با تغییر رنگ برگ ها و سرد شدن هوا، وضعیت پوست نیز تغییر می کند. در ماه های سرد پوست خشک می شود، حالت کشیده شدن و خارش پیدا می کند. با دانستن دلایل خشک شدن پوست و تغییر در روتین مراقبت از پوست می توان از خشک شدن بیش از حد آن جلوگیری کرد. در ادامه به بررسی دلایل خشک شدن پوست می پردازیم:

1- هوای سرد و خشک

هوای سرد رطوبت کمتری نسبت به هوای گرم دارد و به همین دلیل می تواند به شدت خشک باشد. برای جلوگیری از خشک شدن پوست با هوای سرد باید روزانه پوست را با کرم مرطوب کننده آبرسانی کرد. کرم مرطوب کننده رطوبت را روی پوست حبس می کند؛ پس بهترین زمان برای استفاده از کرم مرطوب کننده بعد از حمام و قبل از خشک شدن کامل پوست است. برای پوست های خیلی خشک بهتر است از لوسیون های قوی تر استفاده کرد تا رطوبت را مدت بیشتری در پوست نگه دارند.

2- بادهای تند

بادهای تند می توانند لیپیدهای پوست را از بین ببرند. لیپیدها مانند یک دیواره روی پوست قرار می گیرند و از خشک شدن آن محافظت می کنند. پس بهتر است از شال و کلاه برای پوشش پوست، کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب و عینک آفتابی برای محافظت از ناحیه حساس دور چشم استفاده کرد.

3- منزل گرم

گرمای منزل در زمستان نیز می تواند باعث خشک شدن پوست شود. برای حل این مشکل می توان از یک بخور سرد برای تامین رطوبت استفاده کرد.

4- آتش

نشستن کنار آتش در هوای سرد بسیار لذت بخش است اما حرارت آتش باعث خشک شدن پوست و شکل گرفتن سلول های مرده می شود. برای جلوگیری از خشک شدن پوست سعی کنید نزدیک به آتش قرار نگیرید.

5- حمام گرم

طولانی بودن زمان حمام و گرم بودن آب با از بین بردن چربی های مفید شدیدا پوست را خشک می کنند. بهتر است از آب ولرم استفاده کنید و زمان حمام را به 10 دقیقه کاهش دهید. بلافاصله پس از حمام و قبل از خشک شدن آب بدن پوست خود را مرطوب کنید.

6- نوشیدنی های گرم

در هوای سرد نیاز بدن به نوشیدنی های گرم بیشتر می شود اما توجه داشته باشید که نوشیدنی های حاوی کافئین مثل قهوه و شکلات گرم پوست را از درون خشک می کنند. بهتر است به جای نوشیدنی های کافئین دار از چای بابونه و سایر نوشیدنی های گیاهی استفاده کنید. همچنین نوشیدن مقدار زیادی آب به حفظ رطوبت پوست کمک می کند.

لباس های زمستانی

لباس های پشمی و بافتنی اگرچه به خوبی شما را گرم می کنند اما سبب حساسیت و خارش پوست می شوند. برای جلوگیری از این مشکل لباس های ضخیم را روی لباس های لطیف بپوشید.

آفتاب

آفتاب زمستان نیز به اندازه تابستان می تواند به پوست آسیب بزند. حتی اگر حرارت خورشید را حس نمی کنید اشعه UV با پوست شما در تماس است. پس همیشه از یک ضد آفتاب برای محافظت از پوست خود استفاده کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد