هنگام خرید عینک آفتابی، زیبایی و مد برایتان مهم است یا حفاظت از چشمهایتان؟

هنگام خرید عینک آفتابی، زیبایی و مد برایتان مهم است یا حفاظت از چشمهایتان؟

به طورمعمول برای انتخاب عینک آفتابی اگر بحث مد را مد نظر نگیریم به سراغ عینکی می رویم که از چشمهایمان  در برابر نور خورشید و یا برای سلامت طولانی تر آن ها  در موقعیت های مختلف استفاده شود.

عینک آفتابی مناسب باید ویژگی هایی را داشته باشد. به طور مثال چشم ها را در برابر نور خورشید و اشعه ی ماورا¬ء بنفش و هم در صورت وجود نور شدید و زننده از چشمان محافظت کند. عینک خوب عینکی است که وضوح را نیز در برابر چشمان بهبود ببخشد.

یـك عیـنـك ارزان قیـمت به طور معمول مـزایای فـوق را در اختیار شما قرار نمی دهـند. بـلكه تنها از شدت نور می كاهد ولی اشعه ماوراء بنفش را حذف نمی كنـد. از ایـن رو عـنـبـیــه چـشمـان بـواسطـه ی كـاهش شـدت نـور منبسط تـر و بازتر شده و اجازه می دهد اشـعـه مـاوراء بنـفـش بیـشتری به آنها برسد كه سبب آسیب به شبكیه چشم و در پی آن ابتلا به آب مروارید و حتی سرطان چشم می گردد.

اگر دقت کرده باشید عینک های مختلف با رنگ ها و لایه های رنگی متفاوتی در بازار وجود دارد که طیف های نور را جذب میکند و باقی را عبور میدهد.  برای مثال رنگ خاکستری  شیشه ها، شدت نور را در تمامی  رنگ ها به طور یکسان کم می کند و به همین دلیل بیشتر برای رانندگی و امور روزمره در زیر آفتاب استفاده می شود. رنگ های زرد و طلایی نور آبی را جذب می کنند پس به همین صورت شما اشیا را بهتر و واضح تر خواهید دید. این رنگ شیشه ها برای کسانی که  ورزش اسکی می کنند بسیار مناسب است و در زمستان ها بسیار کاربرد دارند. رنگ های قهوه ای و یا کهربایی برای فرکانس های بالا و  جذب اشعه ی ماوراء بنفش و جذب uv بسیار مناسب است.

پرتوي فرابنفش (UV) يكي از عمده‌ترين تشعشعاتي است كه از نور خورشيد به انسان تابيده مي‌شود. درپرتوي فرابنفش نور خورشيد طيف گسترده‌اي فركانس شامل UVA، UVB و UVC وجود دارد. زماني كه تشعشع UVA به مدت طولاني تابيده ‌شود آسيب‌هاي جدي به بدن و عضوهاي سطحي مانند چشم، وارد مي‌كند.

براساس استانداردهاي بين‌المللي از عدد 2 تا عدد 11 براي پرتوي فرابنفش شاخص در نظر گرفته شده است به طوري كه عدد كمتر از 1 پرتوگيري كم، اعداد 3 تا 5 پرتوگيري متوسط، اعداد 6 تا 7 پرتوگيري زياد، اعداد 8 تا 10 پرتوگيري خيلي زياد و اعداد بزرگ‌تر از 11 پرتوگيري به شدت زياد عنوان مي‌شود. اساس اين اعداد  بر پاره ای حفاظت‌های تعريف شده است.

در پرتوگيري كمتر از 2 بايد همزمان ازعينك و كرم‌هاي ضد آفتاب استفاده شود. اين حداقل حفاظتي است كه مي‌توان از چشم ها و پوست اطراف آن داشت. در شاخص 3 تا 5 استفاده از عينك، كرم و كلاه ضروري است و هر كدام از وسايل بايد شرايط خاص خود را داشته باشند. در پرتوگيري‌هاي زياد و خيلي زياد و بيش از حد زياد بايد از عينك، كرم ضد آفتاب، كلاه و چتر استفاده شود. نكته قابل توجه آن است كه در پرتوگيري‌هاي بيش از حد زياد (بزرگ‌تر از 11) توصيه مي‌شود كه افراد تا حد امكان از منزل خارج نشوند؛  زیرا این پرتو ها باعث بیماری های بسیار زیاد پوستی و خطرات بسیار جدی برای چشم ها خواهد بود. به ويژه از ساعت 10 صبح تا 16 بعدازظهر در صورتی که کار بسیار جدی ندارید از منزل خارج نشوید. در صورت خروج از منزل نيز بايد حفاظت‌هاي لازم را انجام دهید.

بعضی از عینک ها لایه ی ضد خش دارند . این قبیل شیشه در برابر خراش و خش مقاومت خوبی دارد اما می‌ شکند. پلاستیک نمی شکند ولی در عوض زود خش می‌افتد. برای همین معمولاً با لایه ای از مواد کربنی سخت ولی شفاف، روی آنها را می‌پو شانند تا از آنها محافظت کنند.

این نکته را در نظر بگیرید فریمی که برای عینک خود استفاده میکنید به صورت شما بیاید و علاوه بر آن برای خانم ها این توصیه را دارم که برای اینکه زیر چشم ها به دلیل تابش نور آفتاب  چروک نشود فریم هایی انتخاب کنید که زیر چشم ها را نیز بپوشاند و علاوه بر این نیز از کرم های مخصوص ضد آفتاب دور چشم و زیر چشم حتما استفاده کنید. فریم باید راحت باشد، به صورت شما فشار نیاورد و تنگ نباشد.

عینک‌هایی که فریم پلاستیکی دارند از فریم‌های فلزی بهتر هستند.

اشعه خورشید نباید از كناره ها یا بالای عینك به چشم نفوذ كند. در واقع چشم باید به طور كامل تحت پوشش شیشه ها و قاب عینك قرار بگیرد. هنگامي كه عينك كثيف يا گرد و خاكي شد، ابتدا آن را با مقدار كمي آب تميز بشوييد تا گرد و غبار و آلودگي آن برطرف گردد، سپس با تكه‌اي پارچه نرم لنزها را پاك كنيد. اگر از پارچه ی مخصوص پاک کردن عینک ها استفاده بکنید بهترین و ایمن ترین راه را بر گزیده اید اگر بخواهید با گوشه ی لباس و یا شالتان شیشه ی عینکتان را پاک کنید باعث می شود که ذراتی که بر روی لنز قرار دارد باعث خراشیده شدن لنز آن بشود. در حال حاضر در اکثر عینک فروشی ها مایع مخصوص شستن شیشه ی عینک موجود است که اگر بخواهید می توانید به این صورت بهترین روش تمیز کردن عینکتان را در پیش گرفته اید. هميشه عينك تان را داخل قوطي يا كيف مخصوص آن  قرار دهيد .

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد