1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

در هفته گذشته کنسرت محمدرضا لطفی و گروهش به نام همنوازان شیدا، در سالن نمایشگاه میلاد اجرا شد. این برنامه که دو قسمت داشت، در قسمت اول بداهه نوازی های لطفی و به همراه تنبک نوازی و دف نوازی و در قسمت دوم نیز این گروه در دستگاه همایون، با آواز علیرضا فریدون پور به روی صحنه رفت. اما این اجرا دارای معایبی نیز بود. در قسمت اول به دلیل انتخاب نامناسب جایگاه نوازندگان، تماشاگرانی که در قسمت میانی سالن نشسته بودند از دید کافی برخوردار نبودند. البته این مشکل برای قسمت دوم برطرف شد. از طرفی تماشاگران این کنسرت را به دلیل همراهی نکردن آواز با قطعات لطفی، بدون حس کافی اعلام کردند.


بعد از چند هفته بی خبری از فیلم جدایی نادر از سیمین، این بار خبر از دریافت جایزه سینمای جهان بی بی سی ۴ شنیدیم. اصغر فرهادی که نتوانست خود برای دریافت این جایزه در لندن حضور داشته باشد، سرمایه گزارش را برای دریافت این جایزه معرفی کرد. فیلم "جدایی نادر از سیمین" انتخاب نهایی هیئت پنج نفره داوران بی بی سی ۴ بود که شامل دیوید هیر، کارگردان، کازوئو ایشی گورو، نویسنده جایزه بوکر، گوریندر چادا، مستندساز، و جان بتسک، تهیه کننده مستند برنده اسکار می شدند. برنده جایزه سینمای جهان بی بی سی ۴ در سال گذشته، فیلم "روبان سفید" بود. از طرفی دیگر نشریه هالیوود ریپورتر احتمال اینکه این فیلم یکی از نامزد های نهایی جایزه اسکار باشد را دور از ذهن نمی داند.


بعد از 30 سال که از مرگ ناتالی وود می گذرد، دوباره پرونده مرگ این بازیگر به جریان می افتد. ناتالی وود که در فیلم های شورش بی دلیل و شکوه علفزار، بازی کرده بود، در نوامبر سال 1981 از قایق تفریحی خود و همسرش به درون آب افتاده و خفه شده بود. 30 سال پیش پلیس علت مرگ را حالت غیر طبیعی او اعلام کردند. اما درست سال گذشته کتابی در خصوص مرگ او نوشته شد و در این کتاب از درگیری همان شب او با همسرش توضیح داده شده است. پلیس این پرونده را مجدد ارزیابی می کند و هنوز معلوم نیست این ادعاها که در کتاب آمده صحت داشته باشد.


همانطور که شایعه در سینمای هالیوود و در حاشیه زندگی بازیگران وجود دارد این هفته شایعه ای در خصوص خودکشی پس از تعرض به یک دختر جوان توسط رضا رویگری پخش شد. ماجرا از این قرار است که چندی پیش در روزنامه کیهان مطلبی در این خصوص نوشته شد که بلافاصله توسط این بازیگر تکذیب شد. پلیس آگاهی نیز این چنین خبری را تکذیب کرده و گفته است که چنین پرونده ای در آگاهی موجود نیست.


زمانی که فیلم جرم به کارگردانی مسعود کیمیایی اکران شد، هنرمندان و سازندگان این فیلم با لیموزین و بادیگارد بر روی فرش قرمز قرار گرفتند و با طرفدارانشان وارد سینما شدند. از بعد از این فیلم برای چند فیلم دیگر نیز فرش قرمز برای هنرمندان پهن می شد و این حرکت بعضی را کمی نگران کرد. همین نگرانی باعث شد که اعلام شود از این به بعد فرش قرمزRed Carpet در ایران نخواهیم داشت و تمام سعی خود را خواهیم کرد که با این فرهنگ غربی مقابله کنیم. این سخنان را مدیر امور اجرایی تالار" ایوان شمس"، شخصی به نام موسوی نیا در مصاحبه ای با سایت فارس بیان کرده است. اما علیرضا سجادپور در دو روز اخیر حداقل به ده دوازده رسانه درباره این موضوع توضیح داده‌ است که وزارت ارشاد به هیچ وجه با اصل برگزاری چنین مراسمی مشکلی ندارد. این درست برخلاف حرف و حدیث هایی که از شخصی به نام موسوی نیا شنیده است و همچنین او اظهار داشت که تا به حال نام چنین پستی به گوشش نخورده است.


بعد از خبر ممنوعیت فرش قرمز، جمعه شب در سینما آفریقا فرش قرمز پهن شده بود. این فرش قرمز به دلیل اکران خصوصی فیلم هنر پرواز Art Of Flight ساخته کرت مورگان ، به دعوت ردبول برگزار شده بود. در این اکران، چهره های سرشناسی چون، یاس، بهنام ابطحی، رضا صادقی و حمیدرضا صدر نیز دیده می شدند.


بالاخره گروه سون، کنسرتش را اجرا کرد اما این بار با 45 دقیقه تاخیر گروه بر روی سن رفتند. این کار گروه که صدای طرفدارانشان را در آورده بود، با اجرای خوب گروه سالن اریکه را پر از شور و هیجان کرد. آرش قنادی بعد از کنسرت علت این تاخیر را عدم هماهنگی گروه پشتیبانی اعلام کردند و توضیح داد که لباس او را جا گذاشته بودند. او در ابتدا با لباسی متفاوت از گروه بالاخره به اجرا پرداخت اما این گروه که هماهنگی بین اعضایش را بسیار مهم می داند، بعد از اینکه لباسش را برایش آوردند، متحدالشکل برنامه را ادامه دادند.


کنسرت گروه دارکوب نیز اجرا شد. برخی از منتقدین این کنسرت را موفقیت آمیز نمی دانستند اما زمانی که این گروه بر روی صحنه رفت هیچ جای خالی در بین صندلی ها پیدا نشد. این گروه که به سرپرستی همایون نصیری و به همراهی حامد بهداد در سالن اریکه برگزار شد، شبی به یاد ماندنی برای طرفدارانش به حساب می آمد. در این کنسرت حضور همایون شجریان شور و هیجان بی وصفی را بین تماشاگران به وجود آورد.


بعد از حضور همایون شجریان در کنسرت دارکوب، او و گروه همنوازان حصار، اجرای متفاوت او با همراهی علی قمصری و گروه حصار را می توان تلفیقی از سازهای سنتی و مدرن نامید. در آمیخته شدن، ویولا و ویلنسل، کوزه و سازهای کوبه‌ای با تمبک و کمانچه و دف و تار شکل تازه و متفاوتی در اجرای تصنیف ها در دستگاه‌های بیات اصفهان، شوشتری، دشتی، شور و بیداد را به نمایش گذاشتند. در این کنسرت تماشاگران یک صدا تصنیف مرغ سحر را درخواست می کردند اما تصنیف پایانی این کنسرت، "بی همگان به سر شود" بود. این گروه با استقبال پر شور و بی نظیر تماشاگران، صحنه را ترک کردند.


خبر دنیای بالییوود در این هفته، اضافه شدن یک نوزاد به خاندان باچان بود. آیشواریا رای که عروس آمیتا باچان و همسر آبیشک باچان است، بعد از گذشت 4 سال از زندگی زناشویی، فرزند خود را در بمبئی به دنیا آورد. او صاحب یک دختر کوچک شده است.


خبر غافلگیر کننده دیگر این هفته از اکران پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما، آواتار به صورت سه بعدی در سینما آزادی است. این خبر زمانی پخش شد که حق پخش این فیلم خریداری شده و این فیلم در حال حاضر مراحل دوبلاژ را سپری می کند. این فیلم پس از پخش انیمیشن سه بعدی " آلفا و امکا" به نمایش در خواهد آمد.


خبر ها در مورد فیلم سفید برفی در حال کامل شدن است. این دو فیلم " سفید برفی و آینه آینه " و سفید برفی و شکارچی" با عکس ها و تیزر ها معرفی شدند. در این فیلم که قرار است جولیا رابرتز و چارلیز ترون نقش ملکه بد جنس را بازی کنند، از هم اکنون طرفدارن بسیاری را منتظر اکران این فیلم قرار داده است. در این فیلم "جولیا رابرتز" نقش ملکه بدجنس را در مقابل "لیلی کالینز" در نقش سفید برفی ایفا می کند. اما در مقابل «آینه آینه» قرار است رقابتی را با فیلم «سفید برفی و شکارچی» با بازی "کریستن استیوارت" در نقش سفید برفی و "کریس همسورث" در نقش شکارچی، داشته باشد. در این فیلم همان طور که گفته شد "چارلیزترون" را در نقش ملکه بدجنس خواهیم دید. «آینه آینه» قرار است در 16 مارس 2012 در آمریکا و انگلستان همزمان اکران شود و «سفید برفی و شکارچی» ، در 1 جون سال 2012 اکران خواهد شد.


و اما جدول فروش هفته سینمای هالیوود با فیلم گرگ و میش – سپیده دم با فروش 144میلیون دلار در رتبه اول قرار دارد. رده های دوم و سوم را به ترتیب انیمیشن 3 بعدی خوش قدم 2 Happy feet2 با مبلغ 22 میلیون دلار و فناناپذیران با مبلغ 12.3 میلیون دلار فروش داشته اند. در گیشه سینمای ایران، فیلم سعادت آباد همچنان در صدر فروش با مبلغ یک میلیارد تومان در رتبه اول و فیلم یه حبه قند، با فروش 825 میلیون تومان در رتبه دوم و فیلم پرتقال خونی با فروش 370 میلیون تومان در رده سوم قرار دارد.

دیدگاه‌ها  

+1 # marziye 1390-09-04 14:55
akhbare honariton az aval ta akhar fogholade bod moteshakeram
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # fahime 1390-09-04 15:03
afarin bar aghaye asghare farhadi ke be hagh iran rosarboland kardan .man az tarafe tamame mardome iran azashon moteshakeram
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # nilofar 1390-09-04 15:10
zaheran aghaye behdad lebase bolotuso gharz gerefte:)))
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # گیسو 1390-09-05 09:46
دقیقا منم به همین فکر کردم که لباس اونه. اما کارشو با این گروه خیلی دوست دارم. زیبا می خونه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی جدید تصویر امنیتی

  • نسوز و بساز، عکس بذار و ببر!
    نسوز و بساز، عکس بذار و ببر! اتو یکی از آن دست وسایلی است که تقریبا همه ما با آن همیشه سر و کار داشته‌ایم. ممکن است در این میان خاطرات تلخی را هم با سوزاندن لباس محبوب‌مان در زیر این دستگاه‌های داغ تجربه کرده باشیم، تجربه‌ای که این روزها و به واسطه فناوری‌هایی چون OptimalTemp کمپانی فیلیپس، به دست فراموشی سپرده شده است. حال به همین خاطر قصد داریم تا یک مسابقه جذاب که با همکاری فیلیپس و شکوفا الکتریک، نماینده رسمی این شرکت در ایران برگزار می‌شود را در اینجا برای شما شرح دهیم تا شاید یکی از برندگان خوش شانس این رقابت جالب شوید.
    ادامه مطلب...

سینما

هنر در هفته ای که گذشت

شاید اسم این هفته را بتوان هفته کم خبری در حوزه های هنری گذاشت. البته اگر اتفاق مهمی چون آغاز فستیوال کن را با بی انصافی نادیده بگیریم. اتفاقات مهم این هفته را در حوزه های مختلف هنری را مرور می کنیم تا دستمان بیاید چه خبر است: *این هفته با برگزاری مراسم ختم ایرج قادری شروع شد. مراسمی که در مسجد الجواد میدان هفت تیر برگزار شد. این مراسم حواشی زیادی داشت. هجوم جمعیت باعث شد تا جمشید مشایخی را با آمبولانس از آنجا خارج کنند. مهناز افشار خیلی زود مجبور به ترک مراسم شد و پوری بنایی در لابلای جمعیت گم شده بود. این در حالی بود که مراسم خاکسپاری ایرج قادری بدون هیچ اطلاع رسانی و بدون حضور دیگر هنرمندان برگزار شد. * این هفته، خداحافظی فریدون جیرانی با هفت، جدی شد. او در آخرین برنامه اش حضور پیدا کرد و خیلی غم انگیز با هفت و مخاطبانش خداحافظی کرد. بلافاصله بعد از آن خبر رسید که محمد خزاعی، دبیر جشنواره سی ام فیلم فجر، تهیه کننده این برنامه شده و جای جیرانی هم محمود گبرلو خواهد نشست. قبل از این اتفاق جمعی از سینماگران ایرانی در نامه ای از ضرغامی خواستند که «هفت» و «جیرانی» را حفظ کند. امضاکنندگان این نامه چهره های سرشناسی بودند: مسعود کیمیایی/ داریوش مهرجویی/ مسعود جعفری‌جوزانی/ ابراهیم حاتمی‌کیا/ احمدرضا درویش/ رضا میرکریمی/ بهروز افخمی/ علیرضا داودنژاد/ رسول صدرعاملی/ ابوالحسن داودی/ همایون اسعدیان/ سعید سهیلی/ مازیار میری/ رامبد جوان/ بیژن امکانیان/ مرتضی شایسته/ غلامرضا موسوی/ سید جمال ساداتیان/ داود رشیدی/ محمد پیرهادی/ علی سرتیپی/ فرشته طائرپور/ مریلا زارعی/ امین حیایی/ ماهایا پطروسیان/ مهناز افشار/ حامد بهداد/ محمود کلاری/ علیرضا زرین‌دست/ علیرضا امینی/ علی معلم/ مهدی کرم‌پور/ سعید راد. * کشته شدن سه کودک در جشن «باغ شادونه» در خرمدره، همه اخبارهنری را تحت تاثیر قرر داد. این اتفاق وقتی توسط فرماندار خرمدره رسانه ای شد، شوک بزرگی به خانواده ها وارد کرد. بعد از این بود که خیلی ها نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند. واکنش خسرو معتضد در میان همه بیش از همه بود که خاله شادونه را به بی هنری که فقط بلد است صدایش را نازک و میو میو کند، متهم کرده بود، تند و تیزتر بود. در نهایت ملیکا زارعی (خاله شادونه) بعد از چند روز در متن تسلیتی اعلام کرد که فعلا به علت مشکلات روحی که برایش به وجود آمده از اجرای این برنامه و همکاری با گروه سازنده «باغ شادونه» انصراف می دهد. * در این هفته، فیلم های تازه ای به پرده سینماها رسیدند. «آخرین سرقت» به کارگردانی پدرام عیلزاده و با بازی پوریا پورسرخ، نیما شاهرخ شاهی، خاطره اسدی، مریم سعادت و مجید مشیری، «روزهای زندگی» به کارگردانی پرویز شیخ طادی و بازی حمید فرخ نژاد و هنگامه قاضیانی، «چک» به کارگردانی کاظم راست گفتار و با بازی همایون ارشادی، فرهاد آئیش، شاهرخ استخری و ...؛ * پیوستن ستاره های رنگ و وارنگ دیگر به پروژه «قلب یخی» از دیگر اتفاقات این هفته بود. قبلا نامهای مهمی چون هدیه تهرانی و هانیه توسلی و مهران مدیری در این لیست به چشم می خورد. اما در این هفته، نامه هایی چون پژمان بازغی، محمدرضا فروتن، میلاد کیمرام و رضا کیانیان هم در این نامها دیده شدند. * جشنواره بین المللی کن، کار خود را آغاز کرد. در این جشنواره، فیلم «یک خانواده محترم» به کارگردانی مسعود بخشی و با بازی بابک حمیدیان، مهرداد صدیقیان، آهو خردمند و مهران احمدی از ایران حضور دارد. همچنین هیاتی که به سرپرستی حسن نجاریان، قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی از ایران راهی این جشنواره شدند، عبارت بودند از: شفیع آقامحمدیان (مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی)، هاشم میرزاخانی (مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران)، محمدرضا عباسیان (مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری)، امیر اسفندیاری (مدیر بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی)، محسن علی‌اکبری» (تهیه‌کننده و عضو شورای‌عالی سینمای ایران)، «فرهاد اصلانی» (بازیگر) و «هنگامه قاضیانی» (بازیگر) بودند. در بخش بازار کن هم فیلم «آشنایی با لیلا» اثر عادل یراقی با بازی لیلا حاتمی، بهاره رهنما و خود یراقی هم اکران خواهد شد. این فیلم را یراقی با عباس کیارستمی نوشته است. * زنگ افتتاحیه تئاتر «پدرخوانده ناپلی» را استاد سمندریان این هفته به صدا درآورد. این تئاتر را بابک محمدی کارگردانی کرده و در آن مریم سعادت، پرستو گلستانی، امیر غفارمنش و ... بازی می کنند. * آلبوم «قصه زندگی» این هفته منتشر شد. آلبومی که بعد از سال ها ایرج آن را خوانده است. * این هفته جشن رونمای از کتاب «تنها شدم وای» در کافه کا برگزار شد. این کتاب مجموعه ترانه های فرید احمدی است که خیلی ها او را با قطعه های بنیامین می شناسند. میزبان این جشن رونمایی هم بنیامین بهادری و فرید احمدی بودند و هنرمندان و شاعران زیادی در این رونمایی خودمانی شرکت داشتند. * حضور رضا صادقی در کنسرت رستاک، باعث شد تا این اجرا بیش از پیش خبری شود. رضا صادقی اصولا به علت مشکلات جسمی نمی تواند در هر مراسمی شرکت کند. اما حضور او در این کنسرت و استقبال هواداران رستاک از او، خیلی خبرساز شد.

مرور هنر در هفته آخر مهر ماه

در آخرین هفته مهر ماه اخبار هنری هفته گذسته ا مرور می کنیم با خبرهایی از جشن تولد بیل کلینتون، توقف ساخت " بفرمایید شام ایرانی، موفقیتی دیگر برای " جدایی نادر از سیمین"، جانشینی لیلا حاتمی برای نقش آنجلینا جولی در فیم رئیسیان، انتشار آلبومی از برادران خواجه نوری و درخشش فیلم ایرانی "سوگ" در جشنواره پوسان. همچنین در آخرین روزهای این هفته از فوت هنرمند تلویزیون، تئاتر و سینمای کشور، شاه علی سرخانی، مطلع شدیم. لادیز این ضایعه را به خانواده ایشان و جامعه هنری ایران تسلیت می گوید.
«فروشنده» اصغر فرهادی به بخش مسابقه جشنواره کن راه یافت سفر دردسر ساز لئوناردو دی‌کاپریو به اندونزی با جرج کلونی در فضا! باید بدانیم یا ندانیم؟ فیلم کیارستمی سومین فیلم برتر قرن 21

انتخاب سردبیر

تئاتر

تماشای تئاتر در خانه

شنبه، سی ام اردیبهشت، در سالن اصلی تئاتر شهر، شبکه  تئاتر در خانه رونمایی شد. داوود رشیدی، تنها هنرمندی که در این مراسم سخنرانی کرد هم همانقدر از این پدیده شگفت زده بود که شما از خواندنش متعجب شدید. او گفت: "تئاتر در خانه؟! دفعه اول است که این اسم را میشنوم! یعنی توی مغازه می رویم و یک cd ضبط شده تئاتر میخریم؟ آیا با این کار به زنده ماندن و رونق تئاتر کمک میکنیم؟ آیا سالن ها خالی نمیشوند؟" تئاتر در خانه آنقدر چیز پیچیده ایست که حتی داوود رشیدی هم نمیداند چیز خوبیست یا نه؟! او در مراسم رونمایی از شبکه تئاتر در خانه از مسئولین و معاونت هنری ارشاد خواست تا اجرای این طرح را در ابتدا به آزمایش بگذارند. به هر حال تئاتر به خانه ها می آید. نه دقیقا تئاتر، بلکه اجراهای ضبط شده آن. به گفته مدیر این پروژه تا کنون 31 اجرا را برای "تئاتر در خانه" انتخاب کرده اند؛ یازده تا برای بچه ها و بیست و یکی برای بزرگترها. اولین این اجرا هم به نام آشپزها که یک نمایش موزیکال شاد است برای مخاطب کودک و نوجوان توزیع شد. شما هم امتحانش کنید.

چه نمایش‌هایی در ایرانشهر به صحنه می‌روند؟

شورای سیاست‌گذاری تماشاخانه "ایرانشهر" فهرست اجراهای نیم‌سال اول سال 95 را اعلام کرد.   به گزارش ایسنا، روابط عمومی تماشاخانه ایرانشهر، شورای سیاست‌گذاری تماشاخانه ایرانشهر متشکل از بهروز غریب‌پور، آتیلا پسیانی، حسین مسافرآستانه، حسین پارسایی و مجید رجبی معمار فهرست اجراهای نیم‌سال اول سال 95 را اعلا
نگاهی به نمایش خانمچه و مهتابی اثر اکبر رادی " بادها به نفع کودکان می وزند " "پایکوبی اسب ها پشت پنجره 2 " در برج آزادی تانگوی تخم مرغ داغ رفع توقیف شد در تالار قشقایی ببینیم

مطالب تصادفی

موسیقی

کارن همایونفر و رضا یزدانی، آلبومی سینمایی منتشر میکنند

کارن همایونفر و رضا یزدانی، آلبومی سینمایی منتشر میکنند   دو نفر از اهالی موسیقی که هر دو دلبستگی خاصی به سینما دارند، قرار است با هم همکاری کنند. رضا یزدانی و کارن هامیونفر، هر دو با اینکه از اهالی موسیقی به شمار می روند اما سابقه سینمایی هم دارند. کارن همایونفر که موسیقی های زیادی برای فیلم های خوب سینمای ایران ساخته و از طرفی در فیلم «اسب حیوان نجیبی است» رضا کاهانی هم بازی کرده. رضا یزدانی هم که هم سابقه بازیگری در فیلم ها را دارد و هم خوانندگی برای سینما. حالا این دو نفر قصد دارند آلبومی مشترک را منتشر کنند. رضا یزدانی، خارج از سیر معمول فعالیت‌های موسیقایی‌اش، آلبوم متفاوتی را با کارن‌همایونفر در حال کار کردن است: «در حال حاضر دو آلبوم را در دست ساخت دارم که اولی در ادامه‌ آلبوم‌های قبلی‌ام و با گروه خودم است و دومی آلبومی ا‌ست که قرار است با آهنگسازی کارن همایونفر منتشر کنم». او در این مرود همچنین گفته است: «در حال حاضر روی این آلبوم و همکاری‌ با همایونفر معطوف شده‌ام و با این حساب، انتشار آلبوم دیگرم، به تعویق خواهد افتاد. آنچنانکه فکر می‌کنم آلبوم من با همایونفر تا اواسط سال جاری منتشر شود و آلبوم دیگرم پایان سال جاری یا نیمه‌ نخست سال آتی روانه‌ بازار شود». به گفته این خواننده آلبوم جدیدش گویا فضایی کاملا متفاوت از آلبوم‌های قبلی خواهد داشت: «این آلبوم حالتی کلاسیک خواهد داشت. ۵ قطعه از این آلبوم که از قبل ساخته شده بود، با تدوین جدید در آلبوم قرار خواهد گرفت و ۷ قطعه‌ جدید، با اشعار و ترانه‌های جدید نیز به این آلبوم اضافه خواهد شد. در این ۵ قطعه، قطعه‌ «مرگ تدریجی یک رویا» و قطعه‌ «تهران؛ طهران» با تدوینی تازه در آلبوم جای می‌گیرد و ۳ قطعه‌ دیگر نیز قطعاتی هستند که قبلا برای فیلم‌ها مختلف ساخته شده بود ولی از آن‌ها استفاده نشده است. قطعات جدید هم از لحاظ آهنگ، وکال و تنظیم، کاملا متفاوت هستند و از چند شعر سپید و ترانه‌هایی با موضوع و فضاهای تازه استفاده شده است». ,

خواهران وحدت؛ مهسا و مرجان

مهسا و مرجان وحدت دوخواهر هنرمند هستند که با تلفیق سبک سنتی و موسیقی بلوز آمریکایی سبک جدیدی را معرفی کرده اند و طرفداران خاص خودشان را دارند.
بیانسه رکورد نامزدی در گرمی را شکست ادل/ Adele Laurie Blue Adkins جازخوانی فارسی به سبک رعنا فرحان گرانترین آلبوم موسیقی جهان مدونا با 45 تریلی به ترکیه می آید!

پر بازدیدترین ها

هنرهای تجسمی

نمایشگاه بین المللی صنایع و فناوری طلا، جواهر و نقره

نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع و فناوری طلا و جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی، کارگاهها، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته از 18 تا 21 بهمن ماه برگزار می شود.

رونمایی از کتاب زندگی ،عشق و گم‌گشتگی: نقاشی های علی اکبر صادقی

مراسم رونمایی از کتاب "زندگی ، عشق و گم‌گشتگی" مجموعه کامل آثار علی اکبر صادقی نقاش سرشناس، جمعه ۲۷ فروردین ماه با نمایش نسخه های ترمیم شده‌ی انیمیشن های این هنرمند، با حضور تعداد زیادی از هنرمندان در گالری شیرین تهران برگزار شد. این مجموعه کتاب در سه جلد و به کوشش علی بختیاری منتشرشده است. جلد اول با عنوان "زندگی"، مروری بر کارهای اولیه‌ی علی اکبر صادقی است و روند شکل گیری آثار هنری او در رشته های گرافیک، نقاشی روی شیشه یا ویترای ، انیمیشین و تصویر سازی را تا اواسط دهه‌ی پنجاه مورد بررسی قرار داده است. کتاب عشق نیز مروری بر نقاشی های علی اکبر صادقی است که از میانه‌ی دهه‌ی پنجاه به بعد با مجموعه‌ی اسطوره و ریاضی آغاز شد. کتاب گم‌گشتگی نیز شامل مجموعه اشعاری است که علی اکبر صادقی در سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵ سروده است. علاوه بر خود هنرمند فرشید مثقالی، جواد مجابی، علی بختیاری ، شهروز مهاجر ، عطاالله امیدوار و طاها بهبهانی از جمله هنرمندانی بودند که در این مراسم از علی اکبر صادقی سخن گفتند. جواد مجابی، نویسنده و منتقد که مقدمه کتاب علی اکبر صادقی را هم نوشته است، در گفت و گویی با بی بی سی فارسی در باره علی اکبر صادقی و جایگاه او و آثارش در هنر معاصر ایران گفت:" علی اکبر صادقی یک نقاش نو کلاسیک روایت گراست یعنی در واقع کسی است که نقاشی کلاسیک ایران و جهان و مخصوصا مینیاتور ایران را خیلی خوب می داند و تجربه کرده است، اما آنچه او را متفاوت می کند دید نو نقاش است که طبیعتا با نگاه شوخ چشمانه‌ای که به هستی دارد همه چیز را در یک حالت لغزان و مردد نشان می دهد." آقای مجابی در ادامه گفت: "صادقی وقتی به مجالس جنگ و بزم و باغ های ایرانی، افسانه ها و اسطوره نگاه می کند همه چیز را نا استوار معرفی می کند و این نگاه شوخ چشمانه به جهان است که به کارهای او تازگی می دهد." آقای مجابی تاکید کرد که صادقی یکی از پرکارترین هنرمندان معاصر ایران است و کارهایش هم مورد تایید خواص است و هم عموم مردم به کارهایش توجه دارند و می توانند با آثار او ارتباط برقرار کنند. به گفته‌ی آقای مجابی، او هنرمند نو اندیشی است که هیج گاه شیفته‌ی کار خود نمی شود و به جای تکرار هر وقت در کارهایش به اوج رسیده است خود را محدود نکرده و به کار تازه‌ای روی آورده است. آقای مجابی در باره‌ی کتاب گم‌گشتگی که مجموعه اشعار علی اکبرصادقی است، گفت: "صادقی در یک دوره به خاطر افسردگی نقاشی نکرده و نشسته شعرهای خودش را نوشته. این شعرها به نظر من نوعی خواب گزاری است؛ بیان یک دنیای خواب گونه است و سرشار از فضاهای فرا واقعی است." علی اکبر صادقی علی اکبر صادقی، در سال ۱۳۱۶ در تهران به دنیا آمد. نقاشی را از‌‌ همان کودکی آغاز کرد و در دوران دبیرستان، نقاشی آبرنگ را نزد آواک هایراپتیان، با کپی از طبیعت آموخت. علی اکبر صادقی در سال ۱۳۳۷ وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و در همان سال ها ، نقاشی روی شیشه با حال و هوای ایرانی را تجربه کرد. او به مرور سبک‌ها و شیوه‌های مختلف نقاشی را تجربه کر ، اما در ‌‌نهایت می‌توان وی را نقاشی سوررئالیست دانست که به بیان و فرم شخصی خود دست یافته است. نقاشی‌های سوررئالیستی علی اکبر صادقی به ویژه در آثار دوره‌ی اولش، هم از نظر مضمونی و تماتیک و هم از نظر به‌کارگیری عناصر تصویری و رنگ، جلوه‌ای ایرانی داشتند که درست به همین دلیل، بین او و دیگر نقاشان سوررئالیست فاصله‌ای محسوس ایجاد می‌کرد و به دنیای نقاش، رنگ و بویی شخصی و متمایز می‌داد. در دوره‌ی دوم اما، صادقی به‌تدریج از این عناصر فاصله گرفت و به نقاشانی چون رنه ماگریت و دالی که از نقاشان مورد علاقه‌ی وی هستند، نزدیک‌تر شد و در مقابل کوشید که مرزهای نقاشی‌اش را از بوم به قاب‌هایی که این بوم‌ها را در خود گرفته بودند گسترش دهد. با این همه به نظر می‌رسد که مخاطبان علی اکبر صادقی، هنوز کارهای دوره‌ی اول او را بیشتر دوست می‌دارند و نام او را با این کار‌ها و نقش‌ها به خاطر سپرده‌اند. اگرچه نقاشی، اصلی‌ترین دغدغه علی اکبر صادقی به شمار می‌آید، اما او در زمینه‌های دیگر، از جمله ساخت انیمیشین، تصویرگری کتاب گرافیک و حتی شعر نیز فعال بوده است. او در فاصله سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۶، شش فیلم از جمله «گلباران»، «رخ»، «ملک خورشید» و «زال و سیمرغ» را در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساخت. این فیلم‌ها که هم در داخل ایران و هم در جشنواره‌های جهانی مورد اقبال بسیار واقع شدند و جوایز متعددی را نصیب وی کردند، نمونه‌های موفقی از انیمیشن ایرانی به حساب می‌آید. در اغلب آثار او فرهنگ عامیانه، اساطیر ایرانی، نقاشی قهوه‌خانه‌ای و سنت‌های تصویری ایرانی مثل پرده‌خوانی بازآفرینی شده اند. در اکثر آثار علی اکبر صادقی چهره های مردانی با کلاهخود و سپر حضور دارند که در بسیاری از آنها چهره‌ی خود نقاش به چشم می خورد؛ گویی که او تاریخ ایران را با نوعی خود نگاری ترکیب کرده است. علی اکبر صادقی کار‌هایش در بیش از صدها نمایشگاه انفرادی و گروهی در ایران و خارج از ایران به نمایش درآمده، و برای نقاشی‌ها، فیلم‌ها و تصویرگری‌های کتاب جوایز متعددی را کسب کرده است.
نمايشگاه هنرمندان معاصر پاكستان "Pakistan's Contemporary Arts " رقص در زندگی و میراث پدر، داستان زندگی پدر و دختر هنر باله ایران دختران روی پل رکورد شکست پنجره ها؛ نمایش نقاشی سروش دبیری نمایشگاه کاریکاتور بنگاه شادمانی

ادبیات

دا یعنی مادر

داستان کتاب، حکایت روزهای اشغال خرمشهر است، این بار اما راوی قصه مقاومت دختری جوان  است که پا به پای دیگران به ایستادگی شهر محبوبش کمک میکند. سیده زهرا حسینی راوی صادق روزهای مقاومت خرمشهر، در آن روزها تنها 17 سال داشته و امروز پس از قریب به 30 سال روایتی متفاوت از پایمردی مردم خرمشهر ارایه می دهد. کتاب صوتی "دا" با روایت و گویندگی شماری از بازیگران و گویندگان هم اکنون قابل شنیدن است. دانلود فایل صوتی

نادین گوردیمر، نویسنده پیشرو و نامدار آفریقای جنوبی درگذشت

نادین گوردیمر، نویسنده‌ای که هنر خود را به پیکار با ظلم و بی‌عدالتی اختصاص داده بود، در ۹۰ سالگی درگذشت. از این نویسنده‌ی برنده جایزه ادبی نوبل، دهها اثر ادبی علیه نظام غیرانسانی آپارتاید منتشر شده است. نادین گوردیمر فرزند خانواده‌ای از مهاجران یهودی اروپا بود که در ۲۰ نوامبر ۱۹۲۳ در افریقای جنوبی متولد شد. نادین گوردیمر ۱۵ رمان و دهها مقاله و نمایشنامه و داستان کوتاه منتشر کرده است، که تمام آنها درونمایه اجتماعی دارند و التهابات سیاسی کشور را بازتاب می‌دهند. او دهها سال از زندگی خود را به مبارزه با رژیم نژادپرست آفریقای جنوبی وقف کرد. رژیم آپارتاید بسیاری از آثار او را ممنوع کرده بود، هرچند این آثار در سراسر جهان منتشر می‌شد و خوانندگان بسیار داشت. او در سال ۱۹۹۱ جایزه نوبل برای ادبیات را دریافت کرد. رمان "خانواده جولای" از کارهای مهم گوردیمر است که به زبان فارسی نیز منتشر شده است. مجموعه داستان "تاراج" نادین گوردیمر در رمان آخر خود به نام "زمانه‌ای نه مثل این زمان" که در سال ۲۰۱۲ منتشر کرد، از درد و رنج مردمی گفت که به رغم پایان یافتن آپارتاید، هنوز در فقر و محنت زندگی می‌کنند. نادین گوردیمر مورد احترام نلسون ماندلا و بسیاری از روشنفکران مبارز و ضدآپارتاید افریقای جنوبی بود. او در سالهای آخر زندگی به کارزار پیکار با بیماری ایدز پیوسته بود.
وانهاده ما همه اسیر غروریم شازده کوچولو وسط راه همدیگر را ببینیم افسانه ها؛ دنیای خیال و آرزوها