1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

یکی از گل های همیشه سبز آپارتمانی به نام فیلودندرون (Philodendron) است که رنگ سبز براق آن بسیار چشمگیر است. این گیاه از خانواده ی آراسا Araceae  می باشد. از این گیاه به دو شکل وجود دارد. یکی نوع بالا رونده و دیگری غیر بالا رونده.

گیاه بالا رونده ی آن برگ هایی قلبی شکل و گاهی نوک تیز دارد که ریشه ی این نوع عموما هوایی است. اگر به یاد داشته باشید مانند گیاه بونسای و انجیر که ریشه ای هوایی دارند. اما نوع غیر بالا رونده ی آن برگ هایی پهن و با شکاف عمیق دارد. اما به دلیل برگ های متفاوت و متنوعش بسیاری فکر می کنند که از این گیاه انواع بسیاری وجود دارد. به همین دلیل در بیشتر خانه هایی که گل و گیاه نگهداری می کنند این نوع گیاه حتما یافت می شود.

اگر منزل شما شمالی است و به اصطلاح نورگیری اش بسیار بیشتر از آفتاب گیری آن است این گیاه برای شما انتخاب خوبی است. زیرا این گیاه با تابش مستقیم آفتاب ضعیف شده و به سرعت واکنش نشان می دهد. بهترین جا برای این گیاه مکانی به دور از تابش مستقیم آفتاب است.

اما در مورد محیط منزل و محیطی که این گیاه را نگهداری می کنید. بهتر است محیط منزلتان همیشه مرطوب باشد و حتی برای پاک کردن و گرده روبی برگ های این گیاه بهتر است با یک اسفنج مرطوب این گیاه را پاک کنید. به این ترتیب کاملا غیر مستقیم آن را مرطوب نگه داشته اید. اگر دمای منزل شما بیش از 25 درجه در تابستان شد این نوع آب پاشی و افزایش رطوبت را حتما انجام دهید. زمانی که برگ ها هر روز پاک شوند، رنگ برگ های گیاه شما پر رنگ و براق تر خواهد شد.

خاکی که مناسب این گیاه است خاکی است که آب را از خود به راحتی عبور دهد و به اصطلاح خاک نرم باشد.

به همین صورت برای آبیاری بهتر است بدانید که این گیاه به طور متوسط نیاز به آبیاری دارد و اگر در زیر گلدانی شما آب جمع شد حتما آن را خالی کنید که دچار بیماری در گلدان و ریشه نشود. اگر از زیر گلدان راهی برای خروج وجود نداشته باشد باعث می شود برگ های شما کوچک بماند و رشد نکند. اگر دیدید که برگ های این گیاه رنگ پریده اند و به سبز رنگی و براقی که این گیاه بدان شهره است نمی رسد، مطمئن باشید با گرم تر کردن محیط رنگ این گیاه به سبز باز می گردد.

بهترین موقع برای آبیاری در گل هایی که به آب نیاز زیادی ندارند زمانی است که سطح خاک گلدان شما خشک شده است. اما نگذارید تا خشکی زیاد را تجربه کند.

اگر گلدان شما بسیار جوان است نیاز است که سالی یک بار گلدان را عوض کنید. زیرا ریشه های این گیاه جوان در حال رشد است و اگر جای آن کم باشد به ریشه ها آسیب وارد می شود.

به طور معمول گیاهانی که از تابش مستقیم آفتاب فراری اند در صورتی که در آفتاب بمانند برگ هایشان شروع به سوختن می کند. در این صورت از آب پاشی در آفتاب بپرهیزید و سریعا این گلدان را به محلی سایه دار و به دور از آفتاب منتقل کنید. همانطور که گفته شد، این گیاه به سرعت عکس العمل نشان می دهد. اما یک مورد دیگر که ممکن است باعث تغییر رنگ در این گیاه بشود جذب نمک مازاد در خاک باشد. اگر چنین اتفاقی افتاد و برگ ها به رنگ قهوه ای در آمدند باید این برگ ها را ازگیاه جدا کنید و نگذاریددر کنار دیگر برگ ها بمانند. برای درمان این بیماری بهتر است گیاه را آبیاری کنید تا نمک داخل خاک شسته شود. این آب یاری را می توانید با آب ریختن از روی خود برگ ها شروع کنید. به این صورت طی چند نوبت خاک بهبود پیدا خواهد کرد.

دیدگاه‌ها  

0 # ماری کوری 1390-06-06 12:04
مرسی از مطالب علمی و تخصصی تون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # maryam 1390-06-06 12:07
چه جالب بود مطلبتون. چه سبز خوش رنگی داره این گیاه.
از اون جالب تر اینکه ماری کوری جان دیگه ایراد نگرفتن و سوال نپرسیدن:)
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # ماری کوری 1390-06-06 12:14
کی ایراد گرفتم مریم خانوم، همیشه کامنتای مثبت نوشتم.
اگه از مطلبی هم خوشم نیاد اصلا وقت نمیذارم که بخونمش چه برسه به کامنت گذاشتن!!!
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # maryam 1390-06-06 12:42
دقیق یادم نیست اما تو یکی از مطالب دیدم کامنت گذاشتی و گیر دادی به نویسندش. شاید به خاطر اسمته که خیلی خاصه یادم موندی.
همین که اینجا کامنت گذاشتی یعنی وقت میذاری مطالب رو میخونی دیگه:) خوشتم نیاد خوندیشون اما کامنت نذاشتی:)
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
-1 # بینام 1390-06-06 13:45
mamnun az in ke giahaye apartemaniu moarefi mikonid chon dige khoneha hayat nadare va nemitunim az har goli to aparteman estefade konim.filudendron giahe zibaie
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # آرمين 1390-06-07 15:45
عكس خيلي قشنگ و چشمگيري استفاده كرديدن . زيباست واقعا
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
-1 # elham 1390-06-07 22:30
foogholade bood...mamnoon
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # kasra 1390-06-14 15:56
وای چه عکس خوبی.. چه سبز قشنگیه. آدم رو یاد اون خس و خاشاک و ... میندازه.. خیلی خوبه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
-1 # elham 1390-06-21 16:30
basyar khob
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
-3 # farshad 1391-07-27 12:49
09358363757
salam rajebe giahane kam masraf age kasi etelaat dare lotfan zang bezane .giahane kam ab va ghabele kasht dar manateghe khoshk
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
-1 # حسن 1391-12-21 01:39
سلام
خیلی ممنون خانم محمدی خواهشا روش تکثیرشو هم بگید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # مریم 1392-09-26 10:59
باسلام کودک نوپای هشت ماهه ام دریک لحظه غفلتم برگی ازای گیاه روکنده وبه دهن برده که سریع ازبلعش جلوگیری کردم شما میدانید این گیاه سمی هست یا خیر؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
-1 # تی تی 1395-07-15 13:51
سلام من یک گل خریدم برگهایش شبیح انجیر هست ولی از یک پایه رشد کرده برگهایش داره زدر میشه اول اسم گیاه را بگید بعد هم راه حل ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی جدید تصویر امنیتی

خانه داری

ترفندهای برنج

ممکن است در روزهای عید و مهمان داری، هنگام آشپزی حواس تان پرت شود و برنج تان شور یا شفته شود. امیدواریم این اتفاق پیش نیاید اما اگر چنین موردی پیش آمد اصلا نگران نشوید. با خواندن این مطلب، می توانید بجای دور ریختن برنج آن را سر میز ببرید.

برق می زنیم چون الماسیم

گلایه خیلی از خانم های خانه دار کدرشدن طلاها و نگین های قیمتی آنهاست. بیشتر از هر کدام از زیورآلات شما انگشترهای شما هستند که در معرض کدر شدن یا خش برداشتن قرار می گیرند. در این مطلب چند راهکار ساده برای مراقبت از زیور آلات تان آموزش می دهیم.
5 کاری که خانم های با سلیقه نمی کنند ترفندهایی برای خانه‌داری بهتر پاک کردن لکه لاک ناخن پاک کردن لکه های کذایی 2 میانبرهای خانه داری

انتخاب سردبیر

دکوراسیون

آشنایی با فنگ شویی

فنگ شویی؛ حتما شما نیز کمابیش این نام را شنیده و با آن آشنایی دارید. این روزها این نام برای بسیاری با میل به عرفان های شرقی و برای برخی دیگر به عنوان روشی برای زندگی بهتر همراه شده است.

رنگ ها و مفهوم آنها در فنگ شویی

دنیای ما سرشار از رنگ های متعدد است که بدون آنکه بدانیم بر روی سلامت جسم و آرامش روان ما اثر می گذارند. البته اگر از رنگ های نامناسب در فضاهای خاصی استفاده کنیم تاثیرات نامطلوبی بر زندگی ما خواهند گذاشت. در این مطلب با رنگ های اصلی در فنگ شویی و اثرات آنها آشنا می شوید. قرمز:در میان چینی ها این رنگ به رنگ اقبال و شانس معروف است و علاوه بر شانس های روزمره، ارتباط نزدیکی هم با مسایل مالی دارد. این رنگ می تواند انرژی مثبت زیادی را به محیط فرا بخواند. از این روست که لباس های رسمی چینی، لباس عروس ها و اولین لباس هر نوزاد پسر در چین باستان قرمز بوده است. همچنین چینی ها هدایای خود را در کاغذهای قرمز رنگ می پیچند، پول را داخل پاکت قرمز هدیه می دهند و بطور کلی فنگ شویی پر است از اشیا به رنگ قرمز است. زرد:رنگ زرد رنگ سلطنتی چین باستان بوده است. قصر ها و لباس امپراطور به این رنگ تهیه می شده، این رنگ با یادآوری طلا به خلوص، اطمینان و میل به کسب امنیت اشاره دارد. در فرهنگهای باستانی دیگر و همچنین کشورهای غربی نیز رنگ زرد نور و گرما را القا می کند و از این روست که رنگی شادیبخش و مثبت به شمار می آید. نارنجیترکیبی از دو رنگ قرمز و زرد بوده و به جریان چی کمک می کند. این رنگ نماد قدرت و شادمانی است. سبزنماد رشد طبیعی، رنگ درختان و طبیعت زنده است و به آرامش فرد و محیط کمک می کند. آبیرنگ موقر طبیعت، یادآور آسمان و آب رنگ مناسب از بین بردن استرس و تنش است. این رنگ با همراه داشتن نشانه هایی از پاکی و متانت به آرامش فضا کمک می کند. بنفشبنفش، رنگی بسیار اشرافی و در عین حال روحانی است. این رنگ در فرهنگ های مختلف برای شاهان یا بزرگان دینی مورد استفاده قرار می گرفته است. برخی چینی ها این رنگ را حتی از قرمز هم خوش یمن تر می دانند. آزآنجا که این رنگ هم بار معنوی و هم بار قدرتهای دنیوی را دارد در فنگ شویی رنگی جدی به شمار می رود. صورتیاین رنگ که بطور سنتی به علاقه نسبت داده می شود، در فنگ شویی نمادی از احساس هماهنگی و سازگاری است. سیاههمانقدر که در چین رنگ سیاه مترادف پول است در فرهنگ غربی این رنگ با سیاست، تشریفات و امور جدی همراه است. سیاه ترکیب همه رنگ هاست و از تمامی آنها خصوصیتی دارد. در فنگ شویی هر کجا نیاز به تمرکز، قوای فکری و روابط اجتماعی داشته باشید به این رنگ احتیاج دارید. قهوه ایاین رنگ، رنگ طبیعت مادر، زمین و کوه است. ثبات، قدمت و پایداری با این رنگ نشان داده می شود.
تابلو و دکوراسیون ایده هایی برای دکوراسیون حمام و دستشوئی دکوراسیون ویلا زندگی به رنگ دلخواه دکوراسیون اتاق نشیمن

مطالب تصادفی

گل و گیاه

گل بنفشه

گل بنفشه به طور معمول به گل زیر برف معروف است. علت این معروفیت به این خاطر است که این گل در زمستان کاشته می شود. اما در ایران این گل نمادی از بهار است. در اوایل بهار بنفشه های زیبا را با رنگ های شاد در همه جا می بینیم.

آلاله صحرایی

اگر از کنار مزارع در هر جای کشورمان، ایران که عبور کرده باشید، گل های زیبای زرد و گاهی سفید، صورتی و یا قرمز رنگی را می بینید که در حاشیه مزارع به وفور یافت می شوند. این گل ها علف هرز نیستند، بلکه نوعی گل بسیار زیبا به نام آلاله اند.
پامچال – گل بهاری خون سیاوشان گل طاووسی گیاهان آپارتمانی، شامادورا آلوئه ورا ی معجزه آسا

پر بازدیدترین ها