کتاب «درباره‌ی چند متن فلسفی یونان قدیم» توسط دکتر علی‌محمد حق‌شناس، بزرگترین زبان شناس ایران، گردآوری و ترجمه و توسط نشر نیو چاپ و منتشر شده است. اگر از علاقمندان به فلسفه و متون فلسفی هستید مطالعه این کتاب را به شما توصیه می‌کنیم تا از مطالعه آن لذت ببرید و اگر علاقمند به فلسفه هم نیستید مطالعه‌ی این کتاب را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا به فلسفه علاقمند شوید و از نثر روان و قابل درک آن لذت ببرید.

عموماً موضوع فلسفه و کتابهای فلسفه از جمله کتابهایی است که مخاطبان و خوانندگانی خاص دارد و موضوع آن مورد علاقه هرکسی نخواهد بود. اما ادبیات این کتاب که ترجمه دکتر حق‌شناس است از چنان لحن شیوا و روان و بسیار قابل فهمی برخوردار است که مطالعه‌ی این کتاب حتی برای کسانی که با فلسفه و مکاتب آن هیچ آشنایی ندارند، لذت بخش خواهد بود.

کتاب «درباره‌ی چند متن فلسفی یونان قدیم» در یازده فصل مجموعه‌ای از یازده مقاله در توضیح و تفسیر فشرده‌ی آراء فلاسفه‌ی پیش سقراطی و سقراط آماده شده است که پس از زندگانی دکتر حق‌شناس توسط استاد عباس مخبر جمع‌آوری شده است. این کتاب در حقیقت در دوازده فصل آماده شده بود که به گفته استاد مخبر: مقاله‌ی دوازدهم که درباره‌ی پروتاگوراس است ناتمام مانده و من اصل مقاله را پیدا نکردم تا آن‌را تکمیل کنم.

در ابتدای هر فصل از کتاب «درباره‌ی چند متن فلسفی یونان قدیم» اطلاعات مربوط به آن فصل شامل نام نویسنده، موضوع و زمان نگارش آن نیز معرفی شده است. این کتاب به بررسی زمانه‌‌ی فلاسفه‌ی یونان باستان چون آناکسیمندر، کنفوسیوس، سقراط، افلاطون و فلاسفه‌ای از این دست پرداخته و تا حدی بررسی تأثیر نظرات آنها بر زندگی‌شان را مد نظر قرار اده است. از این رو لذت مطالعه و جذابیت محتوای کتاب را دو چندان کرده است. موضوعات این فصل‌ها عبارتند از: این فرا طبیعت (متافیزیک)، نظریه‌ی شناخت، علم اخلاق، فلسفه‌ی سیاسی، منطق فلسفه‌ی طبیعت و فلسفه‌ی دین. مقالاتی که در آنها سرشار است از عبارات جالب و جذاب.

این کتاب در ابعاد رقعی در سال 1399 با تیراژ 500 نسخه و 159صفحه در دسترس علاقمندان قرار گرفت.

نویسنده: مینا مکی

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد