شبکه فیسبوک از اینکه تصویری از مجسمه “ونوس ویلندورف” را سانسور کرده بود، پوزش خواست. “ونوس ویلندورف” تندیسکی است که در سال ۱۹۰۸ حین حفاری‌های یک سایت پارینه‌سنگی در ویلندورف اتریش کشف شد.

یکی از سخنگویان فیسبوک در روز پنج‌شنبه (اول مارس) اعلام کرد که این شبکه آنلاین بابت سانسور تصویر “ونوس ویلندورف” معذرت می‌خواهد.

سخنگوی فیسبوک گفت: «به خاطر این اشتباه پوزش می‌طلبیم.» او افزود که بنا بر قواعد فیسبوک، انتشار تصاویر برهنه در این شبکه ممنوع است، “اما مجسمه‌ها از این قاعده مستثنی هستند”. از این رو، نباید گذاشتن عکس مجسمه با مانع روبرو می‌شده و “ما به اطلاع  عرضه‌کننده این تصویر رسانده‌ایم که اجازه گذاشتن آن را [در فیسبوک] دارد.»

فیسبوک پیش‌تر تصویر “ونوس ویلندورف” را به عنوان تصویری “پورن و خطرناک” سانسور کرده بود. مجسمه “ونوس ویلندورف” یازده سانتیمتر است و پیکر زنی چاق و برهنه را تجسم بخشیده است.

تندیسک “ونوس ویلندورف” در سال ۱۹۰۸ حین حفاری‌های یک سایت پارینه‌سنگی در ویلندورف اتریش کشف شد و امروزه مهم‌ترین قطعه شیء موزه تاریخ طبیعی در وین به شمار می‌رود.

برآورد می‌شود که عمر “ونوس ویلندورف” نزدیک به ۳۰ هزار سال باشد. به گفته کریستین کوبرل، مدیر موزه تاریخ طبیعی در وین، “ونوس ویلندورف” مشهورترین مجسمه‌یک زن در سراسر جهان است که از دوره پارینه سنگی به یادگار مانده است.

بحث درباره سانسور تصویر “ونوس ویلندورف” در دسامبر ۲۰۱۷ آغاز شد. در آن زمان لارا جیاندا، هنرمند ایتالیایی، عکسی از مجسمه “ونوس ویلندورف” را در صفحه فیسبوک خودش گذاشت. اما فیسبوک این عکس را سانسور کرد و جیاندا هم از عملکرد فیسبوک به عنوان “جنگ علیه فرهنگ بشری” انتقاد کرد.

فیسبوک بارها به دلیل سانسور برخی از تصاویر با انتقاد روبرو بوده است. هم اکنون دادگستری فرانسه موردی را در دست بررسی دارد که به مسدود کردن صفحه فیسبوکی مردی برمی‌گردد که عکسی از یکی از آثار گوستاو کوربه را منتشر کرده بوده است. در این عکس که از اثر مشهور کوربه به نام “سرچشمه جهان” گرفته شده است، می‌توان تصویر نزدیک به واقعیت آلت تناسلی یک زن را مشاهده کرد.

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد