یكی از بیماری های شایع مو، شوره سر است كه باید آن را درمان كرد. شوره به پوست مرده سـر کـه مـکرراً ریزش میکند، اطلاق می شود. هر کس در دوره های مخـتلف زندگی به میزان متفاوت دچار شوره سر می شود.

یكی از بیماری های شایع مو، شوره سر است كه باید آن را درمان كرد. شوره به پوست مرده سـر کـه مـکرراً ریزش میکند، اطلاق می شود. هر کس در دوره های مخـتلف زندگی به میزان متفاوت دچار شوره سر می شود. افرادی که دارای شوره زیـادی بـاشنـد، پس از مـدتـی پــوست سر آنها شـروع به خارش می کند.

بسیاری از پزشكان اعتقاد دارند كه شوره ی سر در اثر تغذیه نادرست، نگرانی، هیجان، عدم تعادل هورمون ها و استفاده زیاد از مواد آرایشی مو، پدید می آید. برای مبارزه با آن، می بایست ابتدا علت را یافت و سپس به درمان پرداخت. خوردن سبزی ، مواد پروتئین دار و غذاهایی كه ویتامینA ،E و B دارند، به مقدار فراوان توصیه می شود.

برخی بیماری‌های داخلی نیز سبب خارش‌های پوستی می‌شود. از آن جمله می‌توان به کم خونی، فقر آهن، کم کاری یا پرکاری غدد تیروئید، انگل‌های روده‌ای، اختلالات کبدی و کلیوی اشاره کرد که سبب افزایش مواد زائد دفعی در خون و رسوب آن‌ها در پوست و در نتیجه خارش پوست می‌شود.

علاوه ‌بر موارد یاد شده بیماران دیابتی در ناحیه سر خارش احساس می‌کنند و در افراد مبتلا به بیماری‌های روانی مثل افسردگی، اضطراب و اسکیزوفرنی خارش‌های عمومی در پوست دیده می‌شود.

یكی از مؤثرترین راه های از بین بردن شوره سر، استفاده از سركه است. به مقدار مساوی آب و سركه را مخلوط كنید. سپس موها را به چند قسمت تقسیم نمایید و به كمك یك تكه پنبه، محلول آب و سركه را به پوست سر بمالید. پس از آن موها را با شامپوی گیاهی ملایم بشویید.

یكی دیگر از راههای از بین بردن شوره سر، استفاده از لیموترش و گلاب است. مقداری گلاب را با آب و لیمو ترش مخلوط كنید و با آن سر را ماساژ دهید، سپس موها را بشویید.

چای بابونه نیز خارش سر را تسکین می‌بخشد و در نتیجه شوره را کمتر می کند.

شما هم اگر راهی برای مقابله با شوره سر دارید با ما و دوستان خود در میان بگذارید.

نظرات

7 responses to “شوره سر و دلایل آن”

 1. ti ti says:

  manam be darde khareshe sar docharam,mer30 az matlabe mofideton

 2. lmehraveh says:

  مثل همیشه مفید بود.مرسی.

 3. nima says:

  shore sar mosri ham hast

 4. gigili says:

  shampoe sar ham dar eijade shore kheili moasere

 5. sara7 says:

  استرس های عصبی واقعا روی افزایش شوره تاثیر زیـــــــــــــــادی داره

 6. ASAL says:

  vali badtarin chiz baraye poste sar va hasas shodanesh hamun mavade shimiyaiye!

 7. !!!S!!! says:

  همه اینارو امتحان کردم فبلا ولی موثر نبودن ،استرس عصبی خیلی تاثیر داره خلاصه ممنون

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد