بیدار شدن و برخواستن از تخت خواب احتمالا برای هر یک از ما امر دشواری به نظر می رسد. اما با انجام چند کار ساده، پس از بیدار شدن می توانید روز خود را لبخند زنان و با احساس دلپذیرتری آغاز کنید.

 
آنچه ذهن شما را آزار می دهد، انجام دهید
بله درست حدس می زنید. آنچه ذهن شما را مشغول می کند و تا به حال از انجام آن خودداری کرده اید (مانند: پرداخت قبض برق، رفتن به بانک، انجام معاینه و …) ؛ سعی کنید در اسرع وقت به آن رسیدگی کنید. به این ترتیب، ادامه روز را با احساسی سبک تر و دور از نگرانی سپری خواهید کرد.
 
کشش بدن
با انجام چند ورزش ساده و حرکات کششی، از حالت کسالت و خواب آلودگی صبحگاهی به راحتی خلاص می شوید. دستان خود را به سمت بالا و سپس به دو طرف بدن خود دراز کنید و قفسه سینه تان به سمت جلو  کش دهید. هر یک ازپاها را نیز بر روی یک صندلی دراز کرده و به آرامی به آن تکیه دهید. با چند تمرین کششی بدن، خون در بدن شما به جریان افتاده و شما را برای مشاغل روزمره تان آماده تر می سازد.
 
روزتان را برنامه ریزی کنید
از خود بپرسید: چگونه روز خود را می توانید شاد و پربار کنید؟ اگر پاسخ این پرسش را می دانید به راحتی می توانید، روزتان را به این ترتیب برنامه ریزی کنید. سعی کنید آنچه به شما احساس شاد و مثبتی می بخشد، در برنامه روزانه تان بگنجانید.
 
لبخند بزنید
کوشش کنید روزتان را لبخند زنان، با افکار مثبت و سرشار ازخوشبینی آغاز نمایید.
 
به سمت بالکن یا پنجره بروید
پس از بیدار شدن به سمت پنجره یا بالکن منزلتان بروید. تنفس کمی هوای آزاد و جذب ویتامین D از پرتو خورشید تاثیر مستقیمی بر مغز ما گذاشته و مانع افسردگی و خلق و خوی بد می شود. علاوه بر این ویتامین D  به جذب کلسیم بیشتر در بدن و عملکرد مفید ماهیچه ها کمک فراوانی می کند.
 
دو لیوان آب ولرم و آب لیمو از نصف لیمو بنوشید
نوشیدن آب برای راه اندازی دستگاه گوارش و هضم بهتر غذا کمک فراوانی می کند. اگر عادت دارید آب یا غدای سرد صرف کنید، بدن شما برای گرم کردن غذا یا آب تا دمای طبیعی بدن، مجبور به سوخت انرژی می باشد. نوشیدن آب ولرم  پس از بیدار شدن بر تخلیه سموم انباشته شده در بدن شما در طول شب تاثیر فراوانی می گذارد.  

مدیتیشن انجام دهید
چند دقیقه از وقت خود در تختخواب را به مدیتیشن اختصاص دهید: راحت دراز بکشید. دستان خود را بر روی شکم قرار دهید و آزادانه جریان هوا را از بین لبها به ریه خود وارد کنید. به آرامش درون خود گوش فرا دهید. صداهای اطراف را نادیده گرفته و بر تنفس خود تمرکز کنید. برای چند لحظه سعی کنید نگرانی ها و امور روزمره تان را فراموش کنید.
 
دوش بگیرید
سعی کنید پس از بیدار شدن، دوش بگیرید. حمام کردن باعث تحریک و بیداری بدن شده و سموم زائدی که در طول شب به صورت عرق ترشح می شوند را از بدن دور می سازد. علاوه بر این حمام روزنه های پوست را باز کرده، سوخت و ساز بدن را افزایش داده و باعث تنفس بهتر می شود. توصیه می شود برای بستن روزنه های پوست، چند لحظه آخر حمام از آب سرد استفاده کنید.
 
صبحانه بخورید
احتیاج به صرف صبحانه مفصل و سنگینی ندارید. اما با خوردن یک صبحانه متعادل روز خود را با کسالت و خستگی کمتری آغاز خواهید کرد.
 
از ساعت زنگ دار برای بیدار شدن استفاده نکنید
بدن ما به تنهایی قادر است «ساعت داخلی» خود را تنظیم کند و در واقع احتیاجی به استفاده از ساعت های زنگ دار و استرس آور نداریم. سعی کنید هر شب در یک زمان معین به خواب بروید، این گونه ساعت بیدار شدن شما نیز ثابت خواهد شد.
 
با شنیدن موسیقی از خواب بیدار شوید
با هر موسیقی که به شما خلق و خوی مثبت و شادی می بخشد، بیدار شوید. اگر به هر حال مجبور به استفاده از ساعت های زنگ دار هستید، سعی کنید صدای زنگ ساعت را با یک نوای موسیقی دلپذیر جایگزین کنید.

 

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد