با آغاز فصل پاییز و با کوتاه ‌ترشدن طول روزها و کم شدن نور خورشید برخی افراد غمگین و افسرده می‌شوند که بعد از مدتی این حالت از بین می‌رود، اما افرادی که مبتلا به اختلال تاثیر فصلی یا به اصطلاح SAD هستند حالت افسردگی عمیق‌تری را تجربه می‌کنند.

با آغاز فصل پاییز و با کوتاه ‌ترشدن طول روزها و کم شدن نور خورشید برخی افراد غمگین و افسرده می‌شوند که بعد از مدتی این حالت از بین می‌رود، اما افرادی که مبتلا به اختلال تاثیر فصلی یا به اصطلاح SAD هستند حالت افسردگی عمیق‌تری را تجربه می‌کنند. افراد مبتلا به این اختلال روحی تمایل پیدا می‌کنند که بیشتر بخوابند، پرخوری کنند و در طول فصل‌های پاییز و زمستان دچار اضافه وزن می‌شوند. آنها ممکن است احساس خستگی مفرط داشته باشند و از طرفی هم قادر نیستند برنامه منظم خود را دنبال کنند.

در واقع کاهش نور خورشید منجر به کاهش میزان ترشح هورمون ملاتونین می‌شود که این امر نیز احساس خواب آلودگی و خستگی را در افراد مبتلا افزایش می‌دهد. وقتی فصل بهار می‌رسد این علائم به تدریج از بین می‌روند. پزشکان معتقدند این اختلال یک مشکل واقعی است و نیاز به تشخیص، و اغلب نیاز به درمان دارد.

در این مقاله راه های مقابله با دلگیری و افسردگی در پاییز را برای شما بیان می کنیم. به کار گیری این روش ها باعث می شود همیشه یاد بهار در قلب شما زنده باشد.

• دیدن آلبوم خانوادگی و یا دوستانه و یاد آوری خاطرات خوش گذشته به شما کمک زیادی می کنند.

• به رنگ نارنجی نگاه کنید. متخصصین استفاده از روش «رنگ درمانی» را برای مبارزه با افسردگی توصیه می کنند. رنگ های روشن و گرم باعث تقویت روحیه و احساس شادی می شوند؛ مثلا مشاهده سیب های قرمز در یک سبد، پوشیدن لباس نارنجی، استفاده از بالش و پرده نارنجی در خانه به شما کمک می کند که بر افسردگی پیروز شوید.

• روی تخت یا مبل راحتی دراز بکشید و کتاب داستان مورد علاقه تان را بخوانید و یا برنامه های شاد و سرگرم کننده را در تلویزیون تماشا کنید و چای معطری بنوشید، مثل چایدارچینی یا چای هل دار.

• همیشه یک بسته کاکائو در خانه داشته باشید. کاکائو همیشه باعث تقویت روحیه می شود و تولید هورمون های شادی آور را در بدن افزایش می دهد.

• فضای محل زندگی تان را با گل های خوش رنگ و خوش بو تزیین کنید. استفاده از گیاهان گل دار در داخل آپارتمان ها و باغچه های خانه ها باعث می شود همیشه احساس شادی کنید.

امیدواریم این راه حل ها در این روزهای پاییزی به شما کمک کند. شما نیز اگر راه حلی برای مقابله با افسردگی پاییزی دارید با ما و دیگر دوستان تان در میان بگذارید.

نظرات

7 responses to “با افسردگی های فصلی چطور کنار بیاییم؟”

 1. shiva says:

  kolan fasle paieez delgiiire

 2. tanbal says:

  man paeezo dost nadaram vali ba sib khordano deraz keshidano ax didan movafegham

 3. 007 says:

  منظورتون از کاکائو شکلاته نه؟
  شکلات اون خوراکی خوشمزه ایه که از کاکائو درست میشه!!!

 4. سحر says:

  007 عزیز نمی خوای بگی که نمی دونی کاکائو چیه؟ ما تو ایران از وقتی زبون باز کردیم به اون خوراکی خوشمزه می گفتیم کاکائو کسی هم ازمون نمی پرسید: منظورت شکلاته دیگه؟

 5. fariba says:

  هیچ فرقی با هم ندارن… تو 007 هم هستی؟؟؟؟چه شود:)))

 6. ti ti says:

  kiheili jaleb bod,man vaghan in rooza kheili ghaza mikhoram

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد