در هفته گذشته شاهد اتفاقات زیادی در عرصه هنر در ایران و جهان بودیم. از مرگ ستاره موسیقی جهان، تا اختتامیه جشنواره فجر، برنامه جدید اکران ها و کنسرت ها و همچنین خبرهایی از دنیای نشر و کتاب. با هم خبر های هفته آخر بهمن را مرور می کنیم.

درست شب قبل از برگزاری مراسم ” گرمی ” ویتنی هیوستون بازیگر و خواننده معروف، در سن 48 سالگی در هتلی واقع در بورلی هیلز، در گذشت. در خصوص مرگ او خبری منتشر نشده اما چیزی که مشخص است این است که شواهدی مبنی بر قتل یا اتفاق غیر طبیعی ذکر نشده است. دالی پارلتون ترانه سرای موسیقی معروف ویتنی هیوستن ” من همیشه دوستت خواهم داشت ” در خصوص مرگ او گفت : ” قلب من هم مثل قلب میلیون‌ها نفر بابت شنیدن خبر مرگ ویتنی هیوستن شکست. فقط می‌توانم از صمیم قلب بگویم همیشه دوستت خواهم داشت. دلمان برایت تنگ خواهد شد.”


مراسم گرمی با اینکه متاثر از ازدست دادن این هنرمند بزرگ بود، برگزار شد. در این مراسم خواننده معروف، ” آدل ” با کسب شش جایزه گرمی، بیشترین برنده امسال معرفی شد. ارزش جایزه گرمی برابر با جایزه اسکار است. به طور کلی جوایز گرمی به شرح زیر اعلام شد:

بهترین آهنگ سال: “غلتیدن در اعماق” با صدای آدل، بهترین آلبوم سال: “21” با صدای آدل، بهترین ترانه سال: “غلتیدن در اعماق” سروده آدل ادکینز و پل اپورث، استعداد نوظهور: بن آیور، بهترین اجرای پاپ تک نفره: “کسی مثل تو” با صدای آدل، بهترین اجرای پاپ دو/چند نفره:”روح و جان” با صدای تونی بنت و ایمی واین‌هاوس، بهترین آلبوم پاپ بی‌کلام: “مسیری از ممفیس” اثر وکر تی. جونز، بهترین آلبوم پاپ باکلام: “21” با صدای آدل، بهترین آلبوم راک: “نور هدررفته” اثر فو فایترز، بهترین آلبوم آلترناتیو: “بن آیور” اثر بن آیور.


خبر مهم جالب دیگر در دنیای موسیقی، خبر از برگزاری تور بعد از 20 سال توسط ” بریان آدامز ” است. او که بعد از بیست سال قصد برگزاری تور را دارد، کشور زادگاهش، کانادا را انتخاب کرده و به زودی تاریخ شروع این تور را اعلام خواهد کرد.


در دنیای سینما و در کشور خودمان نیز، جشنواره فجر با حاشیه و حرف و حدیث های زیادی پایان یافت. در ابتدا جوایز را به طور مختصر برایتان ذکر می کنم تا در قسمت بعدی به حواشی این جشنواره بپردازیم.

جایزه ویژه هیات داوران فیلم فجر به بهترین فیلمنامه اقتباسی “پله آخر” به نویسندگی علی مصفا و جایزه ویژه هیئت داوران به داریوش مهرجویی برای کارگردانی فیلم “نارنجی پوش” اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به مصطفی کیایی برای فیلم ضد گلوله، دیپلم افتخار بهترین موسیقی به ناصر چشم آذر برای فیلم گشت ارشاد، سیمرغ بلورین بهترین موسیقی به حسین علیزاده برای موسیقی فیلم ملکه، سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به پرویز شیخ طادی برای کارگردانی فیلم روزهای زندگی، دیپلم افتخار بهترین فیلم به رضا رخشانی تهیه کننده فیلم ضدگلوله، دیپلم افتخار بهترین فیلم به سعید سعدی تهیه کننده فیلم روزهای زندگی، دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن به بهناز جعفری برای بازی در فیلم تلفن همراه رئیس جمهور، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن به هنگامه قاضیانی برای بازی در فیلم روزهای زندگی، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد به فرهاد اصلانی برای بازی در مجموع فیلم های خرس و زندگی خصوصی، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن به یکتا ناصر برای بازی در فیلم یکی میخواد باهات حرف بزنه، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به اکبر عبدی برای بازی در فیلم خوابم میاد، دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری به حسن پویا برای فیلمبردای فیلم راه بهشت، سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری به امیر کریمی برای فیلمبرداری فیلم روزهای زندگی، سیمرغ بلورین بهترین تدوین به هایده صفی یاری برای فیلم نارنجی پوش، سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری ساسان نخعی برای فیلم بوسیدن روی ماه، سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری به محمد رضا دلپاک برای فیلم خرس، دیپلم افتخار بهترین صداگذاری به فرامرز ابوالصدق برای فیلم روزهای زندگی، سیمرغ بلورین بهترین صحنه و لباس عباس بلوندی برای فیلم ملکه، سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی،  عباس صالحی برای فیلم روزهای زندگی، سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی به محسن روزبهانی برای فیلم روزهای زندگی، سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه بصری به کامران سحر خیز . امیر سحرخیز و سید هادی اسلامی برای فیلم سلام بر فرشتگان و دیپلم افتخار بهترین جلوه‌های ویژه بصری به حسین ایزدی برای فیلم ملکه اهدا شدند.


 

اکبر عبدی درست بعد از گرفتن جایزه اش، حرف های چندین و چند سال مانده در دلش را بازگو کرد. او که این جایزه را در مقابل بازیهای ماندگار دیگرش چون فیلمهای ” هنرپیشه” و ” آدم برفی” هیچ می داند، از جشنواره فجر و هیئت داوران انتقاد کرد و این جایزه به گفته خودش ” زنگوله پای تابوت” خواند. در میان تمامی گله ها او با زبان طنزتلخ، از از همه اساتیدش از داود میرباقری، عزت‌الله انتظامی، استاد مشایخی و مرحوم حاتمی و همچنین از عبدالله اسکندری که اورا در تمام زمینه‌های زندگی شخصی و حرفه‌ای اش راهنمایی کرده بودند، تشکر ویژه به عمل آورد. او همچنین تمامی این موفقیت هایش را مدیون تلاش مادرش در دوران جوانی و نوجوانیش دانست و از او بسیار تقدیر کرد.


 

دنیای سینما در شبی به یاد ماندنی در لندن، شاهد برگزاری مراسم بفتا بود. در این مراسم فیلم ” آرتیست” بیشترین میزان دریافت جوایز را در بخش های مختلف کسب کرده است. جوایز کلی این مراسم به شرح زیر است :

آرتیست به عنوان بهترین فیلم، بهترین فیلم بریتانیا تعمیرکار، خیاط، سرباز، جاسوس، بهترین بازیگر مرد، ژان دوژاردن برای فیلم آرتیست، بهترین بازیگر زن، مریل استریپ برای فیلم بانوی آهنین، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را کریستوفر پلامر برا فیلم تازه‌کارها، بهترین بازیگر زن مکمل، اوکتاویو اسپنسر برای فیلم کمک، جایزه دیوید لین دستاورد کارگردانی میشل هازاناویسیوس برای فیلم آرتیست، بهترین فیلمنامه غیراقتباسی به فیلم آرتیست برای میشل هازاناویسیوس، بهترین فیلمبرداری برای فیلم آرتیست به گیوم شیفمان، بهترین تدوین برای فیلم سنا به گرگرز سال و کریس کینگ، بهترین طراحی صحنه برای فیلم هوگو به دانته فرتی و فرانچسکا لو شیاوو، بهترین طراحی لباس برای فیلم آرتیست به مارک بریجز، جایزه آنتونی اسکیت موسیقی فیلم برای فیلم آرتیست به لودویک بورس، بهترین چهره‌پردازیبرای فیلم بانوی آهنین به ماریس لانگان، بهترین صدا به فیلم هوگو، بهترین دستاورد جلوه‌های ویژه تصویری به فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ: قسمت ۲، بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان به فیلم پوستی که در آن زندگی می‌کنم به پدرو آلمودوار، بهترین فیلم بلند انیمیشن برای فیلم رنگو به گور وربینسکی، بهترین مستندبه فیلم سنا، بهترین فیلم اول یک نویسنده / کارگردان / تهیه‌کننده بریتانیایی به تیراناسور – پدی کانسیدین، بهترین انیمیشن کوتاه برای فیلم یک پیاده‌روی صبحگاهی به گرانت ارکارد و سو گافی، جایزه خدمت چشمگیر به سینمای بریتانیا به جان هرت، بهترین فیلم کوتاه را Pitch Black Heist از آن خود کرد. در نهایت جایزه دوستی بفتا به مارتین اسکورسیزی اهدا شد.


بعد ازپرداختن به خبر و حواشی جشنواره فیلم فجر، به دنیای موسیقی بازگردیم، مرکز موسیقی حوزه هنری، خبر از انتشار سومین آلبوم منتشر شده از این مرکز بعد از آلبوم های ” آوای تو ” و ” من آن حکایت شیرین” می دهد. ابن بار آلبوم ” تنها ” با صدای حسین علیشاپور و آهنگسازی سیامک جهانگیری منتشر شد. این آلبوم در آواز ابوعطا و دشتی و بر اساس غزلیاتی از سعدی، مولانا،حافظ، عبید زاکانی و فخرالدین عراقی خوانده شده است.


کنسرت گروه اینک، به مناسبت روز جهانی داستان کوتاه و البته به سفارش بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان، نه برای عموم بلکه برای کلیه مهمانان دعوت شده توسط بنیاد ادبیات داستانی برگزار شد. این کنسرت بر اساس داستان قصهٔ مرغان اثر شیخ شهاب الدین سهروردی را به همراه کوارتت زهی مهرگان در تالار پژوهشکده فرهنگ و هنر برگزار کردند. این گروه هم اینک به سرپرستی مقداد شاه حسینی و حامد فکوری و به آهنگسازی مقداد شاه حسینی در حال کار با یکدیگر می باشند.


دنیای نشر کتاب نیز با تمامی گرانی های کاغذ و سکون در این بازار، این بار متوجه انتشار مجموعه داستان اپیزودیک ” یک وقت می بینید ” اثر محمدرضا کلهر بود. این کتاب دربردارنده سیزده داستان است که هر داستان متشکل از سه داستان یا سه اپیزود به هم پیوسته است. نظر خود کلهر در مورد کتابش شنیدنیست. با هم بخوانیم: “خواننده ی فرهیخته؛ همان خواننده، همیشه محق است، این کتاب می خواهد به این ادعا جامه عمل بپوشاند. و در زمانه ای که همه از روی دست هم می نویسند هر اثر بکری باید جایگاه خود را بیابد. و آثار خوب محق همین جایگاهند.”


شبکه نمایش خانگی، در هفته گذشته فیلم ” آلزایمر” را منتشر و روانه بازار کرد. این فیلم که تولید سال 89 است، تاکنون توانسته جایزه سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی و دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن در جشنواره بیست و نهم فیلم فجر و جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره تائورمینای ایتالیا را از آن خود کند. از میان هنرپیشگان این فیلم می توان به ” مهدی هاشمی”، ” مهتاب کرامتی”،” مهران احمدی” و “فریبرز قریبیان ” اشاره کرد.


فیلم سینمایی ” کلاه قرمزی و بچه ننه ” که به دلیل شرایط بد آب و هوایی نتوانست به جشنواره برسد، تا هفته آینده تمام می شود. داستان این فیلم در خصوص بازیگوشی های پسرعمه زا و دردسرآفرینی هایش برای ایرج طهماسب و همچنین موجب ورود میهمان دیگری به فیلم می شود. از میان بازیگران این فیلم می توان به حمید جبلی، ایرج طهماسب، خسرو احمدی، مهدی باطبی، عیسی یوسفی‌پور، بهادر مالکی، بنفشه صمدی، پوپک مظفری اشاره کرد.


بعد از جشنواره فجر، سینماهای کشور به حال عادی خود بر می گردد و اکران های عمومی به شکل گسترده تری شروع می شوند.

چهارشنبه شاهد اکران عمومی فیلم ” چیزهایی هست که نمی دانی” توسط منيژه حكمت بودیم. داستان فیلم در خصوص زندگی یک راننده تاکسی و انزواطلبی او است که تمامی تلاشش را برای درگیر نشدن با مسافران و زندگی آنان می کند اما در این میان یک دوستی تلاش می کند که او را از این غار تنهایی بیرون بیاورد و …

از میان بازیگران این فیلم به علی مصفا، ليلا حاتمی، مهتاب كرامتی، پیام یزدانی، فرناز رهنما، مونا مستوفی، محمد ربانی‌پور، نسیم امیرخسرو، مهدی بجستانی اشاره می کنیم.


در پایان به تولدهای این ماه می پردازیم :

جین سیمور، کریستوفر مکدونالد، مگان دودز،

احسان حدادی، رویا نونهالی، علی نصیریان

نظرات

3 responses to “هنر در هفته آخر بهمن”

  1. حسین says:

    کلاه قرمزی دوست دارم

  2. fatemeh says:

    mamnun matalebetun kamel bod .moarefiye motevaledine mah jalebe

  3. manijeh says:

    filme alzaymero didam khaili dard nak bod.vali az didane kolah ghermezi sir nemisham

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد