در روزی که متاسفانه خبردار شدیم که ” لیلا اسفندیاری”، کوهنورد ارزشمند کشورمان را از دست داده ایم، معرفی این کتاب را به روح بزرگ او تقدیم  می کنیم.

معرفی کتاب:

 

” جایی برای زنان بر روی قله آناپورنا “

نوﻴسنده: آرلن بلام

مترجم: رﺤﻴﻢ دانایی

در روزی که متاسفانه خبردار شدیم که ” لیلا اسفندیاری”، کوهنورد ارزشمند کشورمان را از دست داده ایم، معرفی این کتاب را به روح بزرگ او تقدیم می کنیم.

این کتاب فقط شرح حال صعود به کوهی بلند و خطرناک نیست، بلکه داستان تلاش جمعی از شجاع ترین و مقاوم ترین زنانی است که با اتکا به اراده و سرسختی خود برای رسیدن به هدف تلاش می کنند. این سرگذشت آنان و مسایلی که در کار خود با آنها مواجه  می شوند است. شرح حالی ازکاری سازمان یافته و با برنامه است که گام به گام غیرممکن را به امری واقعی تبدیل می کند.

خلاصه:

آرلن بلام٬ زنی است که سرپرستی اولین تیم مستقل کوهنوردی زنان برای صعود به یکی از قلل مرتفع بالای هشت هزار متری جهان را بعهده می گیرد. تا قبل از آن تمام تیم های کوهنوردی کاملآ مردانه بودند و زنان برای حضور در تیم ها و صعود به مردان متکی بودند. پس از سالها تلاش ٬ ﮪﯿﺌت هیمالیانوردی آمریکا برای نخستین بار در سال ١٩٧٨به زنان اجازه تشکیل تیم و صعود مستقل داد. این کتاب که توسط سرپرست تیم٬ آرلن بلام نوشته شده است٬ ماجرای صعود این زنان به قله آناپورنا٬ دهمین کوه بلند در بام دنیاست٬ ماجرای پر فراز و نشیبی که خواننده را با خود همراه می کند.

از متن کتاب:

… پای من به بحث هایی کشیده شده است که آیا زنان هنگام صعود تحملشان بیشتر است یا مردان٬ و یا آنها دارای توانایی روحی و جسمی بیشتری هستند یا مردان؟ من فکر نمی کنم که چنین مقایسه هایی دارای ارزش باشند. اهمیت در وجود افراد مختلف است نه به جنسیتی که دارند و انگیزه چیزی است که ما باید روی آن حساب کنیم. زنان دارای قدرت و تحمل صعود به قله های بلند هستند٬ درست مثل مردان وهم مردان و هم زنان باید دارای شانس برای صعود باشند.

… مثل همیشه٬ زیبایی کوهستان٬ شک و تردید و ناراحتی های مرا تخفیف می داد و من را مملو از رضایت و خرسندی میکرد. این جاﺌﯿست که به آن تعلق دارم.

… سؤال مهم و همیشگی این بود که چرا ما اینجا هستیم؟ جواب آماده بود: که آسیا را ببینیم٬ کوهی را صعود کنیم٬ حد و مرز خودمان را امتحان کنیم و خودمان رابشناسیم.

… اما در نهایت ما به چیزی بالاتر از قله دست پیدا کردیم٬ سالها برنامه ریزی و ماهها صعود مشترک٬ ما را تغییر داده و قوی کرده بود. ما از فشارهای شدید جسمی و روحی سربلند بیرون آمده بودیم و فهمیده بودیم که در قالب یک تیم می توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم. هر زنی از نیرو و توان خود به بهترین نحوی استفاده کرده بود و هر فردی فهمیده بود که کمک و یاری او در رسیدن به هدف نهایی مؤثر بوده است. بعلاوه ما دوستی و محبتی پیدا کرده بودیم که ما را متحد می ساخت.

 

نظرات

5 responses to “جایی برای زنان بر روی قله آناپورنا”

 1. هاجر سلامتی‌ says:

  roohash shad

 2. سـارا says:

  حد و مرزهایمان راامتحان کنیم و خودمان را بشناسیم.
  این از هر چیزی مهم تره.نه در کوهنوردی که در هر کاری.ممنون از مطلب مناسب و خوندنی تون.

 3. sarvenaz says:

  خدا رحمتش کنه

 4. ti ti says:

  .khoda rahmatesh koneeeeeeeee

 5. لـادیز says:

  دوستان عزیز، سایت لادیز در راستای احترامی که به عقاید و نظرات تک تک شما قائل است، کلیه کامنت ها را بدون بازخوانی منتشر می کند. متاسفانه شاهد نظرهایی هستیم که بدون در نظر گرفتن شئونات اخلاقی و اجتماعی با بکار بردن الفاظ ناشایست از سوی برخی منتشر می شود. ضمن عذرخواهی از دوستانی که بنحوی از سوی عده ای مورد توهین قرار گرفته اند، مجددا از همه همراهان لادیز درخواست می کنیم برای جلوگیری از اعمال حذف و سانسور، مطابق شان انسانی و اجتماعی که از آنها انتظار می رود اقدام به انتشار نظر کنند.

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد