برای کودکان هر چیز جدیدی که می بینند، تازگی دارد و باعث کنجکاوی آنها می شود. این کنجکاوی آنها را وا می دارد که مرتب سوال بپرسند و علت هر چیز را جویا شوند. یکی از سوالات متداول کودکان درباره مسائل جنسی است. این‌ كه والدین فكر كنند درصورت دادن هرگونه اطلاعات ممكن است حرمت‌ ها شكسته شود یا به‌ اصطلاح چشم و گوش كودك باز شود، تنها یك باور فرهنگی اشتباه است.

بعضی وقت ها کودکان سوالاتی می پرسند که با توجه به سن آن ها نمی توان جواب آن ها را داد، مثل اینکه من از کجا آمده ام؟ در این مواقع والدین نباید به هیچ وجه به کودکان شان دروغ بگویند و یا جواب های سر بالا بدهند؛ مانند اینکه ما تو را خریدیم و یا . . . چون این جواب ها به هیچ وجه حس کنجکاوی بچه را ارضاء نمی کند و باعث می شود که کودک جواب خود را از جای دیگری پیدا کند و مهمتر اینکه نسبت به والدین خود بی اعتماد شود.

اگر نمی توانید جواب سوالات کودکان خود را بدهید بهترین پاسخ ها این است:

• وقتی بزرگ تر شدی جواب سوالت را می دهم.

• این سوال را از معلمت بپرس تا جوابت را بدهد. کودکان خجالت می کشند بسیاری از سوالات را از معلم خود بپرسند و در نتیجه جواب دادن کمی به تعویق می افتد. در ضمن معلم کودک شما چون با کودکان بسیاری سرو کار دارد قطعا جواب بهتری به سوالات او خواهد داد.

• به سوالات کودکانتان به صورت علمی پاسخ دهید. مثلا در جواب این که من از کجا آمدم به صورت علمی توضیح دهید و حتی می توانید از کلماتی مثل اسپرم و تخمک نیز استفاده کنید چون کودکان آشنایی با این موارد ندارند، مشکلی پیش نمی آید.

اهمیت آموزش درست جنسی تا به آن حد است كه كودكانی كه اطلاعات درست و آگاهی مناسبی دارند، میزان آسیب‌ پذیری‌ شان كمتر است. درحالی‌ كه بچه‌ هایی كه بدون آگاهی و اطلاعات بزرگ می‌شوند آسیب‌ پذیری بیشتری پیدا می‌كنند و خطر سوء استفاده جنسی از كودكانی كه هیچ اطلاعاتی از مسائل جنسی ندارند، بیشتر است. البته این به آن معنا نیست كه باید مسائل جنسی را به كودك آموزش داد بلكه باید تنها درباره حفاظت از خودشان به آن‌ ها آموزش‌ های لازم را داد. آن‌ها باید بیاموزند، به كسی اجازه ندهند به اندام‌ های خصوصی آن‌ ها دست بزند. معمولا كودكان درباره خصوصی بودن اندام‌ های خودشان اطلاع دارند و می‌دانند كدام قسمت‌ها خصوصی به حساب می‌آید ولی درصورت نا آگاهی كودك باید حتما به آنها آگاهی داد. دادن این اطلاعات آموزش جنسی نیست بلكه آموزش حفاظت جنسی است. به این ترتیب كودك می‌آموزد در محیط‌ های اجتماعی مانند مهد كودك و مدرسه چگونه از خودش مراقبت كند. باید به كودك آموخت اگر فردی به او نزدیك شد بلافاصله به بزرگ‌ ترهای قابل اعتماد مانند پدر و مادر اطلاع دهد.