در هفته گذشته کنسرت محمدرضا لطفی و گروهش به نام همنوازان شیدا، در سالن نمایشگاه میلاد اجرا شد. این برنامه که دو قسمت داشت، در قسمت اول بداهه نوازی های لطفی و به همراه تنبک نوازی و دف نوازی و در قسمت دوم نیز این گروه در دستگاه همایون، با آواز علیرضا فریدون پور به روی صحنه رفت. اما این اجرا دارای معایبی نیز بود. در قسمت اول به دلیل انتخاب نامناسب جایگاه نوازندگان، تماشاگرانی که در قسمت میانی سالن نشسته بودند از دید کافی برخوردار نبودند. البته این مشکل برای قسمت دوم برطرف شد. از طرفی تماشاگران این کنسرت را به دلیل همراهی نکردن آواز با قطعات لطفی، بدون حس کافی اعلام کردند.


بعد از چند هفته بی خبری از فیلم جدایی نادر از سیمین، این بار خبر از دریافت جایزه سینمای جهان بی بی سی ۴ شنیدیم. اصغر فرهادی که نتوانست خود برای دریافت این جایزه در لندن حضور داشته باشد، سرمایه گزارش را برای دریافت این جایزه معرفی کرد. فیلم "جدایی نادر از سیمین" انتخاب نهایی هیئت پنج نفره داوران بی بی سی ۴ بود که شامل دیوید هیر، کارگردان، کازوئو ایشی گورو، نویسنده جایزه بوکر، گوریندر چادا، مستندساز، و جان بتسک، تهیه کننده مستند برنده اسکار می شدند. برنده جایزه سینمای جهان بی بی سی ۴ در سال گذشته، فیلم "روبان سفید" بود. از طرفی دیگر نشریه هالیوود ریپورتر احتمال اینکه این فیلم یکی از نامزد های نهایی جایزه اسکار باشد را دور از ذهن نمی داند.


بعد از 30 سال که از مرگ ناتالی وود می گذرد، دوباره پرونده مرگ این بازیگر به جریان می افتد. ناتالی وود که در فیلم های شورش بی دلیل و شکوه علفزار، بازی کرده بود، در نوامبر سال 1981 از قایق تفریحی خود و همسرش به درون آب افتاده و خفه شده بود. 30 سال پیش پلیس علت مرگ را حالت غیر طبیعی او اعلام کردند. اما درست سال گذشته کتابی در خصوص مرگ او نوشته شد و در این کتاب از درگیری همان شب او با همسرش توضیح داده شده است. پلیس این پرونده را مجدد ارزیابی می کند و هنوز معلوم نیست این ادعاها که در کتاب آمده صحت داشته باشد.


همانطور که شایعه در سینمای هالیوود و در حاشیه زندگی بازیگران وجود دارد این هفته شایعه ای در خصوص خودکشی پس از تعرض به یک دختر جوان توسط رضا رویگری پخش شد. ماجرا از این قرار است که چندی پیش در روزنامه کیهان مطلبی در این خصوص نوشته شد که بلافاصله توسط این بازیگر تکذیب شد. پلیس آگاهی نیز این چنین خبری را تکذیب کرده و گفته است که چنین پرونده ای در آگاهی موجود نیست.


زمانی که فیلم جرم به کارگردانی مسعود کیمیایی اکران شد، هنرمندان و سازندگان این فیلم با لیموزین و بادیگارد بر روی فرش قرمز قرار گرفتند و با طرفدارانشان وارد سینما شدند. از بعد از این فیلم برای چند فیلم دیگر نیز فرش قرمز برای هنرمندان پهن می شد و این حرکت بعضی را کمی نگران کرد. همین نگرانی باعث شد که اعلام شود از این به بعد فرش قرمزRed Carpet در ایران نخواهیم داشت و تمام سعی خود را خواهیم کرد که با این فرهنگ غربی مقابله کنیم. این سخنان را مدیر امور اجرایی تالار" ایوان شمس"، شخصی به نام موسوی نیا در مصاحبه ای با سایت فارس بیان کرده است. اما علیرضا سجادپور در دو روز اخیر حداقل به ده دوازده رسانه درباره این موضوع توضیح داده‌ است که وزارت ارشاد به هیچ وجه با اصل برگزاری چنین مراسمی مشکلی ندارد. این درست برخلاف حرف و حدیث هایی که از شخصی به نام موسوی نیا شنیده است و همچنین او اظهار داشت که تا به حال نام چنین پستی به گوشش نخورده است.


بعد از خبر ممنوعیت فرش قرمز، جمعه شب در سینما آفریقا فرش قرمز پهن شده بود. این فرش قرمز به دلیل اکران خصوصی فیلم هنر پرواز Art Of Flight ساخته کرت مورگان ، به دعوت ردبول برگزار شده بود. در این اکران، چهره های سرشناسی چون، یاس، بهنام ابطحی، رضا صادقی و حمیدرضا صدر نیز دیده می شدند.


بالاخره گروه سون، کنسرتش را اجرا کرد اما این بار با 45 دقیقه تاخیر گروه بر روی سن رفتند. این کار گروه که صدای طرفدارانشان را در آورده بود، با اجرای خوب گروه سالن اریکه را پر از شور و هیجان کرد. آرش قنادی بعد از کنسرت علت این تاخیر را عدم هماهنگی گروه پشتیبانی اعلام کردند و توضیح داد که لباس او را جا گذاشته بودند. او در ابتدا با لباسی متفاوت از گروه بالاخره به اجرا پرداخت اما این گروه که هماهنگی بین اعضایش را بسیار مهم می داند، بعد از اینکه لباسش را برایش آوردند، متحدالشکل برنامه را ادامه دادند.


کنسرت گروه دارکوب نیز اجرا شد. برخی از منتقدین این کنسرت را موفقیت آمیز نمی دانستند اما زمانی که این گروه بر روی صحنه رفت هیچ جای خالی در بین صندلی ها پیدا نشد. این گروه که به سرپرستی همایون نصیری و به همراهی حامد بهداد در سالن اریکه برگزار شد، شبی به یاد ماندنی برای طرفدارانش به حساب می آمد. در این کنسرت حضور همایون شجریان شور و هیجان بی وصفی را بین تماشاگران به وجود آورد.


بعد از حضور همایون شجریان در کنسرت دارکوب، او و گروه همنوازان حصار، اجرای متفاوت او با همراهی علی قمصری و گروه حصار را می توان تلفیقی از سازهای سنتی و مدرن نامید. در آمیخته شدن، ویولا و ویلنسل، کوزه و سازهای کوبه‌ای با تمبک و کمانچه و دف و تار شکل تازه و متفاوتی در اجرای تصنیف ها در دستگاه‌های بیات اصفهان، شوشتری، دشتی، شور و بیداد را به نمایش گذاشتند. در این کنسرت تماشاگران یک صدا تصنیف مرغ سحر را درخواست می کردند اما تصنیف پایانی این کنسرت، "بی همگان به سر شود" بود. این گروه با استقبال پر شور و بی نظیر تماشاگران، صحنه را ترک کردند.


خبر دنیای بالییوود در این هفته، اضافه شدن یک نوزاد به خاندان باچان بود. آیشواریا رای که عروس آمیتا باچان و همسر آبیشک باچان است، بعد از گذشت 4 سال از زندگی زناشویی، فرزند خود را در بمبئی به دنیا آورد. او صاحب یک دختر کوچک شده است.


خبر غافلگیر کننده دیگر این هفته از اکران پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما، آواتار به صورت سه بعدی در سینما آزادی است. این خبر زمانی پخش شد که حق پخش این فیلم خریداری شده و این فیلم در حال حاضر مراحل دوبلاژ را سپری می کند. این فیلم پس از پخش انیمیشن سه بعدی " آلفا و امکا" به نمایش در خواهد آمد.


خبر ها در مورد فیلم سفید برفی در حال کامل شدن است. این دو فیلم " سفید برفی و آینه آینه " و سفید برفی و شکارچی" با عکس ها و تیزر ها معرفی شدند. در این فیلم که قرار است جولیا رابرتز و چارلیز ترون نقش ملکه بد جنس را بازی کنند، از هم اکنون طرفدارن بسیاری را منتظر اکران این فیلم قرار داده است. در این فیلم "جولیا رابرتز" نقش ملکه بدجنس را در مقابل "لیلی کالینز" در نقش سفید برفی ایفا می کند. اما در مقابل «آینه آینه» قرار است رقابتی را با فیلم «سفید برفی و شکارچی» با بازی "کریستن استیوارت" در نقش سفید برفی و "کریس همسورث" در نقش شکارچی، داشته باشد. در این فیلم همان طور که گفته شد "چارلیزترون" را در نقش ملکه بدجنس خواهیم دید. «آینه آینه» قرار است در 16 مارس 2012 در آمریکا و انگلستان همزمان اکران شود و «سفید برفی و شکارچی» ، در 1 جون سال 2012 اکران خواهد شد.


و اما جدول فروش هفته سینمای هالیوود با فیلم گرگ و میش – سپیده دم با فروش 144میلیون دلار در رتبه اول قرار دارد. رده های دوم و سوم را به ترتیب انیمیشن 3 بعدی خوش قدم 2 Happy feet2 با مبلغ 22 میلیون دلار و فناناپذیران با مبلغ 12.3 میلیون دلار فروش داشته اند. در گیشه سینمای ایران، فیلم سعادت آباد همچنان در صدر فروش با مبلغ یک میلیارد تومان در رتبه اول و فیلم یه حبه قند، با فروش 825 میلیون تومان در رتبه دوم و فیلم پرتقال خونی با فروش 370 میلیون تومان در رده سوم قرار دارد.