آدم های زیادی هستند که سال ها به دنبال شهرت اند و وقتی آن را به دست آوردند عینک آفتابی می زنند که شناخته نشوند پولانسکی اما از این قاعده جداست .

اگر علاقه مند به سینما هستید یا اهل سرگذشت خواندن هستید به شما توصیه می کنم خواندن کتاب ” رومن نوشته پولانسکی ” را به هیچ وجه از دست ندهید. برای خود من همیشه جذاب بود که آدم هایی که شغل اصلی شان چیز دیگری ست به کارهای هنری مثل عکاسی و نقاشی رو می آورند. بین سینمایی ها اصولا رایج است که کارگردان یا نویسنده یا بازیگری به کاری غیر از حرفه اصلی اش رو می آورد و خودش را با دنیای جدیدی سرگرم می کند. برای من که اهل کتاب ام و حرفه ام سینماست و فیلم ساز مورد علاقه ام بی چون و چرا پولانسکی ست ، خبر چاپ زندگی نامه اش به قلم خودش حکم سوار شدن به بالن را داشت که از کودکی سودایش را در سر داشتم. کتاب را خریدم و با ولع شروع کردم به ورق زدن و هیجان این که کارگردان تحسین شده ام ، خودش را روایت می کند حس تجربه نشده شیرینی برایم داشت. پولانسکی زندگی هیجان انگیز و پر رمز و رازی داشته و به گفته خودش سعی کرده در این کتاب حقایق زندگی اش را روی کاغذ بیاورد و برخی تصورات غلطی را که رسانه ها درباره زندگی اش نوشته اند را توضیح دهد هرچند که معتقد است مردم همان دروغ های جعلی را بر حقیقت ترجیح می دهند. در جایی از کتاب گفته است : ” می دانم که همه مرا آدمی پلید و بد ذات می نامند ، کوتوله ای هرزه و بی بند و بار اما دوستان ام مرا بهتر می شناسند ” . همین که آدمی که از شهرت جهانی برخوردار است و در زمان حیات اش زندگی نامه اش را مفصل می نویسد و منتظر قضاوت دیگران در سراسر دنیا می نشیند جرات و جسارتی می خواهد که به نظرم کمتر آدمی از آن برخوردار است . آدم های زیادی هستند که سال ها به دنبال شهرت اند و وقتی آن را به دست آوردند عینک آفتابی می زنند که شناخته نشوند پولانسکی اما از این قاعده جداست . خودش را در معرض نقد همگان قرار داده و آماده پذیرفتن هر نوع نگاهی ست. کتاب حجیم است اما قطعا به خواندن اش می ارزد. حوصله کنید و مدتی از وقت تان را در کنار کارهای روزمره به کشف دنیای این کارگردان مطرح لهستانی اختصاص دهید. شاید تصویر ذهنی تان نسبت به او تغییر کرد.

کتاب را نشر چشمه در 583 صفحه با قیمت 12000 تومان وترجمه آزاده اخلاقی منتشر کرده است.

 

نظرات

One response to “رومن به روایت پولانسکی”

  1. لـادیز says:

    دوستان عزیز، سایت لادیز در راستای احترامی که به عقاید و نظرات تک تک شما قائل است، کلیه کامنت ها را بدون بازخوانی منتشر می کند. متاسفانه شاهد نظرهایی هستیم که بدون در نظر گرفتن شئونات اخلاقی و اجتماعی با بکار بردن الفاظ ناشایست از سوی برخی منتشر می شود. ضمن عذرخواهی از دوستانی که بنحوی از سوی عده ای مورد توهین قرار گرفته اند، مجددا از همه همراهان لادیز درخواست می کنیم برای جلوگیری از اعمال حذف و سانسور، مطابق شان انسانی و اجتماعی که از آنها انتظار می رود اقدام به انتشار نظر کنند.

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد