«جدایی نادر از سیمین» جدیدترین ساختۀ اصغر فرهادی که از روز ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) در سینماهای فرانسه به روی پرده رفته است، در اولین روز نمایش خود در شهر پاریس با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد.

«جدایی نادر از سیمین» جدیدترین ساختۀ اصغر فرهادی که از روز ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) در سینماهای فرانسه به روی پرده رفته است، در اولین روز نمایش خود در شهر پاریس با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد.

 اکران این فیلم و نقدهای منتقدان، توجه بسیاری را به این فیلم جلب کرده است. در این شرایط و با حضور لیلا حاتمی در فرانسه، مجلۀ «مادام لو فیگارو»، سایت «سوئیت ۱۰۱» و برنامۀ معروف «لو گران ژورنال» (در کانال پلوسِ فرانسه) گفتگوهایی را با او انجام داده و پیرامون طبقات اجتماعی در ایران و چگونگی بیان و به تصویر کشیده شدن اختلافات فرهنگی و توانایی سینمای ایران سوالاتی را پرسیده اند.
در این گفتگوها، لیلا حاتمی در حالی که درباره چگونه دانستن زبان فرانسه به مجریان و گزارشگران این مجلات و شبکه تلویزیونی  توضیحاتی داده است، پیرامون  بازی در این فیلم و توصیف شخصیت سیمین می گوید: ” سیمین زنی است ایرانی و از طبقۀ متوسط که می خواهد همسرش نادر را به خاطر ادامۀ زندگی در خارج از کشور ترک کند. او قبل از ترک خانه اش، زنی پرستار و باردار به نام راضیه را استخدام می کند تا مراقبت از پدر مبتلا به آلزایمر نادر را برعهدۀ او می گذارد. راضیه زنی بسیار مذهبی و متعلق به قشرعام است. چندی بعد نادر با راضیه با خشونت برخورد می کند و پرستار جنینش را از دست می دهد. فیلم مسالۀ گناه و تقصیر شوهر (و اینکه آیا از بارداری آن زن مطلع بوده یا خیر)، موضوع دروغ و همچنین رویارویی بین طبقات اجتماعی را مطرح می کند و شرایط دشوار انسان را به ذهن می آورد، بله؛ ما همه مرتکب خطا می شویم.”
حاتمی در بخش دیگری از گفتگوهای خود با این رسانه ها به موفقیت این فیلم در داخل کشور اشاره کرده و در پاسخ به سوال یکی از این گزارشگران درباره وجود محدودیت ها برای سینماگران ایرانی گفته است:” ایران کشوری ست که به غنای ادبی و شعری مشهور است. قرن ها است که ایرانیان به ادبیات و شعرشان _که بسیار استعاری ست_ افتخار می کنند. سینما همۀ این عناصر را در خود دارد. فکر می کنم سینماگران به خوبی توانسته اند این راهکار را برای بیان حرف هایشان به کار ببرند.”
در پی موفقیت این فیلم در فرانسه، رییس‌جمهوری فرانسه  نیزخواستار تماشای فیلم «جدایی نادر از سیمین» در كاخ «الیزه» شده است.
كمپانی پخش فیلم «ممنتو فیلمز» که پخش «جدایی نادر از سیمین»  را بر عهده دارد در گزارشی اعلام کرده است که در ظرف مدت كوتاه اکران این فیلم تاکنون، ركورد فروش فیلم‌های اكران شده در فرانسه شكسته شده است. این فیلم در فروش، بالاتر از فیلم‌های «برادران داردن» ـ برگزیده‌ی جشنواره كن ـ و فیلم آمریكایی «ایكس‌من» و فیلم وودی‌آلن قرار گرفته است.
این فیلم كه این روزها در بخش رقابتی جشنواره «سیدنی» به نمایش درآمده است، برای بخش «افق‌ها» جشنواره‌ی فیلم «كارلووی واری» نیز دعوت شده است.
همچنین «جدایی نادر از سیمین» در ادامه‌ی اكران جهانی، روز 22 جولای (31 تیر) در سینماهای انگلیس به نمایش درخواهد آمد.
این فیلم كه از روز 25 خرداد در بلژیك به‌روی پرده رفته است، از روز 11 اوت (20 مرداد) در هلند، هشتم سپتامبر (17 شهریور) در سوئیس و همچنین 14 جولای (4 تیرماه) در سینماهای آلمان نمایش خواهد داشت.

نظرات

One response to “رکورد فروش فیلم در فرانسه با ” جدای نادر از سیمین””

  1. لـادیز says:

    دوستان عزیز، سایت لادیز در راستای احترامی که به عقاید و نظرات تک تک شما قائل است، کلیه کامنت ها را بدون بازخوانی منتشر می کند. متاسفانه شاهد نظرهایی هستیم که بدون در نظر گرفتن شئونات اخلاقی و اجتماعی با بکار بردن الفاظ ناشایست از سوی برخی منتشر می شود. ضمن عذرخواهی از دوستانی که بنحوی از سوی عده ای مورد توهین قرار گرفته اند، مجددا از همه همراهان لادیز درخواست می کنیم برای جلوگیری از اعمال حذف و سانسور، مطابق شان انسانی و اجتماعی که از آنها انتظار می رود اقدام به انتشار نظر کنند.

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد