نشستن شما را می کشد. این گزاره فقط برای ترساندن ما از زندگی مدرن نیست.

نشستن شما را می کشد. این گزاره فقط برای ترساندن ما از زندگی مدرن نیست.

انسان ها در بیشتر عمری که در جهان حضور داشته اند به عنوان کشاورز و دامدار و شکارچی بر روی پاهای خود زندگی کرده اند. اما با اختراع تلویزیون، کامپیوتر و کارهای پشت میزی ما بیشتر از هر زمان دیگری در عمر بشریت می نشینیم، حدود 9.3 ساعت در روز که حتی بیشتر از متوسط میزان خواب هر انسان(7.7 ساعت در روز) است.  بدن ما برای این میزان نشستن ساخته نشده است که عوارض آن نشان دهنده این موضوع است.

به گفته محققان نشستن احتمال   زود هنگام را تا 40 درصد افزایش می دهد. کسانیکه به مدت 15 سال بیش از 6 ساعت در روز می نشینند نسبت به کسانی که در همین مدت روزی کمتر از سه ساعت می نشینند با خطرافزایش 40 درصدی احتمال مرگ روبرو می شوند،حتی اگر در این مدت ورزش کرده باشند. تحقیقات نشان می دهد آدم های امروزی 9.3 ساعت در روز می نشینند، 6.5 ساعت فعالیت های کم شدت مانند راه رفتن و ایستادن انجام می دهند  و تنها 0.7 ساعت فعالیت های متوسط فیزیکی مانند دویدن و ورزش کردن دارند. مطالعات نشان می دهد که تنها راه برای جلوگیری از این نوع زندگی کم کردن ساعات نشستن است.

این واضح است که نشستن بیش از حد می تواند خطرناک باشد اما چطور؟ نشستن ما را چاق می کند. افراد چاق به طور متوسط روزی 2.5 ساعت بیشتر از آدم های لاغر می نشینند. از هر سه امریکایی یک نفر چاق محسوب می شود. شاید برای فهم این موضوع باید به این آمارها بیشتر فکر کنیم. بین سال های 1980 تا 2000 میزان میانگین ورزش کردن تغییری نکرده است اما میانگین نشستن 8 درصد افزایش یافته و چاقی دو برابر شده است. در زمان نشستن شما تقریبا هیچ انرژی مصرف نمی کنید. جویدن آدامس با مصرف کردن نزدیک 15 کالری بیشتر از نشستن به انرژی نیازمند است. این را مقایسه کنید با راه رفتن که 150 کالری و از پله بالا رفتن که 220 کالری نیاز دارند.

عوارض ناشی از نشستن فقط در طولانی مدت خود را نشان نمی دهد، بدن در هنگام نشستن هم دچار بحران می شود. نشستن چطور بدن شما را خراب می کند؟ به این آمار توجه کنید. بلافاصله بعد از نشستن فعالیت الکتریکی در عضلات پا متوقف می شود. سوخت و ساز بدن به 1 کالری در دقیقه کاهش پیدا می کند.آنزیم های کمک کننده به شکستگی چربی تا 90 درصد کاهش افت می کنند. بعد از دو ساعت کلسترول مفید تا 20 درصد افت می کند. بعد از 24 ساعت اثرات انسولین تا 24 درصد کاهش و احتمال دچار شدن به بیماری دیابت افزایش پیدا می کند. افرادی که کارهای پشت میزی دارند دو برابر بیشتر از افرادی که کارهای ایستاده انجام می دهند با خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی مواجه اند.

حالا چطور می توان از زندگی بر روی صندلی نجات پیدا کرد؟ برای خیلی از ما 8 ساعت نشستن پشت میز کارمان اجتناب ناپذیر است. اما نشستن اضافه در بیرون از محل کار مشکلات جدی برای شما ایجاد خواهد کرد. پیشنهاد 30 دقیقه فعالیت  کردن در روز کافی نیست. هر وقت که می توانید نشستن را قطع کنید و حرکات کششی انجام دهید، در محل کارتان راه بروید و یا بالا و پایین بپرید. راه رفتن 3 تا 5 برابر سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. از هر فرصتی برای راه رفتن در دفتر کارتان استفاده کنید.

در بیرون از محل کار صندلی و کاناپه خود را رها کنید. کسانی که 3 ساعت در روز را به تلویزیون دیدن اختصاص می دهند 64 درصد به مرگ بر اثر گرفتاری به بیماری های قلبی نزدیک تر می شوند. علاوه بر این هر یک ساعت تماشای اضافه تلویزیون 11 درصد این احتمال را افزایش می دهد. به هرحال زمان نشستن ما افزایش پیدا کرده است، چه در زمان کار و چه هنگام رانندگی. به جای آن راه بروید، از دوچرخه استفاده کنید و به جای آسانسور از پله ها بالا بروید و نشستن خود را به هر بهانه و هر وقت می توانید قطع کنید.

نشستن درست هم برای سلامت نگاه داشتن ستون فقرات اتان به شما کمک می کند. خم شدن به جلو و به صورت 90 درجه نشستن اشتباه است و باید در موقعیتی قرار بگیرید که بدن شما یک زاویه 135 درجه بسازد. این نوع نشستن کشیدگی کمتری در عضلات شما ایجاد می کند.

منبع:

MedicalBillingandCoding.org

نظرات

4 responses to “نشستن بیش از حد شما را می کشد”

  1. hamsar. says:

    آخ ..کار من که همش پشت میزه…فکر کنم بمیرم همین پشت میز

  2. ترنم says:

    چقدر با اصل مطلب فرق داره!:دی سیرداغ و پیازداغ و از این حرفها دیگه:دی

  3. محبوبه says:

    حیف شد با خوندن این مطلب دیگه نمی تونم زیاد سراغ سایتتون بیام چون من وقتی زیاد می شینم که پای کامپیوتر هستم

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد