در پی انتشار گزارش‌هایی مربوط به جنس پولیورهایی که به مناسبت عید کریسمس به بازار می‌آید و بیشتر آن‌ها از پلاستیک ساخته شده‌اند، یک سازمان خیریه از مردم خواسته است که در تب خریداری این پولیورها شرکت نکنند.

سازمان خیریه «هاباب»، ۱۱۸ پولیور از یازده فروشگاه اینترنتی و فروشگاه‌های دیگر را آزمایش کرده است و به این نتیجه رسیده است که ۹۵ درصد آن‌ها، یا کامل و یا بخشی‌شان، از مواد پلاستیکی درست شده است.

اما پولیورهای خاص کریسمس همچنین یکی از پرفروش‌ترین اقلام ناپایدار مد است، زیرا به ویژه بریتانیایی‌ها، آن را فقط یک بار می‌پوشند.

این سازمان تخمین می‌زند که در سال جاری، در بریتانیا حدود ۱۲ میلیون پولیور کریسمس به فروش خواهد رفت؛ هرچند ۶۵ میلیون پولیور طرح کریسمس همچنان از سال‌های گذشته در کمد لباس بریتانیایی‌ها آویزان است.

سارا دیوال، شریک بخش خلاقیت سازمان هاباب، می‌گوید که بسیاری از خریداران این پولیورها از عواقب خریدشان بر محیط زیست، اطلاع ندارند.

او می‌افزاید: «بسیاری از مردم درباره وجود پلاستیک در اقیانوس‌ها نگرانند، اما نمی‌دانند که در ساخت لباس‌هاشان هم پلاستیک به کار رفته است.»

«البته باید همچنان از کریسمس لذت ببرید. کسی نمی‌گوید نباید تفریح کنید. اما راه پیوستن به جشن کریسمس این است: پولیور کریسمس بپوشید، اما آن را با پولیور یک نفر دیگرعوض کنید؛ یا ببینید چه لباس‌هایی در کمدتان دارید، یا آن را از دوستی قرض بگیرید تا مجبور نباشید با صرف هزینه زیاد یک پولیور نو بخرید که احتمالا آن را فقط یک بار خواهید پوشید.»

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد