از حضور پررنگ پلیس با ون های سبز رنگ  در میدان ها، اطراف مراکز خرید، اماکن تفریحی، کوه، مترو و ... دیگر به راحتی می توان فهمید که همزمان با شروع تابستان فعالیت گشت های امنیت اخلاقی یا همان ارشاد سابق، نیز آغازشده است. همان طرحی که تابستان هر سال پس از جنجال برخی رسانه ها برای وخیم و بحرانی نشان دادن وضعیت حجاب و پوشش در کشور، از سوی نیروی انتظامی شروع می شود و با پایان تابستان تمام. هر چند که به گفته فرمانده نیروی انتظامی پایتخت این طرح ها تعطیل بردار نیست با این حال نحوه حضور این گشت ها در چند سال گذشته حکایت از فعالیت دوره ای آنها دارد. هر زمان که فشارها بر نیروی انتظامی تشدید می شود، بلافاصله نیروهای گشت امنیت اخلاقی وارد صحنه می شوند و هر گاه که موضوع امنیتی دیگری در کشوراولویت باشد، دیگر خبری از این گشت ها نیست. در تابستان 88 پس از برگزاری انتخابات دور دهم ریاست جمهوری به ندرت شاهد حضور این نیروها برای تذکر به زنان و دختران بدلیل بدپوششی بودیم، حتی در مدت زمانی طولانی که تا پایان تابستان 89 نیز ادامه داشت، موردی از برخوردهای پلیس با زنان دیده نشد.

اما امسال پس از اقدامات رسانه ای خاص مبنی بر بی توجهی پلیس به وضعیت حجاب و لزوم برخورد با هنجارشکنان که به مسوولان دولتی و حتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز کشیده شد، بار دیگر فعالیت این گشت ها از سر گرفته شد. اگر تا پیش ازاین به این گروه ها گشت ارشاد گفته می شد، این بار فرمانده انتظامی تهران نام گشت های امنیت اخلاقی را بر آن گذاشت تا با این تصمیم سایر هنجارهای اجتماعی که مستقیم و غیر مستقیم با موضوع بدپوششی و حجاب مرتبط است را نشانه رود. برخورد با آتلیه ها و آرایشگاه های متخلف، تولید و توزیع کنندگان لباس های غیرمجاز، برخورد با مزاحمان نوامیس  و همچنین سگ گردانی و ... نیز در دستور کار پلیس قرار گرفت.

هر چند که بیست و سوم خرداد ماه امسال، طرح پلیس آغاز شد اما نیروی انتظامی از آن به عنوان طرح تشدید یاد کرد، امسال حتی برای اولین بار از ماموران راهنمایی و رانندگی نیز خواسته شد تا در اجرای این طرح به نیروهای گشت امنیت اخلاقی کمک کنند. به گفته ساجدی نیا، ماموران راهنمايي و رانندگي در مباحث امنيت اخلاقي تذكر مي‌دهند و در صورت نياز برخورد كرده و خودرو مورد نظر را نيز توقيف مي‌كنند.

هر چند که این موضوع از سوی رییس راهنمایی و رانندگی پایتخت تایید نشد اما فرمانده انتظامی تهران به شدت بر این موضوع تاکید کرده است. در همین راستا نیز پلیس نیروهای خود را به صورت گشت موتور سوار در بزرگراه های پایتخت  مستقر کرده است.

امروز نیروهای گشت امنیت اخلاقی را همه جا می بینیم. در پارک ها، مراکز تفریح، مراکز خرید، مترو، خیابان های اصلی و حتی در سوپر مارکت ها. پلیس تهران همواره بر نحوه آموزش نیروهای امنیت اخلاقی تاکید می کند، بر اساس اعلام سردار ساجدی نیا، ماموران پليس مستقر در پايتخت، امسال و از همان ساعات اوليه اجراي طرح، با اهداي شاخه گل به افراد داراي حجاب و پوشش اسلامي، با ارايه تذكر زبانی و ارشادي، با افراد بدپوشش و گردانندگان سگ در معابر عمومي برخورد كردند. موضوعی که البته چندان از سوی افرادی که مورد برخورد قرار گرفته اند تایید نشده است.

تمام این اقدامات در حالی صورت می گیرد که رییس پلیس پایتخت، دغدغه و درخواست مردم را دلیل این اقدامات می داند.« تا زمانیکه دغدغه و نگرانی مردم در این موضوع برطرف نشود، کار خود را ادامه می دهیم.»

«طرح ارتقای امنیت اجتماعی» برنامه اجرایی نیروی انتظامی است که در راستای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تحت عنوان«طرح جامع عفاف» اجرا شد.  پس از تصویب «طرح جامع عفاف» و تایید آن توسط  مقام معظم رهبری، محمود احمدی نژاد (که بعنوان رییس جمهور، رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به شمار می‌رود) «طرح جامع عفاف» را به نیروی انتظامی ابلاغ کرد. نیروی انتظامی برنامه اجرایی خود پیرامون عملی کردن«طرح جامع عفاف» را پس از چند جلسه هماهنگی با محمود احمدی نژاد با عنوان «طرح ارتقای امنیت اجتماعی» آغاز کرد. با توجه به آنکه طرح در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده بود، در کنار دولت قوه قضائیه، سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، نیروی مقاومت بسیج و... نیز همکاری داشتند.

مراحل نخستین طرح بیشتر بر پوشش زنان تمرکز داشت و در مراحل بعدی ابتدا جمع آوری معتادان و سپس جمع آوری اراذل و اوباش، بازرسی از کارگاه‌ها و فروشگاه‌های لباس و ارایشگاه‌های مردانه، عکاسی‌ها و.. نیز در دستور کار نیروی انتظامی قرار گرفت.

هر چند که سابقه برخورد با بدحجابی با شیوه ای که دیده می شود، عمر چندان طولانی ندارد با این حال نگاهی به اقدامات برای برخورد با بدپوششی به سال های بعد از انقلاب اسلامی باز میگردد. پس از تصویب قانون مجازات اسلامی در آبان ماه سال 62، بر اساس قانون، زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر می شدند به تعزیر تا 74 ضربه شلاق محکوم می شدند. گشت های مختلفی از جمله نیروهای مبارزه با منکرات در همین دوران برای مبارزه با بدحجابی شکل گرفتن و اعتراض به بدحجابی بانوان و دیگر مظاهر اعمال غیر شرعی کم کم آغاز شد تا جایی که مردم تصمیم گرفتند به صورت انفرادی برای جلوگیری از این وضعیت وارد عمل شوند که البته این موضوع با ممانعت رهبر انقلاب منتفی شد. به هر حال برخورد با بدپوششی از همان سال ها آغاز شد و پس از سپری شدن دهه 60 و 70 که البته همراه با برخوردهایی نیز بود، در دهه 80،  اقدامات جدی تری شروع شد بطوریکه در سال 84، طرح گسترش حجاب و عفاف تصویب و تبدیل به قانون شد. از سال 86 نیز فعالیت گشت ارشاد آغاز شد با این تفاوت که برخوردها زبانی و ملایم بود اما در سال 87  برخوردها روند جدی تری و خشن تری به خود گرفت.