صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در یک گزارش تازه گفته ناامنی و ادامه جنگ در افغانستان سبب شده است تا نیمی از کودکان این کشور مکتب/مدرسه نروند.

در این گزارش آمده است که نصف کودکان بین سنین ۷ الی ۱۷ سال، یعنی حدود ۳.۷ میلیون نفر در افغانستان از مکتب رفتن محروم ماندند.

یونیسف می‌گوید فقر و تبعیض گسترده علیه دختران در کنار ناامنی، سبب شده میزان کودکان محروم از مکتب در افغانستان از سال ۲۰۰۲ به این سو به شدت افزایش یابد.

گفته می‌شود که ۶۰ درصد کودکان محروم از مکتب، دختران هستند. این رقم در شماری از ولایات افغانستان بیشتر است.

به اساس گزارش یونیسف، در ولایات قندهار، هلمند، وردک، پکتیکا، زابل و ارزگان ۸۵ درصد دختران مکتب نمی‌روند.

در این گزارش آمده که افزون بر ناامنی، بیجا شدن از محل سکونت، ازدواج در سنین پایین، کمبود معلمان زن و امکانات کم مکاتب از دلایل دیگر بازماندن کودکان از جمله دختران از مکتب شده است.

به اساس معلومات مقام‌های دولتی اکنون حدود یک هزار مکتب در افغانستان به دلایل امنیتی مسدود است.

آدیل خضر، نماینده یونیسف در افغانستان، می‌گوید که اگر چه آمار ارائه شده این گزارش نگران کننده است اما در این عرصه پیشرفت و امید نیز به چشم می‌خورد.

او از رقم ۸۵ درصد کودکانی که کلاس اول مکتب را شروع می‌کنند و تا پایان دوره آن را ادامه می‌دهند به عنوان یکی از این پیشرفت‌ها یاد کرد.

خانم آدیل گفته زمانی که کودکان به مکتب نروند، میزان خطراتی چون سوء استفاده از آنها، بهره برداری و کار کودکان افزایش خواهد یافت.

محمد میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف/آموزش و پرورش افغانستان می‌گوید این گزارش نشان می‌دهد که برنامه‌های کنونی جوابگوی نیازمندی موجود نیست.

او گفته از تحقیق تازه در برنامه‌ریزی‌های آینده استفاده خواهد شد.

در گزارش تازه یونیسف خواسته شده در ولایاتی که میزان محرومیت دختران از مکتب بیشتر است کارهای بیشتر از راه تبلیغات و آگاهی دهی از سوی رهبران مذهبی صورت بگیرد.

فراهم ساختن تسهیلات آموزشی بیشتر برای دختران با در نظرداشت امکانات امنیتی و بهداشتی، استخدام و ارتقای ظرفیت معلمان زن و رسیدگی به معضله ازدواج در کودکی از دیگر پیشنهادات یونیسف است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در مراسم آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۷، این سال را سال آموزش و پرورش اعلام کرد و گفت به نهادهای دولتی هدایت داده تا به آموزش و پرورش افغانستان همکاری همه جانبه کنند.