فیلم شکل آب ساخته گیرمو دل تورو بیشترین تعداد نامزدی را در نودمین دوره جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا (اسکار) به دست آورد.

این فیلم عاشقانه و فانتزی در ۱۳ رشته از جمله بهترین فیلم و کارگردانی نامزد اسکار ۲۰۱۸ شد.

بعد از شکل آب فیلم‌های دانکرک و سه بیلبورد بیرون ابینگ میزوری به ترتیب با هشت و هفت نامزدی در رده‌های بعدی قرار دارند.

فیلم‌های تیره‌ترین ساعت با شش نامزدی و لیدی برد و بلیدرانر ۲۰۴۹ هر کدام با نامزدی در پنج رشته در رتبه‌های بعدی هستند.

به جز بلیدرانر ۲۰۴۹ بقیه این فیلم‌ها همگی نامزد اسکار بهترین فیلم هستند. در میان ۹ نامزد بهترین فیلم نام این فیلم‌ها هم دیده می‌شود: با نامت مرا صدا بزن، برو بیرون، رشته خیال و پُست.

گری اولدمن، برنده جایزه گلدن گلوب برای بازی در نقش وینستون چرچیل در فیلم تیره‌ترین ساعت، برای بردن اولین اسکار خود با ستارگانی مانند دنیل دی لوییس، برنده سه اسکار و همین طور دنزل واشنگتن رقابت خواهد کرد.

فرانسیس مک‌دورمند که برای بازی در فیلم سه بیلبورد جوایز بازیگری امسال را درو کرده، همراه با مریل استریپ، سلی هاکینز، مارگو رابی و ستاره جوان فیلم لیدی برد، سیرشا رونان نامزدهای بهترین بازیگر اصلی زن هستند.

گرتا گرویگ کارگردان فیلم لیدی برد، یکی از پدیده‌های امسال و تنها زن در رشته بهترین کارگردانی با مردان مشهوری مثل کریستوفر نولان (دانکرک) و گیرمو دل‌تورو (شکل آب) و پل توماس اندرسون (رشته خیال) رقابت خواهد کرد.

ام وودی هارلسون و سم راکول دو هنرپیشه فیلم سه بیلبورد در میان پنج نامزد بهترین بازیگر مکمل مرد دیده می‌شود.

از فیلم شکل آب هم نام دو هنرپیشه در میان نامزدهای بازیگر نقش مکمل دیده می‌شود.

این فیلم با یک نامزدی کمتر، بعد از فیلم‌های همه چیز درباره ایو، تایتانیک و لالا لند، رکوردداران نامزدی اسکار با ۱۴ نامزدی، قرار گرفت.

جیمز فرانکو که با ساخت فیلم هنرمند فاجعه و بازی در آن جوایز قابل توجهی گرفته بود از جمله ناکام‌های اسکار امسال بود.

نام مارتین مک‌دونا کارگردان سه بیلبورد بیرون ابینگ میزوری هم درمیان شگفتی بسیاری از اهل فن در میان نامزدهای بهترین کارگردانی نبود.

در رشته فیلم‌های خارجی یا غیر انگلیسی زبان نام فیلم‌هایی از شیلی، لبنان، روسیه، مجارستان و سوئد دیده می‌شود.

فیلم نفس که از ایران برای رقابت در رشته بهترین فیلم خارجی به اسکار فرستاده شده بود در مرحله معرفی لیست اولیه نامزدها حذف شد و ایران امسال فیلمی در اسکار نداشت. سال گذشته اصغر فرهای با کارگردانی فیلم فروشنده اسکار بهترین فیلم خارجی را گرفت. او پیش از آن هم برای جدایی نادر از سیمین اسکار گرفته بود.

خواننده‌ای که تاریخ‌ساز شد

مری جی بلایج، خواننده سرشناس موسیقی آر‌اند ‌بی، نخستین کسی در تاریخ جوایز اسکار است که در یک سال هم برای بهترین ترانه و هم بهترین بازیگر نامزد اسکار شده است.

او برای فیلم گل‌گرفته (Mudbound ) در قسمت بهترین ترانه اوریجینال و بهترین بازیگر نقش مکمل زن نامزد شده است.

مراسم اهدای جوایز نودمین دوره اسکار در روز چهارم مارس (۱۳ اسفند) با اجرای جیمی کمل، از مجریان مشهور تلویزیون در لس‌آنجلس برگزار می‌شود.

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد