در جهان امروز همه چیز بر مدار اعصاب و روان می گردد. از عدم موفقیت افراد پرخاشگر در محل کار گرفته تا رشد کم جنیـن در مادرانِ افسرده و گوشه گیر. با پیشرفت علم جایگاه سلامت ذهن نیز بالاتر رفته است، تا حدی که متخصصان تغذیه بیش و پیش از تجویز هرگونه رژیم غذایی برای مراجعه کنندگان ابتدا سعی می کنند با خلق و خو و عادات زندگی شخص آشنا شوند.

کم اشتهایی یا بی اشتهایی را در وهله نخست با معیار چاقی و لاغری نمی سنجند زیرا ثابت شده که عادات درست غذا خوردن در گرو اعصاب و روانی سلامت است. برای مثال نوعی از بیماری رو به شیوع دهه های پیشین بی اشتهایی عصبی است .نوعی از بیماری که بیشتر بین دختران بالغ و زنان جوان دیده می شود. این افراد ترسی مفرط از اضافه وزن دارند و به همین دلیل مبتلا به نوعی از اختلالات روحی و روانی می شوند.

علایم بی اشتهایی عصبی:

•لاغری بیش از حد

•عدم تمایل به داشتن وزنی متناسب با قد و سن

•زندگی با کابوسی به نام چاقی

•ترس از دیدن خود در آینه یا برعکس تماشای طولانی خود در آن

طولانی شدن ابتلا به این بیماری همچون هر بیماری دیگر عواقبی خطرناک داراست ؛ از جمله:

•فرد بیمار شبانه روز راجع به چاقی و لاغری صحبت می کند

•همواره در پی محاسبه انرژی و کالری دریافتی از غذاها ست

• کمتر در مقابل دیگران غذا می خورد

•اگرچه بسیار لاغر است اما از دیدن خود در آینه به دلیل چاق بودنش وحشت دارد

•فرد مبتلا به بی اشتهایی عصبی در اغلب دقایق روز عصبی یا برعکس منزوی است

خوشبختانه از آن جاییکه خاستگاه این بیماری کاملاً روحی و روانی است می توان امیدوار بود که تحت شرایط درست درمان قطعی صورت پذیرد. برای تحقق این امر متخصصان علم تغذیه و روانشناسان بیشترین کمک را به شخص می کنند.او ابتدا باید به وزن طبیعی خود برگردد , سپس مراحل درمانی را آغاز کند تا نشانه های افسردگی در او کمرنگ تر از پیش شود. بی تردید مبتلایان به بیماری بی اشتهایی عصبی مانند بسیاری بیماری های روحی و روانی دیگر خود را فردی سالم تلقی کرده و نسبت به درمان ممانعت می ورزند.

نتایج حاصل از تحقیقات ثابت کرده است عمومِ بیمارانی که از حمایت خانواده، دوستان و آشنایان خود بهره مند بودند به مراتب زودتر از دیگران بهبود یافته اند. یکی از نکات جالب توجه در روند درمان این مبتلایان بخشی از شیوه ی عملکرد روانشناسان و روان پزشکان است. پزشکان مطالعه ی روزنامه و کتاب را در صدر فهرست کارهای روزانه بیماران خود قرار می دهند شاید دلیل این امر واقع نمایی تصویر صحیح زندگی در کتاب یا نشریات نسبت به نمونه ی ایده آل در تلویزیون باشد.  چرا که آنچه رسانه های تصویری از هیات ظاهر افراد ارائه می کنند تناسب چندانی با متوسط عمومی اجتماع ندارد، در واقع آنچه در تلویزیون یا بر پرده سینما می بینیم مانکن هایی هستند که درصد اندکی از واقعیت مردمان را تشکیل می دهند.

نظرات

6 responses to “بی اشتهایی عصبی چیست؟”

 1. زهره says:

  شیوه درمانی جالبه..با کتاب… با واقع نگری

 2. برنا says:

  من خودم شخصاً قبل ازدواج همچین حالتی پیدا کرده بودم و همه اطرافیان ازم می خواستن تا پیش روانشناس برم!

 3. زیبا says:

  خیلی غم انگیزه، همانطور که میتونه خوب شه در مراحل پیشرفته میتونه منجر به مرگ بیمار بشه خیلی دردناکه و البته از بیماریهای زندگی مدرن

 4. sepid says:

  من وقتی اعصاب ندارم پرخور میشم! خیلی بده

 5. آریانا says:

  منم خیلی کم اشتهام خیلی هم دکتر رفتم ولی جواب نداد همه میگن خیلی لاغرم کسی میدونه چی کنم ؟

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد