به گزارش ایرنا از اعلام روز جمعه وزارت بهداشت، رئیسی به مناسبت هفته سلامت افزود: در کشور موضوع مصرف مواد دخانی و قلیان به عنوان یکی از معضلات سلامتی محسوب می شود، البته باید تلاش شود تا این مشکلات در کشور کاهش یابد.
وی ادامه داد: یکی از راهکارهای کاهش مصرف دخانیات که در تمام دنیا نیز شناخته شده است، بحث وضع مالیات بر مواد دخانی است که با ورود مجلس شورای اسلامی به این موضوع، برای اولین بار بحث وضع مالیات بر مواد دخانی به صورت قانون در می آید و امید است، با اعمال قوانین منسجم تر نه تنها در بحث مالیات، بلکه در بحث عرضه دخانیات هم قوانین منسجمی داشته باشیم. 
معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: با توجه به استدلال های علمی و توصیه های سازمان جهانی بهداشت، سایر کشورهایی که عرضه و مصرف را در حوزه دخانیات کم کردند، با بستن مالیات بر مواد دخانی موفق شده اند و در حال حاضر این موضوع در کشور ما نیز شکل گرفته و درحال اجرا است، هرچند میزان مالیات به قدری نیست که بازدارنده باشد، اما برای شروع برنامه خوب است.
رئیسی با بیان اینکه شناخته شده ترین ماده سمی، سیگار، توتون و تنباکو است، افزود: سیگار، توتون و تنباکو عوامل خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها و بیماری های تنفسی و مزمنی همچون فشار خون و قلبی، عروقی است، امیدواریم در آینده شاهد کنترل این سم مهلک سلامتی باشیم و حل این معضلات مشارکت همگانی می ‌طلبد.
وی در ادامه یکی دیگر از مشکلات اصلی در حوزه سلامت را بیماری ‌های غیر واگیر عنوان کرد و گفت: مردم نیاز به فعالیت و تحرک بدنی بیشتری دارند و باید سبک تغذیه خود را اصلاح کنند.
رئیسی به چالش های موجود در حوزه سلامت و ترویج زندگی سلامت محور اشاره کرد و اظهار داشت: حوادث ترافیکی، آلودگی هوا، کم‌ آبی و امنیت غذا و مسائلی از این‌ قبیل، موضوعات مهمی هستند که جای کار دارند، اما حل تمام این موارد، از عهده وزارت بهداشت به ‌تنهایی خارج است و وزارت بهداشت وظیفه کارشناسی وضعیت سلامتی مردم و هشدارهای پیشگیرانه را دارد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: خوشبختانه درحال حاضر در حوزه سلامت انسجام خوبی وجود دارد و دولت، مجلس، وزارت بهداشت، دانشگاه‌ ها و سایر نهادهای ذیربط اهتمام جدی برای بهبود وضعیت سلامتی مردم دارند که امیداست، خروجی این تلاش ها، وضع قوانینی در حیطه سلامتی مردم باشد که بر اساس آن بتوانیم مصرف شکر، روغن و نمک را به حداقل برسانیم، چراکه این سه ماده، درواقع سموم سلامتی هستند که در کشور به صورت بی رویه مصرف می شوند. 
وی در ادامه با تاکید بر ضرورت منابع پایدار برای حوزه سلامت نیز گفت: خوشبختانه دولت و مجلس به ‌خوبی در این زمینه ورود پیداکرده ‌اند و امیدوارم بتوانیم با پایدار کردن منابع، دغدغه مردم در حوزه سلامت را کم کنیم و مردم بتوانند به‌ سلامت دسترسی عادلانه داشته باشند. 
رییسی اضافه کرد: طبق تاکید سازمان جهانی بهداشت، مردم نباید بین سلامتی و گزینه‌ های دیگر مجبور به انتخاب باشند، یعنی هیچکس دغدغه سلامتی نداشته باشد، که خوشبختانه در این دولت، بحث سلامت و درمان در اولویت ‌های دولت یازدهم قرار گرفت.
هفته سلامت از اول تا هفتم اردیبهشت ماه با شعار «سلامت برای همه» و موضوع این هفته «پوشش همگانی سلامت برای همه و در همه جا» مورد تاکید است.
به گزارش ایرنا، علاوه بر مصرف دخانیات، از میان دو میلیون و 808 هزار مصرف کننده موادمخدر، حدود 10 درصد، بانوان هستند، که به گفته کارشناسان متاسفانه سن اعتیاد تا حدود زیادی کاهش یافته و برخی سن مصرف موادمخدر در میان دختران و پسران را بین 15 تا 21 سال اعلام کرده و هشدارهایی درباره کاهش سن مصرف کنندگان موادمخدر هم داده اند.