معمولا معاینه یک پزشک با اندازه‌گیری فشار خون آغاز می‌شود. اما این اعداد دقیقا بیانگر چه چیزی هستند؟ بسیاری این را نمی‌دانند و همچنین عواقب فشار خون بالا را دست کم می‌گیرند.

هر چند این بیماری مختص مناطق خاصی در جهان نیست اما بعنوان مثال از جمعیت 80 میلیونی در آلمان حدود ۳۵ میلیون نفر فشار خون بالا دارند. فشار خون بالا خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و گردش خون را افزایش می‌دهد؛ خطری که باعث بیشترین میزان مرگ و میز در آلمان می‌شود.
سازمان بهداشت جهانی، لیستی حاوی میزان فشار خون‌های مختلف را منتشر کرده است که بر اساس آن فشار خون بالا از ارقام ۱۴۰ (سیستول) و ۹۰ (دیاستول) آغاز می‌شود.

دو رقم بالا و پایین فشار خون

برای اندازه‌گیری فشار خون از دو رقم استفاده می‌شود. یکی رقم بالایی (سیستول) و دیگری رقم پایينی (دیاستول). رقم بالایی، بالاترین فشار در ماهیچه قلب را درست پس از اینکه پمپ می‌زند اندازه گیری می‌کند. رقم دوم مربوط به زمانی است که ماهیچه قلب پس از پمپ زدن خود را رها می‌کند. این رقم به فشاری که در رگ‌ها وجود دارد مربوط می‌شود، زیرا در آن هنگام است که خون وارد رگ‌ها می‌شود. همین امر باعث می‌شود که اکسیژن اعضای بدن تامین شوند.
رگ‌های بدن انسان انعطاف پذیر هستند، یعنی می‌توانند باز و بسته شوند. اما اگر فشار درون سرخرگ‌ها مدام بالا باشد، این رگ‌ها قابلیت ارتجاع پذیری خود را از دست می‌دهند و سپس آهک نیز در آنجا انباشته می‌شود. بدین ترتیب دیگر به اندازه کافی به اعضای بدن خون نمی‌رسد و همین امر می‌تواند باعث سکته مغزی یا قلبی شود.

دلایل این بیماری

طبق داده‌های پزشکی، اضافه وزن، مصرف مرتب نوشیدنی‌های الکلی و از همه بیشتر مصرف نمک، فشار خون را بالا می‌برند.
شمار افرادی که به بیماری فشار خون مبتلا هستند در کشور آلمان بالا است، اما نه تنها در این کشور، بلکه در کشورهای اطراف خلیج فارس و خاورمیانه و همچنین چین، حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد مردم، دارای فشار خون بالا هستند.

روشی جدید برای درمان فشار خون

برای بیمارانی که دارو در کاهش فشار خونشان تاثیری ندارد، روشی جدید کشف شده است و آن هم روش Renale Denervation است. در این روش از کارآیی اعصابی که مسئول تنظیم فشار خون هستند، با دادن گرما و سرما کاسته می‌شود.

این اعصاب که به طور خودکار وظیفه تنظیم متابولیسم و تنفس انسان را برعهده دارند، در فردی که دچار فشار خون است، بسیار فعال هستند. به همین خاطر در این روش از فعالیت آنها به میزان ۵۰ ٪ کاسته می‌شود و این عمل فشار خون را به همین میزان پایین می‌آورد.
سالهاست که از این روش در آلمان استفاده می‌شود، اما به گفته پزشکان استفاده از این روش بیشتر حالت آزمایش دارد و در این‌باره هنوز پژوهشی انجام نشده است.
اما روشن است که مصرف کم نمک، کاهش وزن، حرکت و ورزش زیاد، مانع بالارفتن فشار خون می‌شود.

نظرات

6 responses to “اعداد فشار خون نشانگر چیست؟”

 1. غلامی says:

  اگر همیشه دو رقم فشار خون بهم نزدیک باشه علت چیست؟ مثلا ۹۰-۷۰یا ۱۱۰-۹۰یا در هر وضعیت ۲۰ تا ۲۵ رقم باهم فرق دارن. دلیل کمیه فاصله چیست؟

  • rafiie says:

   aziz jan behtarin halatesh 110 ro 80 ke hamon
   11 roy 8 mishe

  • بهروز says:

   فشار خون در طب سنتی به معنای پری است یعنی وقتی که ظرف بدن، خون موجودش بیش از حد شود.
   معمولا خون به لحاظ فشار خون به دو بخش تقسیم میشود 1- بخش بلغم 2- بخش دَم
   حال اگر مقدار بلغم بیشتر باشد فشار خون از نوع سرد است و مینیمم فشار خون بال است
   و اگر مقدار دَم بیشتر باشد فشار خون از نوع گرم است و ماکسیمم فشار خون بالا است
   و اگر هر دو فاکتور بلغم و دَم بالا باشد مقدار مینیمم و ماکسیمم فشارخون هر دو باهم بالا خواهد رفت و عموما افراد دَموی مزاج دچار این مشکل میشوند.
   معمولا در خانمها فشار خون سرد شایع تر است و بایستی بدن را گرم کرد؛ با خوراک گرمی ها، با پیاده روی تند، ماساژ و تعریق تا بلغم اضافی خون از بدن خارج شود.
   و اما در فشار خون گرم بایستی حجم خون کم شود ( به وسیله حجامت ) 3مرتبه در فصل بهار
   روش درمان از طریق دارو هم به این شکل است که یک واحد سیاه دانه و سه واحد عسل طبیعی را با هم مخلوط کرده و هر 8 ساعت یک قاشق مربا خوری میل میکنید.
   این ترکیب به سرعت باعث انبساط عروق بدن میشود.
   امیوارم که هر چه زودتر شفا پیدا کنید.

 2. حسن says:

  باسلام من فشار خون دارم بیشتر بیشتر مواقع عدد بالایی بین ۱۵ و ۱۴ و ۱۳ بوده و عدد پایین بین ۹و ۱۰ می باشد وقتی درد پشت سرم زیاد میشود تا ۲۱ روی ۱۱ می رود به پزشک قلب مراجعه کردم گفته قلب سالم است ولی بعضی مواقع درد سینه دارم از پله بالا میرم احساس ضعف و سرگیجه دارم و در بعضی از مواقع سمت چپ بدن احساس درد و بی حسی دارم

 3. Masoume says:

  سلام من فشار خون دارم با دارو کنترل کردم اما فشار پایین همچنان ۹یا۱۰ هست اما فشار بالای من۱۲ هست دلیل فشار بالای مینیمم چیست

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد