ناتالی پروتمن در مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب سال ۲۰۱۹ به‌خاطر “لیست تمام مردانه” نامزدهای بهترین کارگردانی از گلدن گلوب انتقاد کرد

در جدیدترین فهرست نامزدهای جوایز گلدن گلوب در رشته‌های مهمی چون کارگردانی و نویسندگی زنان غایب هستند. این اقدام گلدن گلوب گرچه سابقه دارد، اما این بار با انتقادهایی از میان هنرمندان و فعالان عرصه هنری روبه رو شده است.

 فهرست نامزدهای اعلام شده توسط گلدن گلوب برای دریافت جایزه در سال ۲۰۲۰ با انتقاد بی سابقه‌ای روبه رو شده است. هفتاد و هفتمین دوره جوایز گلدن گلوب به علت نامزد نکردن مجدد زنان در عرصه کارگردانی و نویسندگی در مظان اتهام “تبعیض جنسیتی” قرار گرفته است. گلدن گلوب دوشنبه ۱۸ آذر ( ۹ دسامبر) لیست نامزدهای خود را به مطبوعات معرفی کرد.

به گفته بسیاری از فعالان حوزه سینما، گلدن گلوب در سال ۲۰۱۹ در این زمینه “رعایت مساوات در مسائل جنسیتی” بهبودی نداشته است، با وجودی که منتقدان سال ۲۰۱۹ را سالی با فیلم‌های خوبی با کارگردانی زنان- از جمله فیلم‌های “دغل‌کار”، “زنان کوچک”، و یک روز زیبا در محله” – دانسته‌اند.

از سال ۲۰۰۰ تا کنون ، گلدن گلوب بیش از ۱۰۰ مرد را در رشته کارگردانی نامزد دریافت جایزه دانسته، در حالی که در این بازه زمانی فقط چهار زن را در لیست قرار داده است.

البته در جوایز معتبر سینمایی دنیا این امر به گفته عده‌ای “تبعیض آمیز”چندان غیرعادی نیست و آکادمی اسکار نیز در ۲۰ سال گذشته فقط سه زن در مقابل ۸۷ مرد را کاندیدای دریافت جایزه بهترین کارگردانی دانسته است.

این اما اولین باری نیست که گلدن گلوب به ‌خاطر فهرست نامزدهایش مورد غضب قرار می‌گیرد. ناتالی پروتمن، هنرپیشه زن صاحب نام هالیوود در مراسم  اهدای جوایز گلدن گلوب سال ۲۰۱۹ به انجمن مطبوعات خارجی هالیوود برای “لیست تمام مردانه” نامزدهای بهترین کارگردانی بانگ زد. به گفته خانم پورتمن، هرچند با استعداد بودن مردان تعین شده قابل تحسین است، اما زنان فیلم‌ساز بی‌شماری هم هستند که شایسته قدردانی هستند.

علاوه بر این، چالیز ترون، دیگر بازیگر زن سرشناس هالیوود، از قلم انداختن زنان در میان لیست نامزدهای بهترین کارگردانی را “بسیار، بسیار مسخره” خوانده است.

این هنرپیشه به روزنامه لس آنجلس تایمز گفته است: «این خوب نیست…ما باید درباره این خبر سر و صدا کنیم تا اینکه دیگران صدای ما را بشنوند و به این داستان‌ها توجه کنند.»

انجمن مطبوعات خارجی هالیوود مسئولیت انتشار فهرست نامزدها و هم‌چنین برگزاری جوایز سالانه گلدن گلوب را به عهده دارد.

این مراسم پس از اسکار، مهم‌ترین و معتبرترین جوایز سینمایی در آمریکا  و در دنیا به حساب می‌آید. مراسم گلدن گلوب پیش از اسکار برگزار می‌شود و برای حضور کارگردانان، بازیگران و عوامل فیلمسازی در مراسم اسکاربه عنوان دورخیزی تلقی می‌شود.

هفتاد و هفتمین دوره مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب روز پنجم ژانویه  سال۲۰۲۰ در لس آنجلس برگزار خواهد شد.

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد