اگر قصد فرزند دار شدن دارید بهترین کار قبل از بچه دار شدن این است که شما و همسرتان در مورد مسائل تربیتی فرزندتان به توافق برسید و بعد اقدامات لازم را انجام دهید

چون اگر از در مورد کلیات نحوه تربیت هیچ هماهنگی نداشته باشید بعدها ناچار خواهید شد در حضور فرزندانتان باهم  در این مورد بحث کنید، طبیعتا یکی از ناخوشایند ترین تجربه بچه ها مشاهده مشاجره والدین است خصوصا زمانی که موضوع این دعواها خود کودک باشد. همین امر باعث جذب شدن فرزندان به سمت یکی از دو نفر، پدر یا مادر خواهد شد. اگر نگران آن هستید که فرزندتان در بزرگسالی فردی وابسته و غیر مستقل بار بیاید، باید از همین حالا دست بکار شوید. بچه ها در محیط صمیمی خیلی کمتر به یکی از دو والد وابسته می شوند. ولی اختلاف والدین تمایلی را به سمت یکی از آنها در کودک ایجاد می کند. متاسفانه گاهی این اختلاف نظر ها و و جدایی والدین از یکدیگر علاوه بر وابستگی غیر طبیعی کودک به یکی از آنها ایجاد احساس ناخوشایند وی به دیگری را در پی دارد که همین امر در سنین 3 تا 5 سالگی باعث دوری همیشگی کودک از پدر یا مادر می شود.

البته گاهی وابستگی بیش از حد از آنجایی ناشی میشود که پدر یا مادر بیش از حد به فرزندشان رسیدگی میکنند و این اتفاق معمولا درخانواده های تک فرزند بیشتر مشاهده می شود.  در اینگونه موارد معمولا فرزند اعتماد به نفس خود را از دست داده و به شدت به وجود همه اعضای خانواده در کنار خود نیازمند میشود.

والدین  باید توجه داشته باشند که این وابستگی فقط به دوران کودکی منتهی نمی شود و در دوران بزرگسالی نیز اینگونه اشخاص ،بسیار وابسته خواهند بود. در چنین شرایطی باید تلاش کنند که از دور مراقب رفتار و برخورد فرزندشان باشند و با استفاده از یک مشاور حاذق از روش های تربیتی مناسب بهره بگیرند. بیشترین و بهترین اصل  برای اینگونه فرزندان این است که آنها را در تصمیمات روزمره ی زندگی دخالت داده و به  تصمیم وی نیز اهمیت بدهند .

بی شک فرزندتان نیز مانند خود شما، تصمیمات غلط هم در زندگی خواهد گرفت اما بخاطر داشته باشید که یکی از جدی ترین وظایف شما بعنوان پدر و مادر نقشی است که بعنوان حمایتگر ایفا  می کنید. در کنار نقش کنترل کننده که می بایست در نهایت دقت و ظرافت انجام دهید، فراموش نکنید که شما پناه و مرکز تایید فرزندان تان هستید، مهم نیست آنها سه ماهه باشند یا سی ساله.

فرزندان شما چگونه بزرگ می شوند؟ مستقل یا وابسته؟