همه کمپانی های اقتصادی و تجاری جهان بیش و پیش از هر چیز به سود خویش فکر می کنند اما در این میان شاید سود اندیشی و مال اندوزی کمپانی های تولید سیگار از همه ناخوشایندتر باشد چراکه با بعضی تبلیغات کاملاً کذب، اثراتی جبران ناپذیر بر خریداران محصولات خود می گذارند؛ خریدارانی که بی شک تحت تاثیر آگهی های امیدبخش آنها بهترین گزینه را در این محصولات یافته اند.

حتماً شما هم تنوع فراوانی در سیگارهای گوناگون دیده اید.سیگارهای لایت، اولترالایت و … بعضی احتمالاً خریدار همین محصولات هستید یا بوده اید با این امید که با مصرف سیگارهای سبک تر زیان کمتر و دود به مراتب سالم تری به بدن خود وارد می کنید اما واقعیت این است که ما و شما با مصرف این نوع سیگارها در عمل تنها سود بیشتری وارد جیب کمپانی های تولید سیگار وارد می کنیم!

بسیاری از مصرف کنندگان سیگار در سال های اخیر به سیگارهای اصطلاحاً لایت رو آورده اند زیرا باورشان بر این است که در این نوع سیگارها نیکوتین کمتری وارد شده و در نتیجه کم ضررتر از باقی سیگارها هستند. اما حقیقت بسیار ساده است. طبق مقاله ی منتشر شده توسط سازمان هولدن، مرکز اطلاع رسانی جامع پیرامون سرطان، دستگاهی که تارهای نیکوتین را وارد کاغذ سیگار می کند برای انواع مختلف سیگار تفاوتی قائل نمی شود. یعنی دقیقاً همان میزان نیکوتینی که در سیگارهای مدیوم( متوسط) قرار می دهد برای سیگارهای لایت نیز در نظر می گیرد. اما تفاوت زمانی حاصل می شود که نوع منافذ سطح کاغذ و جنس فیلتر در این نوع سیگارها ظریفتر و کوچک تر انتخاب می شود. به همین دلیل هنگامیکه دستگاه می خواهد میزان نیکوتین موجود در هر نخ سیگار لایت را اندازه گیری کند به دلیل مخلوط بودن استنشاق مصنوعی دستگاه با هوا میزان کمتری نیکوتین به ثبت می رساند و به این ترتیب دستگاه فریب داده می شود! همچنین از دیگر شگردهای تولید کنندگان سیگار لایت می توان به نوع کاغذی که از آن بهره می گیرند اشاره کرد چراکه هرچه کاغذ سریعتر آتش بگیرد دستگاه سیگار کم ضررتری را به ثبت خواهد رساند حال با تغییر جنس کاغذ در واقع فقط زمان اشتعال آن سریعتر شده و محتوای مضر تغییری نکرده و دستگاه تنها یک بار دیگر فریب خورده است؛ دستگاه؛ من و شما.

طبق گزارش های ارائه شده توسط انستیتو بین المللی سرطان  (NCI) مصرف کنندگان سیگارهای لایت همانقدری در معرض بیماری های مرتبط با سیگار هستند که باقی اهالی دخانیات! واقعیت تلخ دیگر این است که غالباً مصرف کنندگان سیگارهای لایت تعداد بیشتری سیگار در طول روز می کشند و حتی اگر بر این باور کاملاً نادرست تکیه زده باشند که دود سلامت تری وارد ریه هایشان می کنند باز هم بیراه رفته اند.

نظرات

16 responses to “فریب سیگار لایت را نخورید”

 1. سالار says:

  نکشیـد اصلاً نکشید این سیگار ها رو ….واقعاً خودکشی تدریجیه

 2. زهره says:

  خیلی وحشتناکه واقعاً به قول این دوستمان خودکشیه

 3. borna says:

  pas sigar haye medium bekeshim:d

 4. bara says:

  ها ها، این نتیجه گیری خیلی خوب بود که ادم بیشتر مدیوم بکشه هاها

 5. asal says:

  اونقدری که از کامنت ها خوشم اومد خود متن یادم نموند. همش می خوایم کلک بزنیم ما ها! اما جالب بود مرسی

 6. سارا ز says:

  خب بعد اینها خودشون چطوری متوجه می شن که سیگار لایت و غیر لایت فرقی نداره؟ سیگارهایی مثل Esse چطورن؟ اونها هم سبکن
  میشه راجع به ESSEE بگین؟

 7. محمد says:

  اگه چیز سالم میخوایید بکشین سناتور و مور بکشینسناتور البالویی و مور نعنایی

 8. امیر says:

  فقط بهمن لایت یا الترا بکشین تحقیقات نشان داده که ضرره کمتری داشته

 9. Fati says:

  كاپتان بلك دارك

 10. Raha says:

  میخوام سیگار کشیدن رو شروع کنم به نظرتون از چه مارک سیگاری استفاده کنم؟؟؟

 11. کوروش says:

  اینقدر به جای تبلیغ سیگار نکشیدن بهتره یه کم تبلیغ کنین که مردم مغزشونو به کار بندازن کسی که سیگار نمی کشه ولی اندازه گاو نمی فهمه چه سودی برای جامعه داره؟

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد