1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

همیشه از کنار بعضی از خانه ها که رد می شدم، توی باغچه خیلی از منازل و یا در تراس خانه ها گل های رنگارنگ زیبایی را می دیدم و همیشه با خودم می گفتم این گل های خوشرنگ همان گل های ناز هستند یا نه. همین کنجکاوی باعث شد به سراغ یک گل فروشی بروم و از او سوال کنم و اطلاعاتم را تکمیل کنم.

اصلیت این گل به برزیل بر می گردد به جایی که آفتاب مستقیم و تندی دارد. یعنی نیاز همیشگی این گیاه را برای گل دادن بر طرف می سازد. برگ های ضخیم این گل بسیار شبیه به کاکتوس ها است اما رشد سریع این گل باعث می شود شما متوجه این اشتباه خود بشوید. این گل مقدار زیادی آب را در برگ هایش نگه داری می کند و همین امر باعث افزایش توان او در برابر کم آبیش می شود. اما برنامه آبیاری این گل باید رعایت شود. فقط در این صورت است که این گیاه همیشه شاداب خواهد ماند.

این گیاه برای گل دادن به محیطی آفتاب گیر نیاز دارد. این گیاه در طول شب، گل هایش بسته می شود و در طول روز با گل های رنگارنگ سفید، صورتی، قرمز، نارنجی، بنفش و زرد باغچه شما را زینت می بخشد.

خاک مناسب برای این گیاه، خاکی سبک و شنی و یا خاک باغچه و با مقداری خاک برگ است.

این گل به راحتی زیاد می شود و به شیوه کاشت بذر و قلمه زدن می توانید این گل را به عنوان هدیه ای مناسب به دوستداران گل و طبیعت بدهید.

بذرهای این گیاه را در عمق 20 تا 30 سانتی متری از یک گلدان متوسط به همراه خاک نرم قرار دهید و آن را هفته ای یک بار آبیاری کنید. محیطی که این گلدان را در آن قرار می دهید باید کمی گرم و حتما آفتاب گیر باشد. بهترین زمان برای آبیاری بذرها زمانی است که سطح خاک گلدان خشک شده باشد. حالتی باتلاق گونه، گل را خراب خواهد کرد.

اما اگر می خواهید این گل را از راه قلمه زیاد کنید، 10 سانتی متر از گل را با قیچی مخصوص بریده و و از فاصله 3 سانتی متری برگ ها را جدا کرده و در خاک بکارید. این گیاه در مدت 10 روز حتما ریشه خواهد داد و فقط حواستان باشد برگ ها شادابیت خود را حفظ کنند اما خاک حالتی باتلاق وار پیدا نکند وگرنه ساقه خواهد پوسید. خاک مناسب برای قلمه زدن، خاک باغچه و یا خاک خوب زه کشی شده است.

این گل حالتی آویزان دارد و به همین خاطر سعی کنید گلدان را با فاصله از زمین قرار دهید تا با رشد سریعش، باعث زیبایی تراس، حیاط و یا منزل شما بشود.

دیدگاه‌ها  

+2 # maryam 1390-08-28 12:28
چه گل نازیه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+4 # مینو خراسانی 1390-08-28 12:31
پس این گل های رنگارنگی که گفتید کوشن؟؟ نیستن که..
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # niki 1390-08-28 12:40
nakone aslan ye hamchin golaie nadare?
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # ملیسا 1390-08-28 12:43
نه نه نه این گل واقعا رنگیش هست. خیلی هم خوشگلن. ما داریم کل تراسمون رو این گلا گرفته
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # سروش 1390-08-28 14:07
کاشکی یه عکس از گل های رنگارنگش هم میذاشتید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # سهند 1390-08-28 14:26
گیری دادیدا همگی . حالا نبینید چی می شه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # minoo 1390-08-28 15:18
ey jan inja ke koli gole khoshrang hast. chio migid pas shoma?cheghadram khoshgelan ina
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # سهند 1390-08-28 15:20
شما نبودی مینو خانم عکس قبلا این نبود اما به نظرم حق مطلب ادا میشد. اما بازم به لادیزی ها که عوضش کردن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # nikit 1390-08-28 16:17
man faghat lilium dus daram o roz :(
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # علی سعیدی 1390-08-28 16:32
از کودکی از گل ناز خوشم می امد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # bahar222 1390-08-28 23:02
man az golab khosham maid:D:D:D
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # sevda 1390-08-29 13:53
man ta behal az ina nadie boudam
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # nahid 1390-08-30 10:00
rozi ke shoharam ba ye goldune naz omad khone ya dam nemire inghadr zogh kardam ke nago. in gol gole zibaiast be zibaiye esmesh
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی جدید تصویر امنیتی

  • نسوز و بساز، عکس بذار و ببر!
    نسوز و بساز، عکس بذار و ببر! اتو یکی از آن دست وسایلی است که تقریبا همه ما با آن همیشه سر و کار داشته‌ایم. ممکن است در این میان خاطرات تلخی را هم با سوزاندن لباس محبوب‌مان در زیر این دستگاه‌های داغ تجربه کرده باشیم، تجربه‌ای که این روزها و به واسطه فناوری‌هایی چون OptimalTemp کمپانی فیلیپس، به دست فراموشی سپرده شده است. حال به همین خاطر قصد داریم تا یک مسابقه جذاب که با همکاری فیلیپس و شکوفا الکتریک، نماینده رسمی این شرکت در ایران برگزار می‌شود را در اینجا برای شما شرح دهیم تا شاید یکی از برندگان خوش شانس این رقابت جالب شوید.
    ادامه مطلب...

خانه داری

پنجره هایی رو به روشنی

هیچ کس نیست که آرزوی پاکیزگی مدام خانه اش را نداشته باشد. همه ی ما دوست داریم همیشه و هر لحظه منزلی مرتب و آماده ی پذیرایی از میهمان داشته باشیم. همانطور که می دانید یکی از مشکلات اصلی خانه ها در این روزهای پر دود و گرد وغبار خاکی است که بر سطح بیرونی و درونی پنجره ها می نشیند و انگار خیال برخاستن نیز ندارد. از آنجاییکه پنجره ها رکنی مهم در زیبایی ظاهر منزل هستند باید در تمیزکردن آنها بیشتر دقت کنیم. زیرا پنجره های دریچه های ورود نور به درون محیط خانه هستند و طبیعتاً اگر غبارآلود و گلی باشند به سرعت در نگاه نظاره گر منزل تاثیر بد می گذارند. تمیز کردن پنجره ها؛ کاری که در نگاه اول بسیار دشوار به نظر می رسد اما واقعیت این است که اگر شما نکات ظریف راجع به پاک کردن پنجره ها را بدانید دیگر هرگز از انجام آن ابا نخواهید داشت. در روز ابری پنجره هایتان را پاک کنید. اگر می خواهید هیچ رد و لکی بر شیشه ی پنجره ی منزلتان باقی نماند بهتر است در روزی ابری آنرا تمیز کنید.هنگامیکه شدت تابش نور زیاد باشد بسیاری از لکه ها را نمی بینید. برای حصول اطمینان بیشتر همیشه سمتی از آنرا به صورت عمودی و سمتی دیگر را افقی پاک کنید تا هنگام تابش نور بر سطح شیشه متوجه وجود لکه شوید. ابتدا خاک نشسته بر سطح شیشه را پاک کنید. بهتر است یک بار با دستمالی که در دست دارید خاک و گل باقی مانده از رگه های باران و ... را پاک کنید و بعد با دستمالی دیگر مجدداً اقدام به تمیزکردن شیشه کنید تا خاک از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل نشود. از سطح داخلی شیشه شروع کنید.ابتدا سطح داخلی پنجره را پاک کنید و بعد سراغ قسمت بیرونی بروید. همواره از بالا به پایین بیایید و برای اینکه از تمیز شدن پنجره مطمئن شوید از زاویه ی کناری به آن نگاه کنید.

15 نکته برای خانه ای بهداشتی

حمام به دلیل رطوبت بالایی که دارد، از آلوده ترین جاهای خانه است و باید به طور مرتب تمیز شود. بر اساس نتایج بررسی محققان، دوش حمام و چاه حمام محل تجمع باکتری ها هستند و می توانند سبب ایجاد بیماری های عفونی و اسهال در ساکنان خانه شوند. همچنین طبق این یافته ها، وجود ویروس سرماخوردگی هم در این محل ها شایع است.  اما تمیز کردن حمام کار چندان آسانی نیست و گاهی مشکلاتی به وجود می آید.
خانه تکانی را از کجا شروع می کنید؟ نکات خانه داری ترفندهای برنج برق می زنیم چون الماسیم بوگیرهای طبیعی یخچال کدامند؟

انتخاب سردبیر

دکوراسیون

دکوراسیون اتاق غذا خوری

اتاق غذا خوری محلی آرام و صمیمی است که همه اعضای خانواده کنار هم جمع می شوند. اگر چه در خانه های کوچک امروزی اتاقی به نام غذا خوری وجود ندارد ولی این محل به آشپزخانه و یا بخشی از قسمت پذیرایی منتقل شده است.

فنگ شویی؛ عناصر 5 گانه در محیط کدامند؟

همان طور که در مطالب قبلی خواندیم ، عناصر طبیعت در حکمت فنگ شویی 5 عنصر آتش، زمین، آب، چوب و فلز است. هریک از این عناصر در محیط زندگی و دکوراسیون منزل یا محیط کار شما، نماینده ای دارد.
فرش تان ر ا به عرش ببرید دکوراسیون پاییزی آشپزخانه کوچک خود را بزرگ کنید چگونه زندگی را به اتاق خواب خود بازگردانیم فنگ شویی - اتاق غذاخوری

مطالب تصادفی

گل و گیاه

فواید شگفت انگیز گل و گیاه خانگی 2

در قسمت نخست فواید شگفت انگیز نگه داری از گل و گیاه در منزل به اثرات اعجاب آور گیاهان اشاره کردیم. از کاهش استرس تا پیشگیری از سرماخوردگی در زمره ی فواید آن گیاهان بود. حال در ادامه نگاهی خواهیم داشت به دیگر تاثیرات شگفت این موجودات زیبا که انگار ماهیتی فرای تصورات ما دارند: خوابی آسوده در جوار برگ های سبز تیره. اگر می خواهید خوابتان به آرامی رویاهای کودکی تان باشد گیاهان سبز را فراموش نکنید. نتایج به دست آمده از تحقیقات ثابت کرده است وجود گل ها خصوصاً گیاهانی با برگ های سبز تیره و مقاوم کمک قابل توجهی به بهبود وضعیت خواب در انسان می کند. به طوریکه آن عده از افراد که کنار تخت خواب خود همواره گلدانی از گل می گذارند کمتر از دیگران دچار کابوس های شبانه می شوند. راحت تر نفس بکشید. همه ی ما می دانیم زندگی ماشینی و استفاده از انواع آلاینده های شیمیایی هوای پیرامون ما را سنگین و ناسالم کرده است و به همین علت در دهه ی اخیر استفاده از دستگاه های بخور در منزل بسیاری افراد خصوصاً آنها که در مناطق خشک زندگی می کنند رواج پیدا کرده است.اما آیا هیچ می دانستید اگر شما در هر یک از اتاق های منزل خود گیاهی نگه دارید به سادگی به مشکل خشکی هوا پیروز میشوید و دیگر نیازی به دستگاه های رطوبت ساز پیدا نمی کنید؟ فیلتر طبیعی. منزل افرادی که سیگار می کشند پر است از ذره های گرد وغبار؛ گردو غباری که به مرور زمان خود را بهتر و بیشتر نشان می دهند. از تیره شدن پرده ها گرفته تا چسبناک شدن رویه ی سطوح چوبی. بی شک پیشنهاد ما به شما ترک سیگار است. اما اگر هنوز هم نتوانسته اید آنرا کنار بگذارید بهتر است در منزل شما بیش از هر جای دیگر گیاه سبز وجود داشته باشد. زیرا این فیلترهای طبیعی به دلیل تولید حجم قابل توجهی اکسیژن هوای الوده ی محیط را به خود جذب می کنند تا فعالیت بیشتری داشته باشند. اگرچه این نکته را نیز در خاطر داشته باشید که این گل ها و گیاهان زنده خیلی زودتر از انچه فکر می کنید پژمرده خواهند شد. آنها پژمرده می شوند و می میرند تا شما بیشتر نفس بکشید و زنده بمانید. قرارتان آرام می گیرد. براساس گزارش های آمده افرادی که در منزل خود گیاهان بیشتری نگه داری می کنند کمتر دچار حمله های عصبی می شوند. آرام و عمیق تر نفس می کشند و حتی معمولاً کمتر دچار افزایش فشار خون می شوند. ذهنی خلاق به رنگ سبز. حال شما را بهتر، حواستان را متمرکز و ذهنتان را خلاق تر می کنند. گل ها و گیاهان نفس می کشند و شما را به تکاپوی رسیدگی به انها وا می دارند. شاید برای شما نیز جالب باشد بدانید کودکانی که در منزل خود باغ یا باغچه دارند اصولاً در مدرسه بهتر عمل می کنند و قدرت خیالپردازی بیشتری دارند.

5 گیاه مناسب آپارتمانی

در این قسمت 5 گیاه آپارتمانی را که به زیبایی خانه شما کمک می کنند و توانایی زندگی حتی در نور کم را نیز دارند به شما معرفی می کنیم. 1- سرخس لانه پرنده (نام علمی: آسپل
گل بنفشه آلوئه ورا ی معجزه آسا گل نرگس با گل ها مهربان باشید کاکتوس های ضد افسردگی

پر بازدیدترین ها