خوابیدن، بلافاصله پس از صرف وعده سحری، باعث اختلال در هضم غذا می شود و اصطلاحا حالت ناخوشایندی به اسم “ترش‌کردن” را بوجود می آورد.

 

خوابیدن، بلافاصله پس از صرف وعده سحری، باعث اختلال در هضم غذا می شود و اصطلاحا حالت ناخوشایندی به اسم “ترش‌کردن” را بوجود می آورد. بنابراین به روزه‌ داران توصیه می‌شود حداقل نیم ساعت پس از خوردن سحری از خوابیدن خودداری کرده و اجازه دهند غذایشان هضم شود.

خوردن و درازکشیدن بعد از افطاری و سحری به ویژه در افرادی که علائم رفلاکس معده دارند،موجب تشدید این بیماری می‌شود. اگر غذا در ساعت‌های نامعمول مثلا نیمه شب خورده شود و بلافاصله بعد از آن فرد بخوابد باز هم علائم رفلاکس و ترش‌کردن تشدید می‌شود.

نشانه های رفلاکس معده که ترش‌کردن از مهم‌ترین آن‌ها است بیشتر در سحری خوردن اتفاق می‌افتد چرا که فرد پس از خوردن سحری فرصت دارد و می‌تواند مدت زمانی را بخوابد. پزشکان توصیه می کنند افراد پس از صرف هیچ کدام از وعده های غذایی بلافاصله دراز نکشند، اما با توجه به اینکه از خواب بعد از سحری اصلا نمی توان گذشت، پیشنهاد می کنند به پهلوی چپ دراز بکشند، اینکارامکان رفلاکس را کمتر می کند.

همچنین در زمان افطار، با توجه به اینکه معده ساعت‌ها خالی بوده است و آمادگی خوردن حجم زیاد غذا را ندارد نباید حجم بالای غذا وارد معده شود چرا که می‌تواند به دستگاه گوارش فشار بیاورد. بنابراین توصیه می‌شود افطار با مایعات گرم شروع شود و سپس غذای اصلی حدود یک ساعت پس از افطار مصرف شود تا معده برای دریافت حجم غذای بیشتر عادت کند.

خوردن برنج و نان در وعده سحری از ترش‌کردن معده جلوگیری می‌کند. برای پیش‌گیری از ترش‌کردن معده در طول روز، توصیه می‌شود روزه ‌داران در وعده سحری از غذاهای دارای کربوهیدرات مانند نان و برنج استفاده کرده و از مصرف چربی‌ها خودداری کنند. همچنین از پرخوری در وعده افطار پرهیز کرده و از مصرف غذاهای چرب، چای و قهوه، نوشیدن مایعات همراه با غذا و کشیدن سیگار پرهیز نمایند. خوردن میوه قبل از خواب ضمن کمک به هضم غذا، ترکیبات غذایی را که طی روز از دست رفته به بدن برمی‌گرداند.

 

نظرات

7 responses to “بعد از افطار و سحری نخوابید”

 1. soroush says:

  چشم. نمی خوابیم.

 2. آرمين says:

  سلام
  اين سحري در حد خودش يك افطار كامل

 3. ti ti says:

  shoma engar faghat axaro mibinin,lotf konin matalebo ham bekhonin.

 4. ساسان says:

  این عکسا چیه میذارین اینجا؟ من روزه ام دهنم آب افتاد واسه اون آشا. اگه روزه خواری کردم گناهش پای نویسنده این مطلبه!!!

 5. مرجان says:

  سلام
  چه سفره رنگارنگي ، دو نفره هم هست .

 6. مرجان says:

  نويسنده جهت اطلاع از عوارض بعد سحري اين مقاله رو آماده كرده با اين كارش كلي آموزش داده ، اگر مي خواي روزتو بشكوني اون مسالش فرق مي كنه .

 7. احمد says:

  آره دو نفرست. آدماش کجان خدا می دونه!!!!

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد