دونالد ترامپ، داوطلب کسب نامزدی حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، تنها چند ساعت پس از آن که “نوعی مجازات را برای زنانی که غیرقانونی سقط جنین می‌کنند” پیشنهاد کرده بود، حرف خود را اصلاح کرد. اگر چه کورتاژ یا سقط جنین در آمریکا قانونی است، اما هنوز یک موضوع بحث انگیز محسوب می‌شود.

  • سقط جنین در آمریکا قانونی است

بنا بر یک حکم تاریخی دیوان عالی آمریکا در سال ۱۹۷۳ که غالبا از آن به عنوان “رو، بر ضد وید” نام برده می‌شود، سقط جنین در این کشور قانونی است.

حکم قضات دیوان عالی آمریکا که با ۷ رای موافق در برابر۲ رای مخالف صادر شده بود با استناد به این بود که دولت‌ها اختیار ممنوع اعلام کردن سقط جنین را ندارند.

حکم مورد بحث بر اساس این تصمیم بود که حق زن برای پایان دادن به بارداری، بر اساس آزادی انتخاب شخصی در مورد مسائل خانوادگی است که چهاردهمین متمم قانون اساسی آمریکا آن را تایید کرده است.

وجه تسمیه قانون موسوم به “رو بر ضد وید” به دلیل ایستادگی “جین رو” که نام حقیقی اش نورما مک‌کاروی است، در مقابل هنری وید، دادستان کل دالاس در ایالت تگزاس است.

نورما مک‌کاروی، زن بدون همسری که برای سومین بار حامله شده بود و قصد سقط جنین را داشت یک قانون ایالت تگزاس را که سقط جنین را جز در موارد تجاوز جنسی، رابطه جنسی با محارم و یا خطر برای جان مادر، قدغن می کرد به زیر سئوال برده بود.

  • محدودیت‌های چند ایالت برای سقط جنین

اما دهه‌ها پس از قانونی شناختن سقط جنین، مخالفان این حکم اختیاراتی را که از دست داده بودند تا حدودی بازیافتند و اکنون در ۳۰ ایالت آمریکا قوانینی برای محدود کردن حق سقط جنین، وضع شده است.

در سال ۱۹۸۰ دیوان عالی آمریکا بر قانونی صحه گذاشت که استفاده از بودجه دولت فدرال را برای سقط جنین، جز در مواردی که برای نجات جان مادر ضروری بود، ممنوع می‌کرد.

در سال ۲۰۰۳، کنگره آمریکا پس از ۳۰ سال اولین محدودیت مهم برای سقط جنین را تصویب کرد و قانونی گذراند که سقط جنین های بخصوصی را که پس از گذشتن مدت معینی از بارداری بود و مخالفان سقط جنین آن را “تولد ناقص” می خواندند، ممنوع می کرد.

نتیجه چنین محدودیت هایی این است که بسیاری از زنان آمریکایی برای سقط جنین به جاهای دیگر و غالبا خارج از کشور سفر می کنند و هزینه بیشتری را برای سقط جنین متحمل می شوند.

  • دخالت دیوان عالی آمریکا در یک پرونده سرنوشت ساز سقط جنین

در ماه مارس، دیوان عالی آمریکا در جریان پرونده‌ای قرار گرفت که در باره یک قانون ایالت تگزاس بود که پزشکان و کلینیک های مرتبط با سقط جنین را مشمول مقررات سختی می کرد.

بخش بحث انگیز این قانون این بود که کلینیک‌های مخصوص سقط جنین در این ایالت را مکلف می کرد تسهیلات و تجهیزاتشان در سطح بیمارستان ها باشد و پزشکانی که عمل سقط جنین را انجام می‌دهند نیز می بایستی امکانات پذیرش بیمارانشان در بیمارستان های نزدیک به کلینیک را داشته باشند.

اکنون قضات دیوان عالی باید نظر بدهند که آیا چنین محدودیت هایی، حقوق اساسی زنان برای سقط جنین را کاهش می دهد یا نه.

آمار “مراکز کنترل و جلوگیری از بیماری” که در سال ۲۰۱۲ در آمریکا منتشر شد، نشان می داد که ۶۹۹ هزار و ۲۰۲ مورد سقط جنین در طول سال ۲۰۱۱، انجام شده.

نهاد مورد بحث از سال ۱۹۶۹ از مراکز بهداشتی شماری از ایالات آمریکا درخواست دریافت این آمار را کرده بود ولی دادن این اطلاعات داوطلبانه بود.

در سال ۲۰۱۴، یک گزارش انستیتوی گوتماچر، که از حق سقط جنین دفاع می کند، حاکی از این بود که در فاصله سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱، نرخ سقط جنین در آمریکا کاهش یافته و به پایین ترین حد از زمان قانونی شدن آن در سال ۱۹۷۳ رسیده.

  • موضع احزاب سیاسی در برابر سقط جنین

موضع رسمی حزب جمهوری‌خواه آمریکا این است که سقط جنین باید غیرقانونی اعلام شود.

حزب دموکرات می گوید از قانون آزادی سقط جنین حمایت می کند و معتقد است یک زن حق تصمیم گیری در مورد بارداری‌اش را دارد.

  • کاهش شمار زنانی که در آمریکا سقط جنین می‌کنند

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد