کودکی ما پر از تصویر خوابهای اجباری بعد از ظهرهای تابستان است. هر چقدر در آن ایام از این عادت بزرگترها بیزار بودیم این روزها آرزو می کنیم به آن بعد از ظهرهای کشدار برگردیم.

 

کودکی ما پر از تصویر خوابهای اجباری بعد از ظهرهای تابستان است. هر چقدر در آن ایام از این عادت بزرگترها بیزار بودیم این روزها آرزو می کنیم به آن بعد از ظهرهای کشدار برگردیم. ناهار را که می خوریم، پلک ها که سنگین می شود، به خود نهیب می زنیم که ” ‌روز وقت خواب نیست.” اما مثل هزار نمونه دیگر این بار نیز حق با مادربزرگ ها است.خواب نیمروزی، نیاز طبیعی بدن است نه نشانه تنبلی.

تحقیقات اخیر محققان دانشگاه های بركلی، هاروارد و دانشگاه آتن یونان نشان می دهد كه چرتهای نیمروزی حداكثر 90 دقیقه ای به بازسازی و ارتقاء قدرت مغز، سلامت روانی و كاهش خطر مرگ در اثر حملات قلبی در زنان كمك می كند.

به شرط در نظر گرفتن موارد زیر، منافع بسیاری را از خواب نیمروزی بدست خواهید آورد:

 

ساعت خود را كوك كنید.

چرتهایی كه بین 60 تا 90 دقیقه طول  می كشند شخص را وارد چرخه REM می كنند كه به تقویت حافظه كمك می كند. ولی اگر مدت این خواب از 90 دقیقه بیشتر شود، چرخه جدیدی از خواب عمیق آغازمی شود که فایده ای نصیب شما نخواهد كرد. علاوه بر آن ، خواب نیمروزی طولانی می تواند بر روی خواب شبانه شما اثر منفی بگذارد.

 

زمان مناسبی را برای چرت زدن انتخاب كنید.

مدت زمان طبیعی استراحت شبانه برای هر فرد حدود 8 ساعت است.هرگز خواب نیمروزی خود را در این بازه زمانی نگنجانید، در اینصورت خواب شبانه را از خودتان دزدیده اید. بهترین زمان برای خواب نیمروزی ساعت 1 تا 3 بعد از ظهر است.هر چند متاسفانه می دانیم که استراحت در این ساعت ها برای بسیاری از افراد عملی نیست.

 

شرایط را برای استراحت فراهم كنید.

بدن شما هنگام خواب دچار افت دما می شود، پس بهتر است یك ملحفه یا پتوی نازك روی خودتان بكشید. اما مطمئن باشید كه این پتو خیلی گرم نباشد چون در غیر اینصورت بیدار شدن برایتان آسان نخواهد بود.

 

چراغ ها را خاموش كنید.

نور ممكن است باعث ایجاد اختلال در خواب شود، پس پرده ها را بكشید یا از ماسك چشم استفاده كرده و چراغ ها را خاموش كنید.

 

محیط را در طول مدت چرت تان ساكت نگه دارید.

اگر ناچارید در محیط پر سرو صدا و شلوغ بخوابید از موم یا گوشی استفاده كنید.

 

بدن تان را آرام كنید.

به آهستگی نفس بكشید و بدن تان را عمیقا به آرامش بسپارید. سعی  كنید ماهیچه های اندام هایتان را آزاد كنید.افكارتان را با تكرار یك ذكر( مانترا) كنترل كنید یا به یك قدم زدن ذهنی  در یك مكان آرام مثل ساحل یا چمنزار بروید. اگر هیچكدام از این راه ها مفید نبود از روش قدیمی شمردن گوسفند ها استفاده كنید.

 

چرت را بطور منظم در برنامه روزانه تان بگنجانید.

سعی كنید یك برنامه  منظم برای خواب  نیمروزیتان تنظیم کنید، به این ترتیب نه تنها سریع به خواب می روید بلكه  فواید بیشتری از خوابتان به دست خواهید آورد. هم چنین،‌ در صورتی كه برنامه مشخصی برای خواب نیمروزی تان داشته باشید، در هر صورت زمانی برای آن پیدا کرده و از آن صرفه نظر نخواهید کرد.

 

خواب های خوش ببینید.

 

 

نظرات

3 responses to “چرت بعد از ظهر، ‌واجب تر از نان شب”

  1. samane says:

    من الان سر کارم هستم و هنوز ناهار نخوردم و به شدت خوابم میاد. به نظرتون ناهار بخورم؟

  2. فرانک says:

    وای خدا نکنه که عادت کنی بعد از ظهرها بخوابی ! اونوقت یه روز نخواب ببین چی می شه ؟

  3. nilufar says:

    bad az khordane nahar khabam miad amma mitarsam age bekhabam chagh besham

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد