به طور نرمال و طبیعی شخصی که خود را دوست نداشته باشد نمی تواند شخص دیگری را دوست داشته باشد. اما اگر میزان دوست داشتن خود به حدی برسد که فرد عاشق خودش بشود، در این صورت می توان این فرد را خود شیفته نامید.

به طور نرمال و طبیعی شخصی که خود را دوست نداشته باشد نمی تواند شخص دیگری را دوست داشته باشد. اما اگر میزان دوست داشتن خود به حدی برسد که فرد عاشق خودش بشود، در این صورت می توان این فرد را خود شیفته نامید.

خود شیفتگی درست زمانی است که فرد به جای اینکه نیروی عشق را به سمت دیگران متمایل کند، آن را معطوف به خودش می کند. این گونه اشخاص چنین تصور می کنند که از دیگران بالاترند و یا اینکه با چهره و یا برخورد و یا حتی بدون هیچ کاری، مورد توجه همگان هستند.

اینگونه افراد خود را بزرگ می بینند و از هر گونه انتقاد که به سمتشان معطوف می شود، بیزارند. این گونه افراد خود را محق می دانند و بر این باورند که همه اشتباه می کنند و تنها خودشان درست می گویند و در مقابل هر حرفی غیر از حرف خود خشمگین می شوند.

این گونه افراد چنان حرف های خود را باور می کنند و چنان برای محق جلوه دادن خودشان تلاش می کنند و دروغ می گویند که خودشان نیز دروغ هایشان را باور می کنند. زمانی که دروغ هایشان برای دیگران آشکار می شود، اطرافیان این گونه افراد کم کم آنها را به دلیل دروغ هایشان ترک می کنند و همین امر به آنها استرس و دلشوره از کنار زده شدن می دهد.

تمامی عقده های خود کم بینی باعث چنین واکنش خود بزرگ جلوه دادن می شود. باتوجه به رفتار استثمارگرایانه ای که دارند، در روابط عاطفی خود دچار مشکل می شوند.

اینگونه افراد فاقد هم حسّی می باشند. نسبت به شناخت و همانند سازی با احساسات دیگران تمایلی ندارند. غالبا به دیگران حسادت می‌ورزد یا معتقد است دیگران حسودی او را می‌کنند. این افراد اغلب باهوش یا زیبا یا موفق هستند که در حقیقت این نقاط قوت‌شان، هسته مرکزی شروع این اختلال می‌شود.

البته باید به این نکته هم توجه کرد که شخصیت هر فرد می‌تواند متغیرهای خصوصیتی خاص خود را داشته باشد؛ یعنی شخصیت یک فرد می‌تواند خصوصیت‌های وابسته، وسواسی، پارانوئید و یا خودشیفته داشته باشد که به‌عنوان صفت شخصیتی وی محسوب می‌شود و بیماری به شمار نمی‌رود. این افراد به شدت نیاز به تایید شدن از طرف دیگران دارند و در صورتی که موفقیت‌های فرد نتواند این شرایط را برای وی فراهم کند، بسیار آسیب‌پذیر می‌شود و احتمال افسردگی در وی افزایش می‌یابد.

به همین دلیل این افراد اغلب در زمان افسردگی به مرکز درمانی مراجعه می‌کنند و در این مرحله نیاز به دارو‌درمانی و روان‌درمانی دارند.

نظرات

14 responses to “خود شیفتگی – نارسیسیسم Narcissism”

 1. camelia says:

  in maghale makhsose nimast,mer30 ke gozashtin

 2. nima says:

  har chand ba tavajoh be in maghale khod shiftegi bad nist.agar adam khodesho doost dashte bashe mage bade

  • مريم says:

   [quote name=”nima”]har chand ba tavajoh be in maghale khod shiftegi bad nist.agar adam khodesho doost dashte bashe mage bade[/quote]
   البته اين نوع خود شيفتگي اعتماد به نفس كاذب هم مياره , مورد توجه شما: d

 3. ti ti says:

  agha nima shoma faghat 2khate avalo khondi,baghiyasham bekhon

 4. nima says:

  baraye in ke javabe camelia ro bedam hamon 2khatam kafie

 5. mahshad says:

  eyval camelia.hal kardam

 6. nikit says:

  nega toro khoda
  yeki narcissism migire
  yeki mese man ziyadi khodesho vaghe binane nega mikone
  baray hamin b andaki etemad nafs ham miguyad
  eshtebah ast! kazeb ast !
  bad bakhtamaa :((

 7. سهراب says:

  زنا همه خودشیفتن
  نمیبینید همش تو آرایشگان

 8. CCU says:

  in ravanshenasetuo0o0nam khodesh in juo0o0riye ke esmesh nargese?

 9. ASAL says:

  chera mardaye iran inghad oghdeiyan!??

  tu har safhe bekhuni beja inke dar morede mataleb nazar bedan dar moreda khanuma nazar gozashtan!!!

  dar morede in matlabam faghat daran kal kal mikonam!!!jaye taasof dare!
  hala yeki nist be in bege ag khanuma badano hezarta eyb daran shoma chera tahvileshun migirin! khube adam beinam fekr konan bado khub hamejaye donya vujud dare…

 10. somayye says:

  asal jun bikhiale ina besho
  matlabo bekhun o nazar bede
  man dg hamin karo mikonam
  bezar ye edde bezanan tu sare khodeshun
  in ekhtelala be khodeshun bishtar mikhore

 11. milad says:

  doroste man pesarama ama in khanume ASAL rast mige ha
  dige az had be daresh kardid

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد