تقریبا برای هر چیزی در این دنیا معیار اندازه گیری مشخصی وجود دارد که با آن میتوان میزان نرمال یک وضعیت را سنجید، برای هه چیز بجز برای بدن زنان وقتی که مساله در آور قاعدگی ماهانه پیش می آید. از دختر نوجوانی که بتازگی اولین درد قاعدگی را تجربه نموده تا زنی که در آستانه یائسگی قار دارد همه بر این مورد توافق دارند که نرمال در مورد بدن زنان صدق نمی کند.

در اول بما گفته می شود که هفت روز خونریزی در ماه برای هر زنی اوکی است اما مورد “اوکی” به نسبت میزان درد، حجم خونی که می رود و تعدد دفعات در طول ماه کاملا یک کلمه نسبی است.

با این وضع چگونه میتوانیم فرق بین پریود نشدن در چند ماه پیاپی (اگر وضعیت حاملگی نباشد) و مشکلاتی مانند سندرمهای کیستی تخمدان را بدانیم؟ اولین کار برای درک بهتر مشکل اینست واژه نرمال برای همگان را از ذهنمان پاک کنیم و ببینیم چه چیزی برای خودمان نرمال است!

توجه به دوره ماهانه خود که شامل چه مقدار خونریزی دارید، چقدر طول میکشد و چقدر دردناک است ، بهترین روش برای فهمیدن تغییرات احتمال در دوره ماهانه خود است. با داشتن تصویری از تجربه ماههای گذشته میتوانید در صورت بروز تغییرات ناگهانی جلوی بروز مشکلات حاد سلامتی را بگیرید. با این حساب وقتی نرمال خود را بدست آوردید میتوانید خود بخود بفهمید که چه چیزی برای شما جای نگرانی دارد و چه چیزی ندارد. در ذیل چند مورد عمومی در دوره ماهانه که برای خیلی از ما اتفاق افتد را یکی از متخصصان  بیماریهای زنان در میان گذاشته ایم که میتوایم جوابهای مورد نظر خود را در آن بیابیم.

چند ماه پشت سر هم پریود نشده ام

اگر از وضعیت بارداری خود مطمئن هستید، تعداد پریودهایی را که از دست داده اید را بشمارید اگر کمتر از سه دوره پشت سر ه است جای نگرانی و ویزیت دکتر نیست، بعضی وقتها بدلیل استرس یا سفر این امکان وجود دارد که دوره ماهانه ما بهم بخورد. اما اگر این امر سه بار یا بیشتر اتفاق افتاده است بهتر است به ملاقات دکتر زنان خود بروید. مهمترین دلایل نگران کننده در مورد از دست دادن زمان قاعدگی میتواند بروز مشکلات کیستی، مشکلات مربوط به غده تیروئید و نارسائی زودرس تخمدان باشد.

همچنین مشکلات ناشی از تغییرات شدید در وزن و از دست د دادن وزن زیاد در مدت کم هم میتواند باعث ناپدید شدن پریود برای مدت زمان طولانی شود. همچنین خانومهای بد غذا نیز با توجه به کم بودن چربی بدن که باعث کم شدن میزان استروژن در بدن میشوند نیز دچار مشکلاتی در دوره قاعدگیشان نیز خواهند شد.

پریود های بسیار دردناکی را تجربه می کنم

درد جزو جدایی ناپذیر قاعدگی است و نمی توان دقیقا گفت چه میزان از تحمل درد برای یک خانم بیشتر از حد نرمال خود است  باید فکری بحال این موضوع بکند. دانستن اینکه تا کجا میتوان درد را تحمل نمود  کی باید به ملاقات دکتر رفت کمی دشوار است اما میتوان برا ی تحمل بهتر درد از مسکنهایی مانند استامینوفن، ایبو بروفن، ناپروکسین استفاده نمود. همچنین فعالیت بدنی مانند گرم نمودن قسمت شکم، ورزش و رابطه زناشوئیی به کمتر شدن درد کمک شایانی می کند.

ولی اگر درد آنقدر شدید هست که شما را کاملا به تخت خوابتان می اندازد و قادر به انجام معمولی روزمره تان نیستید حتما به دکتر مراجعه نمایید، درد قاعدگی نباید به اندازه ای باشد که مجبور شوید چند روزی را روی تخت خوابتان بگذرانید فرق کسی که با خوردن چند استامینوفن بهتر میشود با کسی که از قبل به تقویم نگاه می کند که ببیند از کی باید فعالیتهای روزمره خود را کنار بگذارد تا بهتر شود بسیار زیاد است.

خون زیادی نسبت به هر دفعه قاعدگی از دست دادم

پریود های سنگین خون بیشتری از شما می گیرند، آنچه برای سلامت شما ممکن است جالب نباشد خونریزی بیش از 80 سی سی در هر دفعه از قاعدگی ماهانه است. اما چگونه میتوان این مقدار را محاسبه کرد؟ بهترین راه برای اینکه بدانید که آیا میزان خونریزی شما نسبت به گذشته بیشتر شده است اینست که تعداد تمپونها یا پد هایی را که در روز استفاده می نمایید بشمارید. اگر شما از متوسط روزی 4 تا 5 تمپون یا پد به 10 تا 11 استفاده رسیده اید بهتر است با دکتر زنان خود مشورت نمایید.

خونریزی زیاد میتواند بستگی به چیزهای زیادی داشته باشد از سیگار کشیدن تا فیبریوئید رحم و این نشانه میتواند مستقیما  توانایی زایمان شما را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین درمان این مشکل میتواند در بهبود توانایی بارداری شما موثر باشد.

پریودهای سنگین همچنان میزان آهن خون شما را پائین می آورند همانطور که تعداد گلبولهای قرمز شما پائین می آید. در این مواقع پزشکان بشما قرص آهن یا ویتامینهای مختلف تجویز می نمایند یا توصیه می نمایند روش زندگی خود را تغییردهید (مانند کم نمودن سیگار… همچنین معمولا پزشکان در دو هفته مانه به شروع قاعدگی غذاهایی مانند ماهی تازه و فلفل قرمز توصیه می نمایند.

بیشتر از یکبار در ماه پریود میشوم

معمولا قاعدگی بصورت هر 28 روز یکبار پیش می آید اما پریود مجدد در 21 یا 35 روز نیز نرمال بحساب می آید اما اگر در روز 14 از آخرین قاعدگی خود نیز پریود شدید نگران نباشد این اتفاق معمولا یکبار پیش می آید ولی اگی متوجه شدید که هر دو هفته یکبار خونریزی دارید بهتر است به دکتر خود مراجعه نمایید اخلال قاعدگی مانند این ممکن است نشانه  اخللال در عملکرد هورمونها یا سقط جنین باشد.

نتیجه اخلاقی

پزشکان می گویند داشتن تغییر در نحوه و نوع قاعدگی میتواند یک تغییر بدون ضرر باشد اگر وضعیت در دفعات بعدی به حالت نرمال خود برگردد و این نرمال از هر زنی تا زن دیگر تفاوت دارد؛ از دست دادن پریود بمدت 4 ماه متوالی خونریزی های شدید و درد های غیر قابل تحمل مطمئنا نیاز به ملاقات با پزشک  و مراقبت های پزشکی دارند. همچنین سن نیز در نحوه برخورد با این اختللات بی تاثیر نیست، یک خانم جوان 23 ساله که دارای دو سه پریود سنگین بوده است با زن 44 ساله که همین تجربه را داشته است فرق دارد سن وقتی بالاتر می رود نیاز به مراقبت پزشکی نیز بیشتر میشود. بهرحال هیچکداممان جوانتر نخواهیم شد بنابراین بهتر است حداقل از وضعیت جسمانی خود مراقت نماییم.

نظرات

34 responses to “اخلال در قاعدگی؛ آنچه درباره پریود نامنظم باید بدانید”

 1. عاطفه says:

  سلام خسته نباشین من 24 سالمه ومجردم
  8روز پریود شدم بعدش2روز تمییز شدم دوباره20 روز پشت سرهم پریود شدم دلیلش استرس واعصابه یا چی؟
  ممنون میشم کمکم کنین

 2. مهلا67 says:

  سلام خسته نباشین من26سالمه مجردم4ماهخونریزی قاعدگی داشتم ونزدیک1/5ماهپریودنشدم بهشدت عصبیم کرده وشکموپام وانگشتان دستم ورمم داره آمپول مدروکسی پروژسترونم تزریق کردم2روزه ولی هنوزبازنشده پریودم وازدوره نوجوانیم این مشکلاتوداشتم که گاهی منظم وقتی دچارتنش یااسترس میشم کلانامظم میشه یاخونریزی شدیدیانامنظم ایجادمیشه واقعارنج آوره لطفاراهنماییم کنین سپاسگزارملطفازودترجواب دین خیلی نگرانورنجورم ممنون

 3. مهسا says:

  سلام .ببخشید شرمنده سوالم اینه که سیکل ماهانه دخترا باید حتماً مرتب سر ماه باشه،، اگر کسی 3،4ماه یبار پریود بشه مشکل چیه باید چکار کنه

 4. عاطفه says:

  ببخشيدميخواستم بپرسم بعدازيك دوره پريوديعني بعدازهفت روزپاك شدن درحالت عادي بايدچندروزتاپريودبعدي زمان ببرد

 5. شیما says:

  سلام من بیست ساله هستم و متاهل
  حدوداً چند ماهی هست که 40 روزی به بار پریود میشم قصد بارداری دارم اما نتوانستم
  میخواستم ببینم این غیر عادی هست که فاصله بین هر پریدیم چهل روزه

 6. سامان says:

  سلام. من 5روز بعد از پریودی زنم باهاش نزدیکی کردم و آلتم کمی خونی شد..لطفاً جناب دکترراهنمایی کنید..دچار مشکل روحی شدم..آیا مشکلی پیدا میکنم؟ممنون

 7. سولماز says:

  سلام من ۱۰ یالمه و یک ماه پریود نشدم آیا مشکل هست؟ لطفا راهنمایی کنید

 8. زهرا says:

  با سلام این ماه سیکل پریودی من بیشتر از ۲۸ روز طول کشیده حالا هم پریود نشدم بی بی هم زدم منفی بود چیکار کنم علتش چیه؟

 9. خدیجه says:

  سلام من27سالمه هروقت پرید میشم کمرو دلم درد شدید دارن وپریدم نامنظمه

 10. zahra says:

  سلام من چند ماه یکبار ماهانه می شوم اون هم با درد خیلی زیاد چیکار کنم

 11. مرجان says:

  من 21 سالمه از اولین باری که پریود شدم دورش منظم نبوده بعد چند سال سونگرافی کردم گفت کیست داری سه ماه است دوکتر قرص جلوگیری داد که پریودم منظم بشه ولی بعد قرص خوردن عادتم خیلی کم میاد اونم به رنگه سیاه لطفا راهنمایی کنین چی کار کنم

 12. فاطمه says:

  با سلام
  من 28 سالمه پریودی تقریبا منظمی داشتم که بعد از یه هفته و پاک شدن کامل سه روز بعد دوبار یک هفته پریود شدم که بازم بعد از سه روز دیگر الان دوباره پریود شدم!! لطفا راهنماییم کنید باید چیکار کنم واقعا نگران شدم

 13. الی says:

  سلام. من 28 ساله هستم و مجرد. از همون ابتدایی ک پریود شدم یعنی 13 سالگی م پریود م نامنظم بود. گاهی ب طور متوسط هر 4 ماه یه بار و گاهی هم ممکن بود در ماه دو بار پریود بشم. خیلی هم دکتر رفتم و دارو استفاده کردم. اما همیشه تا زمانی ک دارو استفاده میکنم خوبم و وقتی قطع میشه مجددا نامنظم میشه. الان یه مدت ه که حدودا هر 3 ماه پرود میشم. میخواستم ببینم عوارض خوردن داروها کمتره یا پریود نامنظم؟ چون واقعا دیگه از دارو خوردن میترسم انقدر ک دارو بهم دادن و بی تاثیر بوده انگیزه ای هم واسه خوردن دارو و دکتر رفتن ندارم دیگه.
  (ساکن مشهد هستم. و پیش بهترین دکتر های مشهد رفتم.)

 14. ..ب..ی..ت..ا.. says:

  سلام من یه دختر17سالم تو عمر به شدت این ماه خون ریزی نداشتم چی کار کنم خیلی کلافه شدم از دختر بودنم پشیمونم

 15. فاطمه says:

  سلام من نامزدم ده روز از قاعدگی ام گذشته خیلی استرس دارم وهم میترسم حامله بشم توروخدا کمک کنین

 16. Leila says:

  سلام خسته نباشید من پس اززایمان قاعدگیم کم ترشداززایمانم ۶سال میگذره الان درماه یک روز پریود میشم دکتررفتم ازمایش خون دادم وگفت هورمون پرولاکتین بالاس داروداد تنظیم شد ولی بهتر نشد گفت احتمال نازایی داری ویاعسگی زودرس من چیکارکنم ک پریودیم زیادبشه ممنون میشم راهنماییم کنیدایا راهی هست پریودیم بیشتربشه وقطع نشه؟ .الان ۲۴ سالمه ؟خواهش جواب منم بدید۰

 17. مهدیس says:

  سلام.
  من‌سال‌پیش‌.اسفند‌ماه‌بودپریود‌شدم.پریود‌ک‌بودم‌
  عمل‌جراحی‌چشم‌داشتم.منو‌بی‌هوش‌کردن
  و‌پریودیم‌متوقف‌شد‌…هنوز‌ک‌هنوزه‌..۱۰.۱۱‌روز
  میگذره‌پریود‌نشدم
  خیلی‌نگرانم‌لطفا‌راهنماییم‌کنید

 18. مهین says:

  سلام من یک هفته پریود شدم بعد دو روز پاک شدم ودوباره شش زوز پریود شدم هیچ قرص خم مصرف،نکردم بعد از،یک ماه هنوز پریود نشدم دلیلش چیست؟به پزشک مراجعه کنم

 19. لیلا says:

  سلام من متاهلم و و ذو تا دحتر دارم 39 ساله هستم ماه گذشته 3 با پریود شدم هر بار به مدت 7 زور با فاصله ذو روز پاکیالان 10 روز از تاریح پریودم گذسته .دوبباریب بی چک هم زدم منفی بود.ممکنه به ذلیل پریود مکرر در ماه گذشته این ماه 10 روز عقب انداختمه باشم. حیلی نگرانم میادا باردار باشم.ردارویی هست کهب بعد مصرف پریود شوم.لطفا اگه میشه راهنمایی کنید.

  با سپاس

 20. maedeh says:

  سلام من مائدم 16 سالمه و یک سری 3 ماه پریود نشدم یک بار شدم و این ماه هم باز پریود نشدم
  ی خورده نگرانم ممنون میشم راهنماییم کنید

 21. ویدا says:

  سلام,من پریودیم نامنظمه ,۲۳سالمه شیش ساله ک ازدواج کردم از دوره مجردیم پریودیم نامنظم بود ,اما بد ازدواجم سالی دو سه بار پریود میشم اونم مدت زمانش طولانیه اخرین بار شیش ماه پیش پریود شدم بد شیش ماه الان چهلو پنج روزه ک پریودم اوایل خونریزیم کم بود اما الان هرچی ک میگذره خون ریزیم بیشتر میشه ,میشه کمکم کنین,ممنونم

 22. هلیا says:

  سلام من سیزده سالمه و ۵ روز هست که پریودیم عقب افتاده ممکنه به خاطر استرس باشه ؟ آخه من بار سومم هست که پریود میشم و تازه به سن قاعدگی رسیدم همچنین برای مدرسه و امتحانات استرس دارم . خیلی میترسم ممکنه مشکلی برای من پیش اومده باشه من خیلی میترسم طبیعیه ؟

 23. sep.sh. says:

  سلامم .ببخشید من حدود دوماه و نیم پرید نشدم .دكتر هم نرفتم .میترسم .چی كار كنم باید برم دكتر؟؟من ١٥سالمه و چند ماهی بیشتر نیست پرید شد

 24. طاهره says:

  سلام من ۲۸ سالمه از مرداد ماه تا امروز سه بار پریود شدم دلیلش چی میتونه باشه. راهنماییم کنید

 25. Mahsa says:

  سلام من دوهفته پیش پریود شدم از اون یکی پریود ۲۱ روز می گذشت الانم بعد دو هفته بازم پریود شدم ولی زیاد نیست احتمال داره باردار باشم

 26. حسین21ساله says:

  سلام دوست دختر من 4روز بعد از پریودی باهاش رابطه داشتم به دلیل بزرگی التم کمی خون بهش چسبید دلیلش چیه

 27. mahdieh says:

  سلام خسته نباشین
  من 16 سالمه از 13 سالگی هم پریود شدم و منظم بود تا اینکه الان 35 از اخرین زمان پریودیم میگذره بااینکه کمر درد و دل درد زیاد دارم ولی پریود نمیشه دلیلش چیه؟ ممنون میشم کمکم کنید

 28. مریم says:

  سلام من ۲۲سالمه و مجرد هستم الان ۸۰ روز میشه ک من پریود هستم. سه روز میشه ک پاک شدم و الان امروز دوباره خونریزی داشتم .تنبلی تخمدان هم دارم و تحت درمان هستم دلیل خونریزی من کیست هست یا دلیل دیگ میتونه داشته باشه؟؟؟

 29. Sahebeh says:

  سلام من تاریخ ۱۹ پریود شدم ۷ روزم تموم شد بعدش فرداش لکه بینی داشتم تا اینکه ۳ اسفند دوباره شدم ایا مشکلی دارم ؟؟؟
  لطفا ج بدید

 30. a......a......a says:

  من ۱۳ سالمه اولین پریودم ۱ مهر ۹۷ بود الان اسفند من ۱ اسفند پریوید شدم و ۴ روز پریود بودم و دیشب ۲۲ اسفند دوباره پرویود شدم .
  ایا باید به دکتر مراجعه کنم؟ آیا برای استرس؟
  خیلی میترسم کمکم کنید

 31. نگار says:

  سلام
  من هرماه یک قرص ال دی باید بخورم تا 5 روز بعدش پریود بشم.
  اگر نخودم شاید حدود 3 ماه طول بکشه تا دوباره اتفاق بیوفته

 32. مریم says:

  سلام من ۱۹سالمه چهار سال پیش پریود شدم ولی همیشه نامنظمه یعنی هر سه ماه یکبار پریود میشم رفتم دکتر گفت کیست داری ولی بجای قرص دارو گیاهی مصرف میکنم نتیجه ای نداشته تا حالا پریود نشدم من می‌خوام ازدواج کنم می‌خوام بدونم مشکل ناباروری واسم پیش نمیاد؟؟

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد