چگونگی تفکر و احساس و عملکرد ما در برابر مشکلاتی که در طول زندگی روزمره با آن در ارتباط هستیم و درک متقابل ما از زندگیمان و خودمان، مفهوم سلامت روان است.

 

سلامت روان، در تعریف به معنی نداشتن بیماری روحی نیست. چگونگی تفکر و احساس و عملکرد ما در برابر مشکلاتی که در طول زندگی روزمره با آن در ارتباط هستیم و درک متقابل ما از زندگیمان و خودمان، مفهوم سلامت روان است. اختلالات اضطراب، وسواس، عدم اعتماد به نفس اگر با آگاهی خود فرد درمان نشوند به زندگی روزمره فرد آسیب های جدی وارد می کند. حفظ سلامت روان به نوبه ی خود همانند حفظ سلامت جسم از اهمیت بالایی بر خوردار است.

یکی از شایع ترین بیماری های روحی که در کشور ما در سنین مختلف بسیار دیده می شود،  عدم اعتماد به نفس است. هر شخصی در طول زندگی خود با این اختلال روبرو شده، بنابراین برای کمتر کسی ناشناخته است. کسانی نیز که درمان کامل پیدا کرده اند در ابتدا با شناخت خود و احساس ناشی از عدم اعتماد به نفس شروع به درمان کرده و با راه کار های خوبی که توسط مشاوران یا روانشناسان دریافت کرده اند، توانسته اند تا حد زیادی اختلال شان را کنترل و درمان کنند.

احساس ناتوانی در حل مسائل زندگی شخصی ، ضعف در تصمیم گیری، احساس خود کم بینی از مصادیق بارز عدم اعتماد به نفس هستند. اگر همواره احساس می کنید از دیگران کمتر هستید و قادر نیستید مثل بقیه تصمیمات درست و خوبی بگیرید و اگر در تعامل با دیگران، دچار اضطراب می شوید و می ترسید به محض اینکه مسئولیتی به شما واگذار شود آن را خراب کنید، وقت را تلف نکنید و فورا به یک مشاور یا روانشناس مورد اعتماد مراجعه کنید.

تمامی این احساسات منفی ریشه در عدم اعتماد به نفس دارد. شخصی که دوران کودکی و نوجوانیش با این مفاهیم آشنا بوده در بزرگ سالی و در مواجه با مشکلات زندگی نیز احساس ناامیدی، ترس و درماندگی می کند. با بالا بردن اعتماد به نفس قادر خواهید بود با شناختن توانایی های خود و مهمتر از همه راه های کاربرد صحیح آن در زندگی شخصی خود، با تمامی این احساسات منفی مبارزه کنید.

با تغییر در نوع بینش تان می توانید مشکلات را بزرگتر از آنچه هست نبینید. زمانی که می خواهید کاری را به دلیل ضعف خود می خواهید رها کنید،  به شدت بر روی ادامه ی کار تمرکز کنید. هیچ موقع احساس گناه خود را جدی نگیرید و مایوس نشوید.

زمانی را که در تاکسی، اتوبوس هستید یا در مطب دکتر در اتاق انتظار نشسته اید به جای حمل کردن احساس منفی کم بودن از سایرین  از جملات تاکیدی برای بالا بردن اعتماد به نفستان استفاده کنید.

مثلا من در کارم موفق می شوم. من می توانم. هر روز از هر جهت بهتر و بهتر می شوم.  من برای بدست آوردن آنچه می خواهم مبارزه می کنم و به آنچه می خواهم می رسم.

این جملات معجزه می کنند اما به یاد داشته باشید که نباید این جملات را عوض کنید. همیشه از جمله ای خاص پیروی کنید و زمان جمله را عوض نکنید.

شما از هیچکس دیگر کمتر نیستید، مطمئن باشید.

 

نظرات

26 responses to “منم می تونم؟”

 1. barak hossein obama says:

  yes we can

 2. علی سعیدی says:

  با تشکر فراوان

 3. امین says:

  دوستای عزیزم دیروز یه مشکل بزرگ واسم پیش اومده واسم دعا کنید در ضمن دنیا ارزشی نداره بیاید به عشق هم احترام بذاریم و خودمون رو توو دریای عشق هم غرق کنیم دیگه دنبال بهونه ها واسه دوری دلهامون نگردیم بیاید نفسامون واسه عشقمون بیاد و بره ،و نبض قلبمون با صدای پا ،نوای دلنشین صداش و برا نوایه نفسه، نفس زندگیمون بزنه

 4. sina says:

  قوی باش مرد! حل میشه

 5. امین says:

  آره والا سینا جان ولی مشکل من دنیا واسش هنوز راهی پیدا نکرده ولی مرسی عزیزم که یادم کردی سینا جان

 6. مرجان says:

  امین جان در مشکلات گاهی سکوت کن شاید خدا حرفی برایت داشته باشد.
  امیدوارم مشکلت به خیر و نیکی حل بشه

 7. امین says:

  نه نیلوفر جان آبجی خوبم نگران نباش خاست خداس. نمیدونم بگم خوش بختانه یا هر چی سرطان دستگاه گوارشی گرفتم نزدیک 2 هفته هستش که دچار خونریزی شدید معده شدم وخیلی دارم عذاب میکشم .مرجان جان از تو هم ممنونم

 8. مرجان says:

  غصه نخور من مثبتش کردم عزیزم

 9. امین says:

  نیلوفر جان ممنونم از لطفت آبجی خوب خودم.بچه ها الان به راحتی فهمیدم که تا میخای یه نفس راحت بکشی دنیا میزنه تو ذوقت.بچه ها بیاین قبل اینکه هم رو از دست بدیم به یاد هم باشیم و از بودنمون کیار هم لذت ببریم اگه این کارو نکنیم یهو دور از جونتون میبینیم رسیدیم به نفس های آخر.من باشم یا نباشم توو زندگی شما عزیزانم اثری نداره ولی تمثیل خوبیم واسه اطرافیانتون که الان به بودنشون اهمیتی نمیدید ولی توو یه لحظه میبینید دیگه نیست.من آرزو های زیادی دارم واسه رسیدن به آرزوهاتون دس دس نکنید چون توو یه لحظه میبینی تمام آرزوهات دارن بات خدافظی میکنن دوس داشتنتون رو تا میشه بهم بگید تا بودنتون کنار هم امید زندگیتون شه

 10. مهرناز says:

  امین جان از صمیم قلبم آرزو می کنم که زودتر اوضاع برات رو به راه بشه.

 11. ساسان says:

  امین؟ داداش میدونی که این روزا سرطان خیلی معمولی شده و مثه سرماخوردگی شایع شده و میدونی تنها راه مقابله با سرطان امیدوار بودن و شاد بودنه. 2-3 تا از فامیل های ما سرطان داشتن اما عین خیالشون نبود و میگفتن و میخندیدن و به سرطان فکر نمیکردن. آخرشم سرطان رو شکست دادن و فقط کچل شدن :)) به بچه های سایت قول بده به سرطان فکر نکنی و همیشه خندون باشی… زووووووووووووود .
  بچه ها شما هم لطف کنین حرفی از سرطان نزنید و داداشه ما رو نگران نکنید.

 12. شهرزاد says:

  من با ساسان موافقم. سخته ولی با روحیه خوب می شه از پسش براومد.

 13. فهیمه.ج says:

  بچه ها بیایم برای همه مریضا دعا کنیم. من به واسطه ی شغلم که پرسداریه با هاشون از نزدیک سر و کار دارم.برای اونایی که تو شیمی درمانیشون حوصله نت اومدن رو ندارن دعا کنید. اما امین نمیدونم تو چه سرطانی داری که می تونی نت بیایی!!!!!
  چون من خیلی هارو با چشم خودم می بینم که در حال مبارزه با این بیماری حوصله ی خودشونم ندارن و سعی می کنن قدرت و قوتشونو برای ادامه زندگیشون نگه دارن.

 14. gholam hossein says:

  amin doroghgoe baba,hich margish nist

 15. علی says:

  areha… jeddi che hali dari to pesar boro esterahat kon…khub mishi ama ajibe ke miaie net.. khube ruhiyato hefz koni ama man nadidam kasi hale umadane net dashte bashe
  man baradaram hamine ama vaghean enghadr dard dare in kara azash bar nemiad.
  khanume fahime ham be khatere kareshun ba adamaye ziadi dar ertebatan hagh daran. man ba shoma ham movafegham

 16. شیرین says:

  چی بگم والا. ایشالله که امین جون و هر کس مریضه شفا پیدا کنه. ولی من وقتی سر درد دارم هم نمی تونم با کسی کل کل کنم. مریضای سخت باید استراحت کنن. نه اینکه بیان بیماری شونو ثابت کنن یا ….

 17. علی says:

  شیرین جون منم همینو می گم.واقعا عجیبه که حوصله داری میایی نت امین

 18. علی says:

  نیلوفر جان چرا دفاع می کنی؟ من به طور کلی گفتم چرا به تو بر خورد؟ من در باره ی همه شیمی درمانی ها م سرطانی ها گفتم. والا اونایی هم که شیمی درمانی احتیاج ندارن اینقدر به خاطر این بیماری ناراحت هستند که حال ندارن. منم از پشت کوه نیمدم که . بذار خودش بگه. چرا همه جبهه می گیرید؟ هر کسی یه نظری داره.. قرار نیست همه به هم توهین کنیم که… شما از یه پرستار که بیشتر نمیدونی یا منی که هم برادرم و هم زن عموم درگیره این بیمارین….

 19. golam hossein says:

  nilofar to chi kare amin?boro arosak bazito bokon joje.inja jaye bozorgtarast

 20. شیرین says:

  نیلوفر جون شما مگه دنبال کارای شیمی درماانی امین هستی که همه چیزو در موردش می دونی؟ بنظرم امنی خوب بلده سخنرانی کنه پس به جاش صحبت نکن دخترم. پدر من این مریضی رو داشت و فوت کرد بهتره کسی الکی نیاد علایم چرت و پرت بگه و جلب ترحم کنه. خدای نکرده اگه کسی بفهمه این مریضی رو داره جوری از نظر روحی می شکنه که نیلوفر جون، نمیاد با یه دختر غریبه درد دل کنه. امین بنظر من حتی یه آدم سرطانی رو از نزدیک ندیده که بدونه آدمی که این مریضی رو داره با خانواده خودشن به زور حرف می زنه.

 21. morteza says:

  آره شیرین خانم حق داره. فکر نکنم یه آدم سرطانی خفیف هم حال و حوصله ی اینترنت اومد داشته باشه

 22. sahar says:

  vala man yeki az doostam saratan dasht hale khodesham nadash hata nemitoonest ba kasi harf bezane hata ghaza ham nemitoonest bokhore hata ghabl az shimi darmanish nemidonam amin chetori ba in halesh miad net!amin shoma bayad faghat esterahat konio be khodet beresi

 23. ALALEH says:

  Bacheha gharar nest ke harkes saratan begere kar va zendegesh ro bezare kenar va naomid beshe man khaili az saratani ha ro to bimarestan mibinam ke hata ba enke bastari hastan laptabeshon ro avordan va meran to enternet va ketab motale mikonand bayad ba dide mosbati be bemari saratan negah konim hame sarataneha ke shrayeteshon yeki nist enshaallah amin jooon ham be zodi khob mishan faghat mosbat fekr kon va ba bemaret mobareze kon

 24. marjan says:

  voy voy!!!!!!
  inja che khabare!
  dor az jone hamaton mese heyvani ba vafa va pashmaloo pache hamo gereftin!heyf nist akhe?!be ham eshgh bedin,faghat eshgh!

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد