هفته گذشته شماری از سرشناس‌ترین ستاره‌های سینمای هند به چالش عکس گرفتن با نوار بهداشتی دعوت شدند. ماجرا بر می‌گردد به اکران فیلم سینمایی "مردنواربهداشتی" (Padman) که قرار بود همزمان با فیلم پدماوت روی پرده برود، ولی در آخرین روزها به تعویق افتاد و از طرفی هم تمام برنامه‌هایی که برای بازار یابی آن در نظر گرفته شده بود، تمام شد.

این احتمال وجود داشت که در غیاب برنامه های بازاریابی، تا فیلم به نوبت اکران برسد، از هیجان و علاقه تماشاچیان منتظر نیز کاسته شود. باید راهی برای نگهداشتن توجه علاقه‌مندان سینمای هند به این فیلم پیدا می شد. چالش عکس با نوار بهداشتی، همان راه جادویی بود.

این چالش را اروناچلم موروگانانتم با هشتگ PADMANCHALLENGE# به راه انداخت و اولین کسی را که دعوت کرد، آکشی کمار بود. داستان فیلم از زندگی اروناچلم اقتباس شده و آکشی کمار نقش آقای موروگانانتم را در آن بازی کرده است.

به نظر می رسد که ابتکار اروناچلم نتیجه داده. تعداد زیادی از ستاره های سینمای هند، چهره های سرشناس مانند ورزشکاران و همین طور هواداران آنها، یکی پس از دیگری به این چالش پیوستند. اما بحث هایی که این چالش به راه انداخت، محدود به خود فیلم و داستان آن نماند.

این چالش در شبکه های اجتماعی بحث های زیادی در مورد عادت ماهانه، شرم ناشی از آن و عدم دسترسی به نواربهداشتی به راه اندخت. چالشی که هم به تبلیغی برای فیلم مرد نواربهداشتی بدل شد و هم فرصتی برای حرف زدن از موضوعی که از ناشکسته ترین تابوهای جامعه هند است.

نکته جالب اینکه علاوه بر زنان که عادت ماهانه، بخشی از زندگی شان است، مردان زیادی هم به چالش عکس با نوار بهداشتی پیوسته اند.

عامر خان، ستاره سرشناس سینمای هند در توییترش نوشت: "هیچ چیز شرم آوری در عادت ماهانه و نوار بهداشتی نیست."

آلیا بات، دیگر بازیگر هندی هم عکسی از خود در سالن ورزشی و یک نوار بهداشتی در دست توییت کرده. او نوشته هر جا که می رود نوار بهداشتی همراه خود دارد و هیچ چیز عجیب و شرم آوری در این کار نمی بیند.

کرشما آسودانی، خبرنگار در توییترش نوشته که این بار برخلاف همیشه، نوار بهداشتی ای را که خریده درون روزنامه نپیچیده و در کیسه پلاستیکی سیاه رنگ هم نگذاشته. او ادامه داده با اینکه یک گروه از مردان به او زل زده بودند، او نوار بهداشتی را مانند هر کالای عادی دیگری خریده و با آن عکس گرفته است.

 

مخالفان هشتگ

تعدادی از کاربران این هشتگ را فقط حیله بازاریابی برای فیلم دانسته اند.

خانم نیجال توی‌والا در تویتترش نوشته: این نوع تبلیغات بسیار فریبکارانه و غیرضروری است.

 

آقای چی پی اف در توییت‌اش نوشته که ستاره‌های سینما باید به صد‌ها مشکل دیگر بپردازند و نوار بهداشتی باید کمترین دغدغه آنها باشد.

 

داستان فیلم چیست؟

اروناچلم موروگانانتم، مردی روستایی است که بعد از ازدواج متوجه رنج زنان روستا از عادت ماهانه می شود؛ از شرم و درد ناشی از آن تا استفاده از شیوه های غیربهداشتی و آزاردهنده برای کنترل آن.

با اینکه شغلش جوشکاری است، به دنبال پیدا کردن شیوه ای راحت تر و امن تر برای گذراندن دوره عادت ماهانه می گردد. داستان فیلم، ماجرای همین تلاش برای تولید محصولی مناسب و ارزان برای زنان و اطلاع رسانی در مورد رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در دوره عادت ماهانه است. تلاشی که در نهایت به نتیجه می رسد و قهرمان جوشکار فیلم، تبدیل به تولیدکننده نوار بهداشتی می شود.