آیا وقتی در موقعیتی خاص قرار می گیرید دچار ترس به همراه تپش قلب و عرق می شوید؟ مثلا هنگامی که  در آسانسور هستید یا زمانی که وارد استخر می شوید و بوی آب به همراه کلر به شما می خورد، وهم  شدیدی شما را در بر می گیرد؟ متاسفانه شما به فوبیا دچارید.

تا به حال شده بدون دلیل خاصی بترسید؟ خودتان هم می دانید این ترس منشا غیر منطقی دارد و دلیلی برای این ترس پیدا نمی کنید با این حال نمی توانید بر  ترس بی موردتان غلبه کنید.

 

آیا وقتی در موقعیتی خاص قرار می گیرید دچار ترس به همراه تپش قلب و عرق می شوید؟ مثلا هنگامی که  در آسانسور هستید یا زمانی که وارد استخر می شوید و بوی آب به همراه کلر به شما می خورد، وهم و ترس شدیدی شما را در بر می گیرد؟

معمولا این آشفتگی های درونی و حتی جسمانی از ترس هایی نشات می گیرد که در کودکی درمان نشده و حالا به ترس های مرضی در بزرگسالی که به فوبیا phobia معروفند، تغییر شکل داده اند.

همانگونه که در مثال ها گفته شد، ترس از آب، ترس از آسانسور و ترس از دندانپزشکی، فوبیای مرضی هستند و فوبیای اجتماعی بیشتر به خجالتی بودن و ترس از بلند صحبت کردن اطلاق می شود. عمدتا این بیماری در دوران نوجوانی پیدا شده و اگر درمان نشود به دوران جوانی و بزرگسالی نیز می رسد.

هراس از عوامل طبیعی مثل طوفان، زلزله، ترس از تاریکی و یا بلندی و همچنین هراس از حیوانات مثل عنکبوت و مار و یا حتی سگ و گربه، همچنین هراس و ترس از مرگ، ترس از آمپول، همه و همه از انواع فوبیا هستند.

ترس یک واکنش طبیعی در هنگام مواجه با خطر به منظور و هدف محافظت است. زمانی که آدرنالین در بدن در حین ترسیدن ترشح می شود این واکنش را در فرد قدرت می بخشد که یا از آن محیط بگریزد و یا اینکه مبارزه کند. اما در کسانی که مبتلا به بیماری فوبیا هستند، واکنش مبارزه انجام نشده و معمولا فرد سعی دارد از مواجهه با آن موقعیت خاص بگریزد.

اگر دقت کرده باشید، فوبیا حالتی است که در موقعیت های تکرار شونده برای فرد به وجود می آید و در این صورت کنترل این احساسات برای فرد تقریبا غیر ممکن است. اگر فرد همچنان از حضور و مواجه با همان موقعیت اجتناب کند این فوبیا تشدید پیدا خواهد کرد.

بروز این مشکل معمولا با علائمی چون درگیری های ذهنی، تعریق زیاد، تپش قلب، تهوع، دل آشوبه، لرزش، رنگ پریدگی و افت فشار خون همراه می باشد.

این بیماری درمان پذیر است به شرطی که خود فرد نیز تلاشش را برای بهبودی انجام دهد. این مشکل با روان درمانی، دارودرمانی و رفتار درمانی تا حد زیادی قابل درمان است.

روند درمان به این شکل است که شخص با برنامه ریزی قبلی به صورت ایمن در موقعیت قرار می گیرد. یعنی ابتدا با کمک قوه تخیل در موقعیت ترس قرار می گیرد و سپس در واقعیت هم به همین صورت رفتار می کند. مثلا برای شخصی که از قرار گرفتن در دندانپزشکی و بوی مواد دندانپزشکی هراس دارد، در ابتدا سعی می کنند با تصور اینکه در آن مکان حضور دارد ترس بیمار را کاهش دهند و در مراحل بعدی مثلا با بو کردن داروی لیدوکائین، حساسیت به این بو را کاهش داده و به این ترتیب به مرور این فوبیا و ترس مرضی بهبود یابد.

تنها در صورتی برای درمان این بیماری دارو تجویز می شود که اضطراب فرد بسیار زیاد باشد و برای آرام تر کردن بیمار داروهای ضد اضطراب به صورت موقت تجویز می شود. زیرا این بیماری در صورتی که به صورت ریشه ای درمان نشود مانند آتش زیر خاکستر خواهد بود و بعد از اینکه دارو قطع شود، تمامی هراس و ترس ها مانند آتش زبانه می کشد.

 

نظرات

47 responses to “من از همه چیز می ترسم”

 1. ti ti says:

  kassi ke az gorbe mitarse bayad chi kar kone

 2. nemra76 says:

  باید همیشه یه سگ همراهش باشه

 3. sahar says:

  titi joon manam az gorbe mesle shoma kheili mitarsam!az marmoolako soosk ke dg nagoo vahshat nak mitarsam az ampoolam mitarsam in dg az hamash badtare!

 4. nara says:

  من از تونل و فضای بسته میترسم، و از موش، و از ارتفاع و از آتیش

 5. asal says:

  manam gablan az musho injur chiza mitar30dam ya 1jurayi chendesham mishod vali az vagti k varede reshteye mohande30 pezeshki shodamo musho injur heyvanato tashrih kardim dg vasam addi shode albate avalin bar age ostademun ba nomre tahdidam nemikardo behem zur nemikard mahal bud 1musho dastsm begiramo tazrig konam.

 6. asal says:

  hala jalebtar inke 1y az pesaraye kela3mun tu azmayeshgah az tar3sh ungadr musho tu dastesh feshar dad k mushe mord pesare k in sahnaro did neshaste bud dasht gerye mikard.

 7. سحر says:

  من از دستکش بیلیارد می ترسم، باور نمی کنین نه؟ ولی راست می گم:)

 8. F2 says:

  ببخشید یه سوال برام پیش اومد:
  چیزی وجود داره که دخترا ازش نترسن؟

 9. کیانا says:

  مهم اینه از شوهرمون نمیترسیم و خوبترش اینه که اکثرا مردا از زناشون حساب میبرن F2 جوون !!ین لازمه زندگیه !!موشو گربه و سگو دستکش بیلیارد که مهم نیست

 10. asal says:

  areeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee f2…bagiyaro ba nazare khodet nasanj azizam.

 11. asal says:

  kiyana jun man fagat az 1chize marda mitarsam unam khiyanate…………..inam eslah konim kiyanaye aziz un hesab bordan nist ehteram gozashtane.

 12. کیانا says:

  راست میگی عسل جون منم از خیانت میترسم اما به نظر من ادم نابینا فرق شیشه و الماس رو نمیدونه اگه شوهرت قدرتو ندونست فکر نکن تو شیشه ای اون کور بوده !!!
  و اگه 1مردی بخواد به من خیانت کنه اصلا واسم مهم نیست با خودم میگم لیاقت نداشت

  • اشک مهتاب says:

   در ادامه ی حرفتون باید بگم
   اگر روزی دشمن پیدا کردی بدون در رسیدن به هدفت موفق بودی
   اگر روزی تهدیدت کردن بدون در برابرت ناتوانند
   اگر روزی خیانت دیدی بدون قیمتت بالاست
   اگر روزی ترکت کردن بدون باتو بودن لیاقت میخواد

 13. asal says:

  are kiyana jOon manam bahat kmelan movafegam.

 14. کیانا says:

  تو لطف داری عزیزم

 15. کیانا says:

  عسل جون تو امین رو نمیشناسی اما میشه ازش بخوای نره سر خیلی گلیه داداش من !
  از همه ممیخوام نذارن امین بره,خواهش میکنم

 16. کیانا says:

  sorry پسر گلیه !!!

 17. asal says:

  nazarate aga amino tu safehaye mokhtalef khundamo kamo bish mishnasameshun,va3 chi dare mire?!mage chi shode?

 18. اشک مهتاب says:

  من از اینده میترسم اما فکر نکنم از نوع فوبیا باشه درسته نرگس خانم؟؟؟

 19. هاله says:

  man shenidam baazi aztarsa mesle tarse az tariki mirase ravanie ke azdorane ghar neshini be ma reside

 20. مژگان says:

  آره هاله جون..مثل نشستن آقایون رو به در رستوران ها که به ناخودآگاهیشون برمیگرده و به دوران غارنشینی که از حمله ی حیوانات می ترسیدن…

 21. loghman says:

  خواهش ميكنم دراين مورداگرميتوانيدبيشتربرايم بنويسيدوبه ايميلم بفرستيدراهكارهاي عملي لطفاخواهش ميكنم درصورت لزوم حاضرم تلفني هم دراين موردبحث كنم

 22. ZAHRA says:

  Asal joooon ama man ba enke dar karamoze pezesh ghanoni tashrehe jasad ham kardam ama hanoz az sosk va en janevara mitarsam che konam ? dar vaghe shekleshon chendeshavar hast mimiram vaghti ena ro mibinam

 23. ALALEH says:

  Vay zahra joon manam hamintor ba enke dar karamozeah pezeshk ghanoni tashrihe jasad mikonam ama az en janevarane chendesh avar khaaaaaaaaily mitarsam khaili vahshatnakand

 24. asal says:

  are zahra jun giyafashun k chendesh avare vali baade tashrih kardaneshun adam dg me3 gabl azashun nemitar3.

 25. کیانا says:

  میدونی عسل جون بعضی از ادمای بی فرهنگ به امین خیلی گیر دادن و اعصابشو خرد کردن البته منم به جای امین بودم میرفتم اما الان از امین خواهش میکنم به خاطر من و دوستای دیگه که دوستش داریم نره

 26. علی سعیدی says:

  قیافه آمپول زن از خود آمپول بیشتر ترس داره

 27. sarvenaz says:

  dishb to barnameye befarmaid sham 1nafar bimariye tarse az parandeharo dasht tori ke hata nemitonest morgh bokhore in baraye man khili jaleb bud

 28. sahar says:

  manam didam sarvenaz joon kheili ba maze bood vasam

 29. لـادیز says:

  دوستان عزیز، سایت لادیز در راستای احترامی که به عقاید و نظرات تک تک شما قائل است، کلیه کامنت ها را بدون بازخوانی منتشر می کند. متاسفانه شاهد نظرهایی هستیم که بدون در نظر گرفتن شئونات اخلاقی و اجتماعی با بکار بردن الفاظ ناشایست از سوی برخی منتشر می شود. ضمن عذرخواهی از دوستانی که بنحوی از سوی عده ای مورد توهین قرار گرفته اند، مجددا از همه همراهان لادیز درخواست می کنیم برای جلوگیری از اعمال حذف و سانسور، مطابق شان انسانی و اجتماعی که از آنها انتظار می رود اقدام به انتشار نظر کنند.

 30. ardalan says:

  من فوبیای مورچه دارم. اگر جایی مورچه ببینم سکته می کنم.

 31. delaram says:

  چرا منفی دادید؟ منم فوبیای حشرات دارم. مثل مورچه و پشه.. از بچگی می ترسیدم. هنوزم می ترسم. آقا اردلان حسابی می فهممتون

 32. saheb says:

  سووووووسک… واییی نه

 33. dokhtare ghermez says:

  استقلالیا فوبیای باخت دارن اما ما پرسپولیسیا باخت رو نشونه ی پیروزی می دونیم.

 34. hamsar. says:

  چاقی هم نوعی فوبیاست که باعث بیماری های مختلف میشه

 35. kianoosh says:

  نترسید نترسید ما همه با هم هستیم:ی

 36. eli says:

  are manam mesle to hastam kheili azab avar hast

 37. mohadese ghahremani says:

  az otaghe tarikkkkkkkkkkkkkkkkk

 38. Aryan says:

  من از توفان یا گردباد میترسم .نمیدونم چطور درمانش رو پیدا کنم.میخوام از شرش خلاص شم 🙁

 39. Selena says:

  من از همه چی میترسم باور کنین. از همه جی انقد ک اشکم در میاد . از عکس خودم تو آینه از حرف زدنم. از این ک کسی بام حرف بزنه فقط نیترسم و میترسم. 19 سالمه.

 40. هعی روزگار says:

  من حوصله هیچیو ندارم حوصله ترسیدنم ندارم

 41. علی رضا says:

  سلام من دچار ترس شدید اجتماعی هستم وچندین سال هست که به انواع روانپژشک وراونشناس مراجعه کردم وانواع داروها را مصرف نمودهام ولی متاسفانه بهبودی حاصل نشده وتنها داروی که روی من اثر می گذارد گلوناز پام می باشد از صبح که بیدار میشم دچار ترس هستم تا انتهای شب از حقم نمی تونم دفاع کنم حرفم را نمی تونم بیان کنم تا حال 15 کار را عوض کردم ودر استانه خودکشی هستم بخاطر فشارهای مالی ایا کسی هست کمک کنه تا این ترس از بین بره دیگه طاقتم طلاق شده دائم یا گریه می کنم یا در رویا بسر می برم خواهشن کمک کنید

 42. محبوب says:

  من از همه چی می ترسم همیشه هم استرس دارم استرس هم بیشتر پیشرفت زندگیمو ازم گرفته نمیدونم چکار کنم

 43. kanya says:

  من بیش از حد از مردم میترسم از جاهایی رد میشم که کسی نباشه وقتی یه نفریو میبینم که به سمتم میاد کل بدنم دچار لرزش میشه و وقتیم فک میکنم که تو یه اتاق تاریک و دربسته بجز من کسه دیگه ای هم هست میزنم زسر گریه:'(

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد