بیشتر ما خوردن آبمیوه را به خوردن میوه ترجیح میدهیم، همچنین این باور را داریم که آبمیوه برای سلامت بسیار مفید است و درباره خاصیتهای گوناگون آبمیوه ها ایمیلهای زیادی در حال چرخش در میان دوستان و آشنایان است. در این مقاله به هفت باور اشتباه عموم درمورد آبمیوه اشاره خواهیم نمود.

1-       قند آبمیوه کمتر است.

یک لیوان آب سیب، پرتقال و انگور بترتیب 117، 105 و 154 کیلو کالری انرژی دارنئ در حالیکه یک لیوان نوشابه 110 کیلوکالری انرژی به بدن می رساند. همچنین میزان قند موجود در یک لیوان آب انگور، نکتار انبه،  آب پرتقال، آب سیب بترتیب 36،31، 30 و 24 گرم است درحالیکه یک لیوان نوشابه 30 گرم قند دارد بنابراین از لحاظ قندی برای کسانی که رژیم لاغری میخواهند بگیرند تفاوت زیادی نمی نماید.

2-       آبمیوه همان فواید میوه را دارد.

هنگام آبگیری میوه ها تقریبا تمام فیبر موجود در آنها جدا و دور انداخته میشود. فیبر موجود در یک عدد سیب به میزان 15 برابر بیشتر از فیبر موجود در آب همان سیب است.

3-       برای لاغری آبمیوه بخورید

شیر کم چرب امتحان نمایید، چون چربی خود را از دست داده و سرشار از پروتئین است. همچنین قند کمتری نسبت به با آبمیوه دارد. آبمیوه اگر چه هیچ چربی ندارد ولی نسبت به شیر کم چرب قند فراوانتری در خود جای داده است. پروتئین موجود در شیر کم چرب حس گرسنگی شما را کاهش می دهد. بهتر است بدانید آبمیوه ای مانند آب انگور از شیر پرچرب هم پر کالری تر است.

4-       آبلیمو ضد سرطان است؟

اخیرا ایمیلهایی رد و بدل میشود که بر خاصیت ضد سرطانی آبلیمو تاکید می نماید. درست، ولی مقدار آن در آبلیموها آنقدر زیاد نیست که بتواند سرطان را شکست دهد. متاسفانه تاکنون داروی جایگزین رادیو تراپی و شیمی درمانی یافت نشده است.

5-       آبلیمو چربی سوزی می نماید.

بسیاری از افراد که در باشگاههای ورزشی بطور تجربی مربی شده اند به شاگردان خود توصیه می نمایند قبل از ورزش حتما آبلیمو بخورند چون باعث چربی سوزی در بدن میشود. درست است که خوردن آبلیمو باعث بهتر شدن هضم غذا در بدن میگردد ولی نمیتواند چربیهای ذخیره شده در بدن را از بین ببرد. برای اینکار باید ورزشهای استقامتی انجام داد.

6-       آب پرتقال ایمنی بدن را افزایش میدهد.

خوردن پرتقال تازه فواید زیادی دارد اما  خوردن آب پرتقال به اندازه خوردن خود پرتقال مفید نیست. یک لیوان آب پرتقال از 5 یا 6 عدد پرتقال تهیه میشود. و قند آن بمیزان زیادی بالاست. جالب است بدانید که کربوهیدرات فروکتوز – قند میوه – بیشترین تاثیر را در کاهش فعالیت گلبولهای سفید دارد.

7-       آبمیوه منبع عالی ویتامین C است.

کاملااشتباه است. در بدن گلوکوز (قند خون) و ویتامین Cبرای جذب شدن با هم رقابت می نمایند وتقریبا گلوکوز همیشه برنده است و  هر چه مقدار بیشتری گلوکوز وارد بدن شود امکان جذب ویتامین C کمتر هم میشود. بنابراین با خوردن آبمیوه ویتامین C دریافت نمی نمایید ونیاز بدنتان برای دریافت این ویتامین را افزایش می دهید.

نظرات

3 responses to “میوه یا آبمیوه؟ سوال اینست!”

 1. نسترن says:

  بیشتر خواص میوه روی پوست اوناست سعی کنید میوه هایی مثل سیب و کیوی رو با پوستشون بخورید و از پوست پرتقال و نارنگی توی غذا ها استفاده کنید

 2. مريم says:

  با سلام
  در مورد آخر براي ويتامين ٍ چه بايد کرد؟

 3. مريم says:

  در مورد آخر براي جذب ويتامين ث چه بايد کرد؟

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد