برای اولین بار در ترکیه پیوند رحم ازاهداکننده فوت شده، انجام شد. با این پیوند اکنون هزاران زن در جهان می توانند امیدوار باشند که کودکان شان را به دنیا خواهند آورد.

9 آگوست امسال، پزشکان بیمارستان آکدنیز، در ایالت آنتالیا، برای اولین بار رحمی که از یک زن فوت شده اهدا شده بود را به دیرا سرت یک زن 21 ساله ترک که بطور مادرزادی بدون رحم به دنیا آمده بود پیوند زدند.

پیش از این در سال 2000 درعربستان سعودی پیوند مشابهی انجام شده بود، با این تفاوت که اهداکننده آن زنده بود، بهمین جهت بافت ها ووریدهایی که برداشته شده بود کوتاه و غیرقابل اتکا بودند. در پیوند اخیر که در ترکیه انجام شد، پزشکان شانس استفاده از اندام های فرد مرده را داشتند باین ترتیب می توانستند مناطق وسیع تری را بردارند.

دیرا سرت زن 21 ساله که همسر یک مکانیک است، در اولین مصاحبه بعد از عملش گفت: همه احساسات اعم از شادی و هیجان در من مخلوط شده است و اصلا احساس نمی کنم این رحم متعلق به من نیست. از همین الان آن را یکی از اندام های خودم می دانم، گویی با آن به دنیا آمده ام.

در عمل قبلی، پزشکان پس از 99 روز به دلیل لخته شدن خون ناچار شدند رحم را خارج کنند.

پزشکان ترک هنوز اظهار نظر قطعی در مورد پیروزی یا شکست این عمل را زود می دانند و تصمیم گیری نهایی در این مورد را مستلزم بچه دار شدن دیرا سرات می دانند.

پس از 6 ماه تیم پزشکی می توانند پس از اطمینان یافتن از زنده ماندن بافت پیوندی، عملیات لقاح مصنوعی را انجام دهند. هر چند که این زایمان خالی از خطر نیست دیرا سرت خود را برای پذیرفتن تمام مخاطرات آن آماده نشان می دهد.

او دوره های عادت ماهیانه را آغاز کرده که نشانه خوبی است. پزشکان تصمیم دارند پس از بارداری و وضع حمل این زن رحم را خارج کنند تا دچار رد پیوند نشود.