. اما کارشو با این گروه خیلی دوست دارم. زیبا می خونه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی جدید تصویر امنیتی

  • نسوز و بساز، عکس بذار و ببر!
    نسوز و بساز، عکس بذار و ببر! اتو یکی از آن دست وسایلی است که تقریبا همه ما با آن همیشه سر و کار داشته‌ایم. ممکن است در این میان خاطرات تلخی را هم با سوزاندن لباس محبوب‌مان در زیر این دستگاه‌های داغ تجربه کرده باشیم، تجربه‌ای که این روزها و به واسطه فناوری‌هایی چون OptimalTemp کمپانی فیلیپس، به دست فراموشی سپرده شده است. حال به همین خاطر قصد داریم تا یک مسابقه جذاب که با همکاری فیلیپس و شکوفا الکتریک، نماینده رسمی این شرکت در ایران برگزار می‌شود را در اینجا برای شما شرح دهیم تا شاید یکی از برندگان خوش شانس این رقابت جالب شوید.
    ادامه مطلب...

سینما

مروری بر هنر در هفته اول بهمن ماه

این هفته نیز مانند هفته های قبل، با مروری بر هنر هفته همراه ما باشید. ابتدا بزرگترین خبر سینمایی کشور یعنی کاندیدا شدن " جدایی نادر از سیمین" در دو بخش اسکار را مرور می کنیم. در ادامه خبری از آخرین فیلم جورج لوکاس، اخباری از جشنواره فیلم و موسیقی فجر، درخشش ساره بیات در یک جشنواره بینالمللی و یک خبر از موسیقی راک خواهیم داشت. در پایان با خبر ناگوار فوت بازیگر جوان تلویزیون و سینمای کشور، ساناز کیهان ، این اتفاق را به جامعه هنری و خانواده این هنرمند تسلیت می گوییم.

اسکار 2014: جوایز و فرش قرمز

هشتاد و ششمین دوره مراسم جوایز سینمایی اسکار بامداد روز دوشنبه دوم مارس در لس آنجلس برگزار شد. فیلم «جاذبه» در هفت بخش موفق به دریافت جایزه اسکار شد، اما جایزه مهم بهترین فیلم اسکار 2014 به «دوازده سال بردگی» ساخته «استیو مک‌کوئین» اعطا شد. در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی مرد جایزه اسکار به «ماتئو مک‌کانوی» برای نقش‌آفرینی در فیلم «باشگاه خریدارن دالاس» رسید. در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی زن نیز طبق پیش‌بینی‌ها جایزه اسکار به «کیت بلانش» برای فیلم «یاسمن غمگین» اعطا شد. در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن «لوپیتا نایونگ» برای فیلم «دوازده سال بردگی» جایزه اسکار را گرفت. در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد «جارد لتو» برای فیلم «باشگاه خریدارن دالاس» شایسته دریافت اسکار شناخته شد. در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی، «زیبایی بزرگ» ساخته «پائولو سورنتینو» موفق به کسب عنوان بهترین فیلم خارجی جوایز اسکار شد. در بخش بهترین انیمیشن کوتاه، «آقای هابلوت» ساخته مشترک «لورن ویتز» و «الکساندر اسپیگارس» اثر برتر انتخاب شد. در بخش بهترین انیمیشن بلند، فیلم «منجمد» ساخته مشترک «جنیفر لی» و «پیتر دل ویچو» بهترین فیلم انیمیشن اسکار نام گرفت. در بخش بهترین فیلمبرداری، جایزه اسکار به «امانوئل لوبزکی» برای فیلم «جاذبه» اعطا شد. در بخش بهترین موسیقی فیلم، «استیون پرایس» برای ساخت موسیقی «جاذبه» جایزه اسکار گرفت. در بخش بهترین ترانه، جایزه اسکار به انیمیشن «منجمد» تعلق گرفت. در بخش بهترین جلوه‌های ویژه، جایزه اسکار برای فیلم «جاذبه» به «تیم وبر»، «کری لاورنس»، «دیو شرینک» و «نیو کوربولد» رسید. در بخش بهترین طراحی لباس، «کاترین مارتین» برای فیلم «گتسبی بزرگ» جایزه اسکار را دریافت کرد. جایزه اسکار بهترین طراحی چهره به فیلم «باشگاه خریداران دالاس» رسید. در حالی که جایزه اسکار بهترین طراحی تولید به فیلم «گتسبی بزرگ» تعلق گرفت. در زیر بهترین لباس های انتخاب شده از فرش قرمز و چهره های معروفی که در این مراسم شرکت کرده اند را خواهید دید:
هیچکس استیو جابز نمی شود مثلث های عشقی مشهور سینما 10 ملکه میلیونر هالیوود هنر در هفته گذشته حضور پر رنگ فیلمهای ایرانی در جشنواره فیلم ونیز امسال

انتخاب سردبیر

تئاتر

تانگوی تخم مرغ داغ رفع توقیف شد

در حالی که نمایش «تانگوی تخم‌مرغ‌ داغ» از ۱۶ خردادماه متوقف شده و دادستانی تهران از تشکیل پرونده قضایی علیه این نمایش خبر داده بود٬ مرکز هنرهای نمایشی می‌گوید مشکل «تانگوی تخم‌مرغ داغ» حل شده و این نمایش دوباره به روی صحنه می‌رود. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران٬ ایسنا٬ عباس غفاری مدیر روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی روز سه‌شنبه ۲۰ خردادماه اعلام کرد: «خوشبختانه پس از چند روز گفت‌و‌گو و تعامل میان اداره کل هنرهای نمایشی٬ قوه قضائیه و گروه اجرایی نمایش «تانگوی تخم‌مرغ داغ»٬ مشکلاتی که برای اجرای این اثر به وجود آمده بود٬ حل شد و اجرای این نمایش از امشب ۲۰ خردادماه از سر گرفته می‌شود.» وی افزود: «در این چند روز مدیر اداره کل هنرهای نمایشی به همراه نماینده معاون هنری٬ آقای مرزبان کارگردان نمایش٬ آقای نصیریان بازیگر پیشکسوت نمایش و گروهی از بازیگران با نماینده قوه قضائیه صحبت کردند و با این گفت‌و‌گوها مشکلات حل شد و تعاملی ایجاد شد تا گروه بتواند به اجرای خود ادامه بدهد.» «تانگوی تخم‌مرغ داغ» به کارگردانی هادی مرزبان و بازی بازیگرانی چون علی نصیریان٬ فردوس کاویانی٬ فرزانه کابلی٬ امین زندگانی٬ پریسا مقتدی٬ مهدی عبادتی و لیلا برخورداری ۱۶ خردادماه٬ پس از ۳۳ اجرا در تالار وحدت٬ از اجرا بازماند. این توقیف اعتراض وزیر ارشاد را به همراه داشت که تاکید می‌کرد این نمایش با مجوز به روی صحنه رفته است. دادستانی تهران ۱۹ خردادماه علت توقف اجرای این نمایش را «وجود برخی صحنه‌های نامناسب که به طور عمده توسط بازیگر زن اجرا می‌شود» و همچنین استفاده از «الفاظ رکیک و اظهارات خلاف موازین اسلامی و عفت عمومی» عنوان کرد پرونده قضایی برای این موضوع تشکیل شده است.  «تانگوی تخم‌مرغ داغ» که نوشته اکبر رادی است٬ فروریختن پدرسالاری و نمادهای آن در جامعه ایران را به تصویر می‌کشد. این نمایش جزو نخستین آثار تولیدی مرکز هنرهای نمایشی و شورای ارزشیابی و نظارت این اداره در دوره جدید مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد محسوب می‌شود.

تماشای تئاتر در خانه

شنبه، سی ام اردیبهشت، در سالن اصلی تئاتر شهر، شبکه  تئاتر در خانه رونمایی شد. داوود رشیدی، تنها هنرمندی که در این مراسم سخنرانی کرد هم همانقدر از این پدیده شگفت زده بود که شما از خواندنش متعجب شدید. او گفت: "تئاتر در خانه؟! دفعه اول است که این اسم را میشنوم! یعنی توی مغازه می رویم و یک cd ضبط شده تئاتر میخریم؟ آیا با این کار به زنده ماندن و رونق تئاتر کمک میکنیم؟ آیا سالن ها خالی نمیشوند؟" تئاتر در خانه آنقدر چیز پیچیده ایست که حتی داوود رشیدی هم نمیداند چیز خوبیست یا نه؟! او در مراسم رونمایی از شبکه تئاتر در خانه از مسئولین و معاونت هنری ارشاد خواست تا اجرای این طرح را در ابتدا به آزمایش بگذارند. به هر حال تئاتر به خانه ها می آید. نه دقیقا تئاتر، بلکه اجراهای ضبط شده آن. به گفته مدیر این پروژه تا کنون 31 اجرا را برای "تئاتر در خانه" انتخاب کرده اند؛ یازده تا برای بچه ها و بیست و یکی برای بزرگترها. اولین این اجرا هم به نام آشپزها که یک نمایش موزیکال شاد است برای مخاطب کودک و نوجوان توزیع شد. شما هم امتحانش کنید.
" بادها به نفع کودکان می وزند " در تالار قشقایی ببینیم بادها برای ما می وزند نگاهی به نمایش خانمچه و مهتابی اثر اکبر رادی برای نخستین بار یک زن رئيس تئاتر شهر تهران شد

مطالب تصادفی

موسیقی

راجر واترز در هفتاد سالگی نیز می خواند

از دید بسیاری از طرفداران موسیقی راک، نام راجر واترز با گروه اسطوره‌ای پینک فلوید پیوندی جدایی‌ناپذیر دارد. او هنرمندی خلاق محسوب می‌شود که در نوازندگی، آهنگسازی، ترانه‌سرایی و خوانندگی نیز چیره‌دست است. راجر واترز که روز ششم سپتامبر ۲۰۱۳ تولد هفتاد سالگی‌اش را جشن گرفتند، در نزدیکی کمبریج به دنیا آمد. او پیش از آنکه در سال ۱۹۶۵ به همراه دوستانش گروه اسطوره‌ای پینک فلوید را به راه اندازد، به تحصیل در رشته معماری پرداخت. واترز خالق سروده‌هایی غمگین و پراحساس و همچنین ملودی‌های شنیدنی است. او از موسیقی بومی (فولک) و همچنین بلوز تاثیر گرفته و اکثر سروده‌هایش درباره جنگ است و دوران کودکی‌ای که می‌بایست بدون پدر پشت سر گذارد. راجر واترز در آلبوم فراموش‌نشدنی "دیوار" از کودکی خود می‌گوید، آلبومی که او و گروه پینک فلوید را به شهرتی جهانی رساند. اعتیاد سید برت (Syd Barrett) یکی دیگر از بنیان‌گذاران گروه پینک فلوید به مواد مخدر نیز از جمله موضوعاتی است که واترز در ترانه‌های خود به آن می‌پردازد. واترز ترانه به‌یاد ماندنی "کاش اینجا بودی" را که یکی از زیبا‌ترین ترانه‌های راک محسوب می‌شود، به برت تقدیم کرده است. واترز از سال ۱۹۸۳ فعالیت‌های خود را به شکل انفرادی و مستقل دنبال کرد. البته آلبوم "برش نهایی" که آخرین حاصل همکاری راجر واترز و گروه پینک‌ فلوید است، کاملا امضای واترز را دارد و همه شعر و آهنگ‌ها از این هنرمند چیره دست است. این آلبوم در دوران جنگ بر سر جزایر فالکلند تهیه شده و زیرعنوان آن عبارت است از: "مرثیه‌ای برای رویای پس از جنگ." گروه پینک فلوید در سال ۱۹۸۳ از هم پاشید. راجر واترز پس از جدایی آلبوم‌های انفرادی متعددی منتشر کرد که از لحاظ تجاری نتوانستند موفقیت‌های دوران پینک فلوید را تکرار کنند، اما با استقبال منتقدان موسیقی و طرفداران راک روبرو شدند. او همواره در صحنه‌ سیاسی نیز فعال بوده است، برای نمونه در انتقاد از سیاست‌های تهاجمی جرج دبیلیو بوش، رئیس‌جمهور آمریکا یا سرکوب جنبش دموکراسی‌خواهی در چین. جدایی از ریشه و غربیه‌گی از جمله موضوعاتی است که او سعی در پرداختن به آنها داشته است. آخرین آلبوم مفهومی او Amused to death نام دارد. واترز در این آلبوم رسانه‌ها را به باد انتقاد می‌گیرد و از اطلاع‌رسانی نادرست آنها سخن می‌گوید. در سال۱۹۹۰ بود که راجر واترز به مناسبت فروپاشی دیوار برلین به همراه شماری از ستارگان موسیقی به روی صحنه رفت و با نمایش و اجرایی به یادماندنی از "دیوار" صد‌ها هزار تماشاگر حاضر در میدان پوتسدام در برلین را به وجد آورد. صدها میلیون نفر نیز این کنسرت عظیم را از طریق پخش زنده د‌نبال کردند. راجر واترز می‌کوشد شنوندگان خود را تکان دهد و ذهن آنان را بیدار کند. ترانه‌های او چه از لحاظ مضمون و چه از لحاظ موسیقیایی به‌گونه‌ای هستند که شنونده به راحتی قادر به فهم و درک پیام‌هاست. آلبوم‌های "دیوار" (۱۹۸۰) و "نیمه تاریک ماه" از جمله آثار تاثیرگذار و فراموش‌نشدنی پینک فلوید و راجر واترز محسوب می‌شوند. دوستداران و مخالفان راجر واترز دست کم در یک نکته توافق‌نظر دارند و آنهم پیچیدگی و زبان تند این ستاره است. واترز یکی از مهم‌ترین ترانه‌سرایان و آهنگسازان موسیقی راک در چند دهه گذشته محسوب می‌شود. البته او در عرصه موفقیت تجاری نیز گوی سبقت را از بسیاری‌ ربوده و در سال ۲۰۱۲ با کسب ۸۸ میلیون دلار در رتبه دوم پردرآمدترین چهره‌های دنیای موسیقی قرار داشته است.

مادونا و کمک به زنان افغان و پاکستانی

مادونا، ستاره سرشناس موسیقی پاپ جهان یک تابلو از مجموعه قیمتی خود را به حراج می‌گذارد تا از طریق فروش آن‌ به آموزش دختران در افغانستان و پاکستان یاری رساند. بسیاری از ستاره‌های سینما و دنیای موسیقی در کنار فعالیت‌های هنری‌شان، دست به کارهای خیریه هم می‌زنند. مادونا، ستاره ۵۴ ساله موسیقی پاپ از آمریکا هم از شمار این هنرمندان است. حراج "ساتبی" روز چهارشنبه (۳ مارس) در نیویورک خبر داد که نقاشی "زنان دور میز قرمز" اثر نقاش فرانسوی فرناند لژه (۱۸۸۱­ تا ۱۹۵۵) را به حراج می‌گذارد. ارزش این تابلو که در تاریخ هفتم ماه مه حراج می‌شود، نزدیک به ۵،۵ میلیون یورو تخمین زده می‌شود. مادونا، صاحب این تابلودر این رابطه گفت که دنیایی که در آن دختران و زنان را به خاطر رفتن به مدرسه یا تدریس در مدارس به گلوله می‌بندند قابل تحمل نیست به گفته مادونا پولی که از فروش این تابلو به دست خواهد آمد، به یک انجمن خیریه اختصاص خواهد یافت تا در راه آموزش دختران افغان و پاکستانی هزینه شود. مادونا خود را شیفته هنرو آموزش می‌داند و خواهان پیوند این دو است. مادونا در این‌باره گفت: «من این نقاشی با ارزش را با چیزی معامله می‌کنم که بهایی برایش نمی‌‌توان تعیین کرد. این امر با ارزش آموزش دختران است.» یکی از دخترانی که در راه مدرسه به گلوله بسته شد، ملاله یوسف‌زی، دختر ۱۵ ساله پاکستانی است که سال گذشته در اتوبوس مدرسه‌اش هدف حمله چند تروریست طالبان در دره سوات قرار گرفت. او به طرز معجزه‌آسایی نجات یافت و حالا کمپینی برای آموزش برای دختران و کودکان براه انداخته است.
کنسرت سیمین غانم در تالار وحدت برگزار می شود نود سالگی شارل آزناوور، خواننده اسطوره‌ای فرانسه گنجشک کوچولو ویتنی هیوستون در گذشت گروه دارکوب می کوبد

پر بازدیدترین ها

هنرهای تجسمی

باغ جادوی گیزلا و یاسمین سینایی

هم اکنون کافه گالری ایرانشهر،میزبان نمایشگاه نقاشی مجسمه گیزلا وارگا و یاسمین سینایی است. این نمایشگاه، شنبه 15 بهمن ماه نمایشگاه افتتاح شده و اختتامیه آن 30 بهمن خواهد بود.

نمايشگاه هنرمندان معاصر پاكستان "Pakistan's Contemporary Arts "

این بار موسسه فرهنگی اکو، پذیرای  علاقمندان هنراست تا در مراسم گشایش نمایشگاه هنرمندان معاصر پاکستان، ( نقاشی و مینیاتور) که در روز جمعه 14 بهمن ماه راس ساعت 16 برگزار می شود، حضور بهم رسانند.
فروش بیش از 12 میلیارد اثر هنری در حراج تهران نمایشگاه لباس و زیورآلات گنجینه هنری ایران به دور دنیا می رود عکس های زروان روح بخشان – عصر جمعه: مکعب سفید نمایشگاه مجسمه ها

ادبیات

کودکانه زیستن

"زندگی در پیش رو " از آن کتاب هایی که دل ام نمی آید به کسی معرفی نکنم. با این که کتاب سال ها پیش چاپ شده اما هیچ وقت طراوت و تازگی اش را برای خواننده از دست نمی دهد.

دویستمین سالگرد مرگ منادی بی بند و باری

  ۲۰۰ سال از مرگ مارکی دو ساد می گذرد؛ نویسنده و فیلسوف فرانسوی که منادی بی بند و باری، لجام گسیختگی و آزادی مطلق جنسی بود و به خاطر ایده های غیر متعارف و جسورانه اش که برخلاف قوانین اخلاقی و اجتماعی و مذهبی جامعه فرانسه قرن هجدهم بود. مارکی آلفونز فرانسوا دو ساد در ۱۲ ژوئن ۱۷۴۰؛ در خانواده ای اشرافی در فرانسه به دنیا آمد. ساد، زندگی جنجالی و پرماجرایی داشت و بارها به اتهام لواط، ارتباط با روسپی‌ها و تجاوز و آزار جنسی زنان، کفرگویی و توهین به مذهب، دستگیر و زندانی شد و دو بار نیز به اعدام با گیوتین محکوم شد اما هر دو بار از زندان گریخت. ساد مجموعا سی سال از عمرش را در زندان گذراند و سرانجام در دوم دسامبر ۱۸۱۴ در تیمارستان شارنتون در حومۀ پاریس درگذشت. ساد، بیشتر رمان ها و نوشته های فلسفی و ادبی اش را در درون زندان و یا تیمارستان شارنتون نوشت. داستان‌ها و نوشته‌های او مدت‌ها اجازه انتشار نداشت اگرچه اغلب آنها از جمله "کشیش و مرد محتضر"، " ژوستین"، " فلسفه اتاق خواب"، "ژولیت"، " بدبختی های فضیلت" و "جنایت های عشق" در فاصله بین سال های ۱۷۸۲ تا ۱۸۰۰ به طور مخفیانه در فرانسه منتشر شد. بارها به زندان افتاد، تا پای گیوتین رفت و سی سال از عمرش را در زندان های مختلف گذارند و سرانجام در تیمارستان/زندان شارنتون درگذشت. به همین مناسبت، موزه دورسه پاریس، نمایشگاهی از نوشته ها، نقاشی ها و فیلم هایی ترتیب داده که بر مبنای ایده های ویرانگر مارکی دو ساد خلق شده اند. در این نمایشگاه که از روز ۱۳ نوامبر با عنوان "ساد: حمله به خورشید" برپا شده و تا ۲۵ ژانویه ادامه دارد، چالش ساد و پیروان او در هنر و ادبیات با مذهب، اخلاق، قراردادهای اجتماعی، مرزها و محدودیت ها و امیال جنسی افسارگسیختۀ آدمی به نمایش گذاشته شده است. گریز از قانون و قراردادهای اجتماعی، یورش به مذهب، اخلاق و پاک‌دامنی و هواداری از هرزگی و لذت جنسی و بی اعتقادی به عشق، مهمترین ویژگی های تفکر ساد و آثار سادومازوخیستی اوست که در کتاب هایی چون "فلسفه در اتاق خواب"، "ژوستین"، "داستان ژولیت"، نمایشنامۀ "مکالمهٔ کشیش و مرد محتضر" و "۱۲۰ روز سودوم" بازتاب یافته است. ساد یکی از تاثیرگذارترین چهره های فلسفی، هنری و ادبی اواخر قرن هیجدهم بود که دامنۀ تاثیر او به ادبیات و هنر قرن نوزدهم و بیستم نیز کشیده شده است. جنون، صراحت، بی پروایی و لجام گسیختگی ساد برای بسیاری از هنرمندان، نویسندگان و متفکران جهان از گیوم آپولینر و پیکاسو و رودن گرفته تا فروید، آدورنو، لاکان، بونوئل، پازولینی و سوزان سونتاگ، جذاب و الهام بخش بود. بازدید از این نمایشگاه به خاطر برخی تصاویر خشن، اروتیک و پورنوگرافیک آن برای افراد زیر ۱۶ سال ممنوع است. پوستر نمایشگاه، تابلویی است از فرانتس فون اشتوک، هنرمند سمبولیست آلمانی است با عنوان "جودیت و هولوفرن" که در سال ۱۹۲۷ بر مبنای یک افسانۀ معروف عهد عتیق خلق شده است. در این تابلو، جودیت برهنه با شمشیر بر بالین هولوفرن جنگجو که در خواب است، ایستاده و می خواهد سر او را از تن جدا کند. انی لو برون، نویسندۀ کتاب "ساد: یک ورطۀ ناگهانی" که مسئولیت برگزاری این نمایشگاه را به عهده دارد، دربارۀ اهداف این نمایشگاه به بی‌بی‌سی می گوید: " این نمایشگاه تاثیر انقلابی نوشته های ساد را هدف قرار داده است. یکی از اهداف این نمایشگاه، این است که ضمن معرفی تاثیر ساد و اندیشه های او در دوران معاصر، جایگاه و اهمیت او در قرن های هیجدهم و نوزدهم و حساسیت شدید او به عصرش را نیز نشان دهد، حساسیتی که باعث طرد و لعنت ساد و اندیشه هایش از طرف جامعه شد." تم های اصلی نمایشگاه، درنده خویی میل انسان، انحراف جنسی، افراط، و تخیلات و هوس های هولناک و عجیب غریب ساد است که در کارهای هنرمندانی چون گویا، رودن، انگر، پیکاسو، ماکس ارنست، هانری ماسون و من ری منعکس شد است. به گفتۀ خانم لو برن، "نمایشگاه ساد نشان می دهد که چگونه هنرمندی مثل ساد توانست با طرح ایده هایی انقلابی و شجاعانه در زمینه سکس و بدن انسان، اخلاق و مذهب، این جرات را به هنرمندان و نویسندگان پس از خود ببخشد که آزادانه و بی پروا درباره موضوع هایی حرف بزنند که پیش از ساد امکان پذیر نبود." گی کوژه وال، مدیر موزه دورسه نیز در مورد اهمیت این نمایشگاه می گوید: "این نمایشگاه، تکریم تاریخ هنر است و سعی ما این بوده که با نگاهی منصفانه، به عمق آثار ساد و اندیشه هایش نفوذ کنیم. پیامی که امروز به واسطۀ این نمایشگاه عمیق و پرشکوه به ما می رسد، تصویری از زندگی و تاثیر ساد بر هنر، ادبیات و اندیشه انسانی است." با گشت و گذاری در این نمایشگاه و از خلال آثار ارائه شده، به دامنۀ عظیم و گستردۀ تاثیر ساد بر ادبیات، سینما و هنرهای تجسمی در طول بیش از دو قرن پی می بریم. سینمای سادیستی ورودی نمایشگاه ساد، اتاق تاریکی است که از آن مونیتورهای بزرگی آویزان شده که هر کدام کلیپ هایی از فیلم هایی را که با الهام از آثار مارکی دوساد ساخته شده اند و یا درونمایه سادوماژوخیستی دارند، نشان می دهند. فیلم هایی که برای نمایش در این نمایشگاه انتخاب شده اند، بیانگر تاثیرپذیری یا تلاش فیلمسازان مختلف از سراسر جهان از اسپانیا گرفته تا بریتانیا و ژاپن برای ورود به دنیای ساد و بهتصور کشیدن اندیشه های ویران کنندۀ اوست.   عکس: دستنوشته یکی از کتابهای دوساد
جشن کتاب تهران در فرهنگسرای مدرسه کتاب‌های الکترونیکی با موضوع جنسی تنها شبها به فروش می رسند ده زن برتر ادبیات جهان افسانه ها؛ دنیای خیال و آرزوها فردوسی؛ مردی که می دانست نمی میرد