خرید عطر جدید با وجود همه رایحه های و برندهای موجود میتواند پر دردسر و گیج کننده باشد. نه تنها عطرهای بی شماری در دسترس هستند بلکه عطرها درجه غلظتهای متفاوتی نیز دارند. در زیر بسته بندی عطر و روی بطری به طور معمول غلظت عطر اطلاع رسانی میشود. غلظت عطر به استحکامی که یک عطر دارد، اشاره دارد. عطرهایی با کیفیت ترو ماندگاری بالاتر حاوی غلظت بالاترعطر و درصد الکل کمتری هستند. عطرها بسته به میزان ناندگاری و غلظت به دسته هایی از جمله پرفیوم، ادو پرفیوم، ادو توالت، ادوکلن و ادوفرش تقسیم می شود.

 

پرفیوم

 

Parfum ، همچنین به عنوان Extrait de Parfum یا عطر خالص شناخته می شود،  Parfum بالاترین غلظت عطر را دارد و هر عطرمیتواند حاوی 15٪ تا 40٪ عطر است اما غلظت آن برای بیشتر پرفیومها معمولاً بین 20٪ تا 30٪ است. از بین همه رایحه ها، پرفیوم ها طولانی ترین طول عمر را دارند که  معمولاً شش تا هشت ساعت. همچنینها پرفیومها به دلیل غلظت بالای عطر، بالاترین قیمت را در میان عطرها دارند. افرادی که پوست حساس دارند ممکن است با پرفیوم بهتر عمل کنند زیرا در مقایسه با سایر انواع عطرها پرفیومها الکل به مراتب کمتری دارند و به همین دلیل احتمال خشک شدن پوست را ندارند.

 

ادو پرفیوم

Eau de Parfum (EDP)   ها پس ازپرفیوم ها دارای بالاترین میزان غلظت عطر میباشند.  ادوپرفیومها عموماً دارای عطر بین 15 تا 20 درصد است و به طور متوسط ​، ادو پرفیوم چهار تا پنج ساعت دوام می آورد. همچنین به طور کلی ارزان تر از پرفیوم است و اگرچه غلظت بیشتری از الکل نسبت به پرفیوم دارد، اما برای پوست های حساس بهتر از سایر انواع رایحه استEau de parfum  یکی از رایج ترین انواع رایحه است و برای استفاده روزمره بسیارمناسب است.

 

ادو توالت

ادو توالت (EDT) دارای غلظت عطری بین 5 تا 15 درصد است. این عطر ارزانتر از ادو پرفیوم است و یکی از محبوب ترین انواع رایحه موجود است. عطر EDT به طور معمول دو تا سه ساعت دوام می آورد. ادو توالت از نظر عده ای برای لباس روز است در حالی که ادو پرفیوم لباس شبانه محسوب می شود. اصطلاح ادو توالت از اصطلاح فرانسوی “faire sa toilette” آمده است که به معنی آماده شدن است.

 

ادوکلن

Eau de cologne یا EDC دارای عطر بسیار کمتری نسبت به انواع دیگرعطر است. ادوکلن عموماً دارای 2٪ تا 4٪ درصد عطر و غلظت بالاتری از الکل است. ادوکلن ها نسبت به سایر انواع عطر ارزانتر است میزان عمر رایحه حدودا فقط دو ساعت طول می کشد. به دلیل مصرف بیشتر در بطری های بزرگتر عرضه می شود.

 

Eau Fraiche

Eau fraiche شبیه ادوکلن است به این دلیل که رایحه به طور کلی تا دو ساعت دوام خواهد داشت. Eau fraiche نسبت به گیاه ادو ادکلن ، عطر و بوی غلظت حتی کمتری دارد ، معمولاً فقط 1٪ تا 3٪. در حالی که ادویه جات دارای غلظت عطر کمی است ، اما حاوی مقدار زیادی الکل نیست. در کنار این عطر ، باقیمانده چاشنی ادو بیشتر آب است. 

در کنار انواع عطرهای ذکر شده فوق  عطرهای دیگری مانند افترشیوها و اسپری ها و انواع دیگر عطرها موجود می باشد. رایحه های بالاتر می توانند قیمت قابل توجهی داشته باشند، بنابراین قبل از خرید بهتر است میزان طول عمر عطری که میخواهید را با دسته بندی بالا بدانید تا بهترین انتخاب را نسبت به بودجه و رایحه مورد علاقه خود داشته باشید.  

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد