این هفته در جهان خودرو: ورود بنتلی به بازار ماشین‌های سفارشی بسیار گران‌، سوپرکار سوئدی که برای چهار سرنشین ساخته شده، دومین مدل الکتریکی فولکس‌واگن و تعطیلی نمایشگاه خودروی نیویورک و توقف تولید در کارخانه‌های خودروسازی به خاطر شیوع ویروس کرونا.

بنتلی باکالار به سلیقه مشتری

بنتلی با رونمایی از یک مدل جدید وارد جمع سازندگان خودروهای سفارشی شد. بنتلی باکالار یک مدل روباز دونفره است که تنها دوازده دستگاه از آن ساخته خواهد شد. قیمت ماشین یک میلیون و ۵۰۰ هزار پوند (یک میلیون و ۹۰۰ هزار دلار) است و همه ماشین‌ها پیش‌فروش شده است.

باکالار توسط زیرمجموعه‌‌ای از بنتلی به نام مولینر ساخته می‌شود. قدمت این نام به پیش از اختراع خودرو و به قرن شانزدهم برمی‌گردد که مولینر یک کالسکه‌سازی بود. پس از اختراع خودرو خانواده مولینر به ساخت ماشین‌های سفارشی پرداخت و به نامی معتبر در بین ثروتمندان تبدیل شد.

مولینر از اواخر دهه پنجاه میلادی بخشی از بنتلی است. بنتلی کنتینانتال تایپ R در اوایل دهه پنجاه میلادی و لیموزین ملکه انگلستان در سال ۲۰۰۲ از جمله مهمترین ماشین‌هایی است که توسط مولینر ساخته شده است.

بنتلی با مدل باکالار می‌خواهد نام مولینر را دوباره احیا کرده و به کسب و کار ساخت ماشین‌های سفارشی بسیار گران‌قیمت وارد شود.

باکالار از نظر فنی با مدل کنتینانتال جی‌تی مشترک است. اما ظاهر ماشین متفاوت است و با الهام از کانسپتی که بنتلی پارسال به مناسبت صد سالگی خود ساخت، طراحی شده است. موتور باکالار دوازده سیلندر با قدرت ۶۵۰ اسب بخار است.

هر دوازده دستگاه باکالار به طور کامل به سلیقه مشتری تزیین خواهد شد. داخل ماشین از مدل‌های معمولی بنتلی لوکس‌تر است و مثلا برای ساخت داشبورد از چوب درختی پنج هزار ساله استفاده شده است.

بنتلی تازه‌ترین عضو گروه خودروسازی فولکس‌واگن است که قصد دارد با فروش ماشین‌های بسیار گران‌قیمت درآمد خود را افزایش دهد. پیش از این بوگاتی و لامبورگینی هم با ساخت مدل‌های سفارشی چند میلیون دلاری نشان داده‌اند که این کسب و کار رونق خوبی دارد.

فراری، آستون مارتین و مک‌لارن هم ماشین‌های مشابهی را در تعداد کم و با قیمت میلیونی به بازار عرضه کرده‌اند.

بنتلی در سال گذشته حدود یازده هزار دستگاه ماشین در سراسر جهان فروخت. آدریان هالمارک پیش‌بینی کرده فروش کارخانه امسال بیشتر باشد و می‌گوید بین ۶۰ تا ۸۰ درصد از تولید امسال پیش‌فروش شده است.

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد