همه آنچه بسیاری ازما از دنیای مد می دانیم بسیار اندك است. سالن های دراز و دخترانی با چهره های بی حالت و آرایش های عجیب و غریب كه روی صحنه رژه می روند.هفته مد میلان، هفته مد نیویورك، هفته مد پاریس.

همه آنچه بسیاری ازما از دنیای مد می دانیم بسیار اندك است. سالن های دراز و دخترانی با چهره های بی حالت و آرایش های عجیب و غریب كه روی صحنه رژه می روند.هفته مد میلان، هفته مد نیویورك، هفته مد پاریس.چند هفته در سال، مدل ها روزهای سخت و پر كاری را می گذرانند.اخبار هفته های مد معمولا جزو اخبار تاپ سایت ها و خبرگزاری ها هستند.

اما واقعا این دختران لاغر و رنگ پریده از كجای جهان به هفته های مد می رسند.

“مادرم نام یكی از شاهكارهای طبیعت را روی من گذاشت. واریس به معنی گل صحراست. گل صحرا در محیط های بی آب و علف می روید جایی كه كم تر موجود زنده ای می تواند در آن زنده بماند. گاهی اتفاق می افتد كه یك سال هم در كشورم باران نمی بارد. اما وقتی بالاخره باران می بارد و زمین پر گرد و خاك را می شوید معجزه رخ می دهد و گل ها ظاهر می شوند. گل صحرا رنگ نارنجی مایل به زرد درخشانی دارد. به همین دلیل زرد رنگ محبوب من است.”

“گل صحرا ” داستان زندگی واریس دیری یكی از مشهورترین مدل های جهان است. واریس مسلمان است و در دل صحرای سومالی به دنیا آمده است. وقتی واریس 12 ساله بوده است از صحرا فرار می كند چراكه پدرش در مقابل پنج شتر ترتیب ازدواجش را با یك مرد 60 ساله می دهد.

واریس وقتی از زندگی كوچ نشینی فرار می كرد هیچ گاه باور نمی كرد روزی به كشورش بازگردد كه علاوه بر مشهورترین مدل جهان،سخنگوی حقوق زنان در آفریقا باشد.

ماجرای كتاب “گل صحرا” ماجرای زندگی واریس است از زمان فرارش از خانه تا روزی که كارگزاران مد بر سر او با هم رقابت می كنند .

او از سومالی به لندن فرستاده می شود و در آن جا توسط یك عكاس كشف می شود. تمام روزهای زندگی واریس با ماجراهایی همراه است.

“گل صحرا”را كاتلین میلر نوشته است و شهلا فیلسوفی و خورشید نجفی آن را به فارسی ترجمه كرده اند و نشر چشمه آن را به چاپ رسانده است.

اولین بار پاییز 1383 منتشر شد و خیلی زود به چاپ هشتم رسید.

نظرات

17 responses to “گل صحرا، زندگی مشهورترین مدل سیاهپوست”

 1. sharareh says:

  aakh che jaleb.. bande khoda..

 2. سحر says:

  چقدر زیباست. باز خوبه همون جا نموند.

 3. nikoo says:

  آآآآآآآآآآآآآآآخ امان از این بدبختیای خانم ها…. چقدر خوشحالم که الان موفقه

 4. parisa says:

  in ketab vaghean zibast. behetun pishnahad mikonam bekhunid

 5. takta says:

  چرا نوشتید مسلمان ، کجای اسلام اومده که زنان مدل بشن شاید پدر ومادرش مسلمان باشند واز یک شهر مسلمان نشین باشه ولی مسلمان که اینکارهارو نمیکنه

 6. حسام says:

  تکتا جون پی می گی؟ مگه تو مسیحیت اومده که برن مدل بشن؟ آخه حرفت چه ربطی داره؟

 7. کسری says:

  سلام لطفا یکی فیلم desert flowerرا به من بفروشه گریم گرفت از بس همه جا دنبالش گشتم اشن هم شماره من است 09365365657

 8. انیسه says:

  این کتاب رو الان از کجا میشه خریید؟

 9. لـادیز says:

  دوستان عزیز، با مراجعه به وبسایت نشر چشمه cheshmeh.ir می توانید اطلاعات لازم را کسب کنید. دوستانی که در تهران اقامت دارند می توانند کتاب را از خیابان انقلاب یا کریمخان زند تهیه کنند.

 10. amar says:

  سلام میشه کتاب گل صحرا رو برام ایمیل کنی

 11. متأثر says:

  اسم این ختنه نیست بریدن نیست نماد پاکی نیست. اسم این کاری ک میکنن جنایته . جنایت جسم و روحه. فک میکردم برترین کاری ک ب ی دختر میشه کرد تجاوزه امروز با خوندن مطالب در رابطه با ختنه فهمیدم کارای وحشیانه تری هم هست که با موافقت نزدیکان هم انجام میگیره. تف به روی پدر و مادری ک با دستای خودشون بچشونو برا ختنه میفرستن

 12. moosavi says:

  باسلام عاجزانه خواهش میکنم کتاب گل صحرا رو برام ایمیل کنی.
  ممنونم

 13. دنیا says:

  سلام…این کتاب قشنگترینو غم انگیز ترین کتابی بود که خوندمخوندم،توصه میکنم دوستان حتما تهیه کنید بخونید.من دلم میخواد یه بار دیگه بخونمش…

 14. حدیث says:

  سلام.ممکنه لطفا این کتاب رو برای من ایمیل کنید؟ نمیتونم هیجایی پیداش کنم.ممنون میشم

 15. فرهاد says:

  بهترین ، قشنگ ترین ، زیباترین و غم انگیزترین کتابی که تو عمرم خوانده ام کتاب ” گل صحرا ” است.. بخدا تا الان ۶ بار خواندمش.. توصیه میکنم حتما این کتاب رو بخونید…

 16. Nancy says:

  Thanks for finally writing about >گل صحرا، زندگی مشهورترین
  مدل سیاهپوست – لیدیز

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد