در مطلب قبلی به بررسی Oral Fixation پرداختیم. این سندرم را هم در کودکان و نوزادان می توان دید و هم در بزرگسالان. اما به طور کلی چرا کودکان و نوزادان به این سندرم روی می آورند.

در مطلب قبلی به بررسی Oral Fixation پرداختیم. این سندرم را هم در کودکان و نوزادان می توان دید و هم در بزرگسالان. اما به طور کلی چرا کودکان و نوزادان به این سندرم روی می آورند و صحبت کردیم که به دو دلیل کم خوردن شیر مادر و یا زیاد خوردن شیر و مکیدن سینه مادر این عادات به وجود می آیند.

کودک در کودکی برای اینکه استرس و اضطراب خود را کمتر کند به دنبال راهی برای آرامش یافتن می گردد. او که در دوران نوزادی فقط و فقط از طریق مکیدن سینه مادرش طعم آرامش را چشیده به دنبال راهکاری شبیه به برگرداندن این حس می گردد. در اکثر موارد او انگشتش را می مکد و یا با گذاشتن چیزی در دهان شروع به مکیدن آن می کند و یا حتی با مکیدن زبانش این حسش را مرتفع می سازد.

اما اگر کودک نتواند جایگزینی برای این حس پیدا کند، این عادت به بزرگسالی او نیز راه می یابد. به طوری که فرد بالغ نیز در مواقع استرس، فشار عصبی، بی حوصلگی، خستگی جسمی و یا روانی، خشم و ناراحتی زیاد به سراغ راهی برای کم کردن این استرس بر می آیند.

در کودکی زمانی که ریشه های این استرس ها و اضطراب ها کشف شده و درمان شده باشند، مطمئنا به بزرگسالی راه پیدا نخواهند کرد. اما گاهی پیش می آید که کودک و یا حتی بزرگسالان از این راه برای جلب توجه دیگران اقدام به این حرکت می کنند که این نیز خود علل روانی دارد که نیاز به ریشه یابی تخصصی تر دارد.

در برخی از موارد نظر روانپزشکان بر این است که اگر فرد بالغی این عادت را دارد بعد از ازدواج و آرامش بیشتر پیدا کردن، این عادت خود به خود کمرنگ شده و از بین می رود. اما این برای همگان صادق نیست.

روانشناسان برای بزرگسالان و برای رفع استرس، معمولا در ابتدا جایگزین هایی را پیشنهاد می کنند اما همه این پیشنهادات زمانی قادر به رفع این عادت می شود که خود شخص بخواهد تا بهبود پیدا کند.

به همین منظور برای کسانی که به این عادات وابسته هستند، توصیه میکند به عنوان مثال جویدن آدامس را امتحان کنند و یا خود را مشغول کاری دیگر مانند ظرف شستن و یا راه رفتن کنند. در ابتدا این کار بسیار سخت و دردآور است زیرا فرد فقط دلش می خواهد ناخنش را بجود و یا شست دستش را بمکد. ممکن است میزان عصبیتش افزایش یابد اما اگر این اوج را بگذرانید به مرور متوجه می شوید که آرامشتان بیشتر شده است.

این گونه افراد باید سعی کنند مراحل خود شناسی را شروع کنند و از کتاب هایی در این زمینه کمک بگیرند. هر چه شناخت افراد نسبت به خود افزایش یابد، ریشه این استرس ها و اضطراب ها نیز پیدا خواهد شد و فرد از این التهاب درونی زودتر خلاص خواهد شد.

اگر شما نیز عادتی در این زمینه را می شناسید که باعث آرامش شما و یا شخص دیگری می شود، برای ما بنویسید.

نظرات

6 responses to “اورال فیکسیشن 2”

 1. fereshte says:

  mamnunam pesaram dochare in moshkele ba khondane matlabeton tashvig shodam beram moshavere

 2. zahra says:

  dokhtaram faght ba ye rosariye abiye ghadimi to baghalesh mikhabe shayad ounam khalae atefisho ba oun por mikone va be aramesh mirese

 3. hoda says:

  manam moteasefane in adato daram khaili sai kardam tark konam mashode va vaghti esteres daram bishtar injuri arum misham.merci az babate matlabetun

 4. mastane nazari says:

  dusti dashtam ke in adato dasht to madrese miraft zire miz angoshtesho mik mizad.

 5. solmaz says:

  bazi az bacheha adat daran dasteshun to sineye madareshon bashe ta khabeshon bere .albate fekr nemikonamin bimari bashe

 6. mina says:

  dokhtar khaleye man in adato dasht shabe arousish haminjur angoshtesho mikhord

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد