روز جهانی ترک سیگار هر سومین پنجشنبه نوامبر در بسیاری از نقاط جهان جشن گرفته می شود. این واقعه در سال 1977 توسط انجمن سرطان آمریکا برای پیشگیری از مصرف تنباکو و ارتقاء سلامت به وجود آمد.

هدف این روز ترویج کاهش رواج وابستگی به تنباکو، و مبارزه با مصرف سیگار برای تمام سنین جوامع ، پیشگیری از مصرف دخانیات و اطلاع رسانی به عموم مردم در مورد اثرات مخرب مصرف توتن و تنباکو بر سلامت، و متقاعد کردن جوانان امروزی به اینکه سیگار کشیدن نشانه ای از جهل و نا آگاهی است.

به گفته سازمان بهداشت جهانی(WHO):

  • نود درصد از مرگ و میر در سراسر جهان به دلیل سرطان ریه،  -75٪التهاب های تنفسی مزمن و  - 25٪از بیماری های قلبی ناشی از سیگار کشیدن می باشد؛
  • در جهان هر ده ثانیه یک فرد سیگاری شدید می میرد (کارشناسان پیش بینی می کنند که تا سال 2020 این رقم به یک نفر در هر 3 ثانیه افزایش می یابد)؛
  • سیگار کشیدن و بیماری های ناشی از آن در هر سال  تبدیل به یک علت مرگ کمتر از یک میلیون نفر از شهروندان روسیه شود؛
  • در روسیه، سیگار حداقل 10٪ از زنان، و در میان دانش آموزان دبیرستانی و دانشجویان کالج - 53٪از پسران و 28٪ دختران را در بر می گیرد؛
  • سیگاری های شدید در روسیه امروزه تا 60 درصد از مردان را در بر می گیرد (در میان برخی از جوامع، این رقم 95 درصد می باشد!)؛
  • کشیدن ترک - غیر ممکن است، و 28٪ و در مورد آن فکر نمی کنم. با 21٪ از کسانی که ساکنان بررسی قبلا سعی برای ترک سیگار، اما فایده ای نداشت.

بر اساس بررسی ها 12 درصد از پاسخ دهندگان بر این باورند که ترک سیگار به اندازه کافی آسان است، در مقابل  56درصد بر این باورند که کاری مشکل است، 4٪  بر این باورند که ترک سیگار  غیر ممکن است، و 28٪ در مورد آن فکر نکرده اند. 21٪ از افراد مورد بررسی نیز گفته اند که قبلا سعی به ترک سیگار کرده اند، اما فایده ای نداشته است.

سی درصد از شهروندان مورد مطالعه از مراکز کمک ترک سیگار آگاه هستند ولی 70٪  آن ها هیچ آگاهی ندارند.

تقریبا 25٪ از افراد سیگاری قبل از موعد مقرر به دلیل استفاده از توتون و تنباکو می میرند. بسیاری از آنها توانسته اند برای ده سال طولانی تر زندگی کنند.مرگ و میر ناشی از سیگار کشیدن  به طور متوسط ​​10-15 سال زودتر از عمر فرد می باشد .

لازم به ذکر است زمانی که آگاهی خوبی از خطرات ناشی از سیگار کشیدن برای سلامتی وجود داشته باشد، افراد بسیار زیادی به دنبال خلاص شدن از شر این اعتیاد می روند. افرادی که  عواقب سیگار کشیدن بر سلامتی خود و دیگران را درک نمی کنند، و یا معتقدند که وابستگی به نیکوتین نگرانی ندارد، و یا عادت سیگار کشیدن آنقدر  قوی است که ترک آن برایشان غیر ممکن است در مرز خطر جبران ناپذیری قرار دارند.