1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

همیشه از کنار بعضی از خانه ها که رد می شدم، توی باغچه خیلی از منازل و یا در تراس خانه ها گل های رنگارنگ زیبایی را می دیدم و همیشه با خودم می گفتم این گل های خوشرنگ همان گل های ناز هستند یا نه. همین کنجکاوی باعث شد به سراغ یک گل فروشی بروم و از او سوال کنم و اطلاعاتم را تکمیل کنم.

اصلیت این گل به برزیل بر می گردد به جایی که آفتاب مستقیم و تندی دارد. یعنی نیاز همیشگی این گیاه را برای گل دادن بر طرف می سازد. برگ های ضخیم این گل بسیار شبیه به کاکتوس ها است اما رشد سریع این گل باعث می شود شما متوجه این اشتباه خود بشوید. این گل مقدار زیادی آب را در برگ هایش نگه داری می کند و همین امر باعث افزایش توان او در برابر کم آبیش می شود. اما برنامه آبیاری این گل باید رعایت شود. فقط در این صورت است که این گیاه همیشه شاداب خواهد ماند.

این گیاه برای گل دادن به محیطی آفتاب گیر نیاز دارد. این گیاه در طول شب، گل هایش بسته می شود و در طول روز با گل های رنگارنگ سفید، صورتی، قرمز، نارنجی، بنفش و زرد باغچه شما را زینت می بخشد.

خاک مناسب برای این گیاه، خاکی سبک و شنی و یا خاک باغچه و با مقداری خاک برگ است.

این گل به راحتی زیاد می شود و به شیوه کاشت بذر و قلمه زدن می توانید این گل را به عنوان هدیه ای مناسب به دوستداران گل و طبیعت بدهید.

بذرهای این گیاه را در عمق 20 تا 30 سانتی متری از یک گلدان متوسط به همراه خاک نرم قرار دهید و آن را هفته ای یک بار آبیاری کنید. محیطی که این گلدان را در آن قرار می دهید باید کمی گرم و حتما آفتاب گیر باشد. بهترین زمان برای آبیاری بذرها زمانی است که سطح خاک گلدان خشک شده باشد. حالتی باتلاق گونه، گل را خراب خواهد کرد.

اما اگر می خواهید این گل را از راه قلمه زیاد کنید، 10 سانتی متر از گل را با قیچی مخصوص بریده و و از فاصله 3 سانتی متری برگ ها را جدا کرده و در خاک بکارید. این گیاه در مدت 10 روز حتما ریشه خواهد داد و فقط حواستان باشد برگ ها شادابیت خود را حفظ کنند اما خاک حالتی باتلاق وار پیدا نکند وگرنه ساقه خواهد پوسید. خاک مناسب برای قلمه زدن، خاک باغچه و یا خاک خوب زه کشی شده است.

این گل حالتی آویزان دارد و به همین خاطر سعی کنید گلدان را با فاصله از زمین قرار دهید تا با رشد سریعش، باعث زیبایی تراس، حیاط و یا منزل شما بشود.

دیدگاه‌ها  

+2 # maryam 1390-08-28 12:28
چه گل نازیه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+4 # مینو خراسانی 1390-08-28 12:31
پس این گل های رنگارنگی که گفتید کوشن؟؟ نیستن که..
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # niki 1390-08-28 12:40
nakone aslan ye hamchin golaie nadare?
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # ملیسا 1390-08-28 12:43
نه نه نه این گل واقعا رنگیش هست. خیلی هم خوشگلن. ما داریم کل تراسمون رو این گلا گرفته
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # سروش 1390-08-28 14:07
کاشکی یه عکس از گل های رنگارنگش هم میذاشتید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # سهند 1390-08-28 14:26
گیری دادیدا همگی . حالا نبینید چی می شه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # minoo 1390-08-28 15:18
ey jan inja ke koli gole khoshrang hast. chio migid pas shoma?cheghadram khoshgelan ina
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # سهند 1390-08-28 15:20
شما نبودی مینو خانم عکس قبلا این نبود اما به نظرم حق مطلب ادا میشد. اما بازم به لادیزی ها که عوضش کردن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # nikit 1390-08-28 16:17
man faghat lilium dus daram o roz :(
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+2 # علی سعیدی 1390-08-28 16:32
از کودکی از گل ناز خوشم می امد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # bahar222 1390-08-28 23:02
man az golab khosham maid:D:D:D
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # sevda 1390-08-29 13:53
man ta behal az ina nadie boudam
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # nahid 1390-08-30 10:00
rozi ke shoharam ba ye goldune naz omad khone ya dam nemire inghadr zogh kardam ke nago. in gol gole zibaiast be zibaiye esmesh
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی جدید تصویر امنیتی

  • نسوز و بساز، عکس بذار و ببر!
    نسوز و بساز، عکس بذار و ببر! اتو یکی از آن دست وسایلی است که تقریبا همه ما با آن همیشه سر و کار داشته‌ایم. ممکن است در این میان خاطرات تلخی را هم با سوزاندن لباس محبوب‌مان در زیر این دستگاه‌های داغ تجربه کرده باشیم، تجربه‌ای که این روزها و به واسطه فناوری‌هایی چون OptimalTemp کمپانی فیلیپس، به دست فراموشی سپرده شده است. حال به همین خاطر قصد داریم تا یک مسابقه جذاب که با همکاری فیلیپس و شکوفا الکتریک، نماینده رسمی این شرکت در ایران برگزار می‌شود را در اینجا برای شما شرح دهیم تا شاید یکی از برندگان خوش شانس این رقابت جالب شوید.
    ادامه مطلب...

خانه داری

مصارف باورنکردنی جوش شیرین

وقتی در خانه مشکلی برای تان پیش می آید، از آنچه در آشپزخانه تان یافت می شود کمک بگیرید. یکی از اقلامی که بیشترین کارایی را در امور روزمره دارد جوش شیرین است. بله، همان که سال هاست گوشه قفسه ها خاک می خورد. با مصارف جدید جوش شیرین آشنا شوید.

4 نکته کوچک برای خانه ای بهتر

نگهداری خانه ای تمیز و مرتب برای خانمهای شاغل بخصوص که دارای فرزند باشند و همچنین کم بودن متراژ خانه های آپارتمانی تمیز و مرتب نگهداشتن خانه را تبدیل به یک چالش تمام وقت برای مادران خانه نموده است. در این قسمت 4 نکته کوچک را که برای تمیز و مرتب نگهداشتن خانه بشما کمک می نماید بررسی می کنیم. 1-        از یک کمد بزرگ برای نگهداری مدارک و کاغذهایتان استفاده نمایید. برای در دسترس نگهداشتن و در دسترس بودن مدارکی چون قبوض پرداخت شده و نشده، مدارک شخصی و اسناد مهم زندگی بهتر است همه آنها را در پوشه های طبقه بندی شده در کمد بزرگی نگهداری نمود. هنگامی که دارید فایل اسناد خانودگیتان را درست می کنید به یکسری کاغذ برمی خورید که دیگر به آنان نیازی به آن ندارید پس بهتر است همین الان آنان را دور بیندازید. هنگام طبقه بندی اسناد بهتر است بعد از دسته بندی آنانرا بر اساس تاریخ طبقه بندی نمایید تا هنگام جستجو راحتتر پیدا نمایید. 2- آشپزخانه خود را تمیز نگه دارید آشپزخانه مهمترین بخش خانه است. بهتر است در تمیز نگه داشتن آن کوتاهی ننمایید. هرگونه لک خوراکی مانند قهوه و یا سس را در همان لحظه تمیز نمایید تا باعث بوجود آمدن جرم نشود. بهتر است بشقابها و لیوانهای کثیف سریعتر شستشو در جای خود قرار گیرند. روزی دو بار، حداقل، آشپزخانه باید تمیز گردد بهترین زمان یکی فبل از سر کار رفتن و بعد از صرف صبحانه است و دیگری شب هنگام قبل از رفتن به تخت خواب. آشپزخانه خود را تمیز نگه دارید تا خانه شما مرتب و تمیز بنظر برسد. 3- لباسهای کثیف را زود بشوئید اکثر مادران شاغل کار شستن لباسهای کثیف را می گذارند برای روز جمعه، جمع شدن لباسهای کثیف ممکن است باعث ایجاد بوی بد در فضای آپارتمان کوچک شما شود. بهتر است هفته ای دو بار لباسهای گثیف را بشوئید و حتما پس از شستشو آنان را اتو زده و در کمد لباسها قرار دهید. 4- وسائل اضاقی را نگه ندارید هر چند وقت یکبار در وسط خانه بایستید و نگاهی به اطراف بیندازید، تعدادی زیادی وسایل دارید که از آنها استفاده نمیکنید. وسایلی را که امکان استفاده ار آن هنوز هست بهتر است به خیریه محل بسپارید. اینکار را با کمد لباسهای خود نیز انجام دهید. فضای زیادی از خانه ما را وسائلی پر کرده که نیازی به آنان نیست بهتر است خانه خود را به سمساری محل تبدیل ننماییم.
نکات خانه داری لک های دیوار را چطور پاک کنیم؟ خانه تکانی/ کمدها و کشوها خوشبو کننده های دست ساز خانگی کدام تمیز کننده را بکار ببریم؟

انتخاب سردبیر

دکوراسیون

فنگ شویی- عناصر پنجگانه

تمام حکمت های باستانی بر عناصر مختلف استوار است. همانطور که حکمت قدیمی ایرانی اخلاط اربعه را آب، باد، خاک و آتش می دانند چینیها عناصر پایه را آتش، زمین، آب، چوب و فلز می شناسد.

فرش تان ر ا به عرش ببرید

برای ما ایرانی ها فرش مهم ترین و باستانی ترین بخش دکوراسیون و به نحوی هویت طراحی منزل های ماست. اما گاهی در خرید و انتخاب فرشی که با بقیه اثاث منزل مان هماهنگ باشد دچار مشکل می شویم.
دکوراسیون ورودی منزل دکوراسیون پاییزی آشپزخانه کوچک خود را بزرگ کنید قاب کردن یک نقاشی دکوراسیون اتاق غذا خوری

مطالب تصادفی

گل و گیاه

10 تا از بهترین سبزی ها از گلدان تا درون غذا

باغچه ایی از سبزی های خوش طعم کنار پنجره آشپزخانه تان درست کنید. با فرا رسیدن فصل زمستان سبزی هایی در خانه تان پرورش دهید که از طعم و مزه اشان در وعده های غذایی خود حتی وقتی که برف پشت پنجره آشپزخانه تان نشسته، استفاده کنید. لازم نیست نور زیادی در خانه تان برای رشد این گیاهان به وجود بیاورید فقط کافی است آن ها را پشت پنجره نور گیر قرار دهید. با خواندن این مطلب با بهترین سبزی ها برای رشد کنار پنجره و تکنیک های هوشمندی برای شاد و سالم نگه داشتنشان تا زمانی که بتوانید دوباره بیرون بکاریدشان آشنا خواهید شد. ریحان دانه های ریحان را در گلدانی کنار پنجره  رو به جنوب بکارید این گیاه دوستدار نور خورشید و گرمای فراوان هست. برگ بو گیاه با دوامی هست که در طول سال درون گلدان رشد می کند. گلدان را رو به پنجره ی شرقی یا غربی قرار دهید، اما جای خفه ایی نباشد، این گیاه برای سالم ماندن به گردش هوا نیاز دارد. جعفری فرنگی دانه های جعفری فرنگی در اواخر تابستان جوانه می زنند. به خوبی در نور کم رشد می کنند اما به درجه حرارتی بین 18 و 21 سانتیگراد برای رشد نیاز دارند. پیازچه خوشه ای از پیازچه ها را پایان فصل بهار درون گلدانی در باغچه ای بیرون از خانه بکارید. بعد از ریختن تمام برگ ها و در آمدن برگ های جدید گلدان را از خاک در بیاورید. اوایل زمستان، گلدان را در خنک ترین نقطه ی خانه تان مثل زیرزمین تا چند روز قرار دهید، و نهایتا کنار نور گیرترین پنجره درون خانه قرار دهید. (پونه کوهی (اورگانو بهترین شرط این است که از نوک گیاه پونه واقع در باغچه برشی بردارید و داخل گلدان بکارید. گلدان را پشت پنجره رو به جنوب قرار دهید. رزماری با برشی از رزماری شروع کنید، و تا زمانی که ریشه در آورد درون آب بدون خاک نگه دارید. بهترین رشد را کنار پنجره ی رو به جنوب خواهد داشت. جعفری شما می توانید با کاشت دانه این گیاه و یا کاشت خوشه ای از آن در باغچه خود پایان این فصل شروع کنید. جعفری دوستدار آفتاب کامل است، اما به آرامی کنار پنجره ی شرقی یا غربی رشد خواهد کرد. (درمنه (مریم گلی از نوک این گیاه برشی از باغچه بردارید و در خانه بکارید. قادر به تحمل آب و هوای خشک هوای داخل ساختمان است، اما نیازمند آفتاب قوی پنجره ای رو به جنوب هست. ترخون یک دوره ی خواب زمستانی در اواخر پاییز یا اوایل زمستان برای رشد ترخون داخل خانه ضروری هست. گلدانی از این  گیاه بالغ پر کنید و تا زمان ریختن برگ ها و رشد مجدد صبر کنید. بعد تا چند روز در خنکترین  نقطه ی خانه تان قرار دهید، و نهایتا رو به پنجره ی جنوبی که بیشترین نور ممکن را دارد قرار دهید. اضافه کردن کود طبیعی مایع نیز پیشنهاد می شود. آویشن شما می توانید در داخل خانه آویشن را با برش نوک نرم ریشه آن و یا با حفر گیاه در گلدان درون باغچه بکارید. آویشن دوستدار آفتاب کامل است اما پشت پنجره رو به شرق یا غرب به خوبی رشد خواهد کرد.

سبز کردن سبزه

سفره هفت سین بدون سبزه، رونق ندارد. البته بهتر است بگوییم که بدون سبزه دیگر سفره هفت سینی در کار نخواهد بود.این روزها خیلی از خانم ها دیگر زمان را صرف سبزه سبز کردن نمی کنند اما باور کنید این کار نه تنها زمانی از شما نمی گیرد بلکه واقعا لذت بخش است.
زیتون، نکاتی درباره هدیه اسکندر کبیر پاپیتال بهترین راهکار برای تصفیه هوای داخل خانه خانه جنگل نیست، گلدان‌ها را کوچک کنید دراسنا، گیاه سبزخانه شما

پر بازدیدترین ها