در اطرافمان کودکان و حتی بزرگسالان زیادی را می بینیم که عادت هایی را از کودکی با خود حمل می کنند که از لحاظ روان شناختی به مشکل و علتی در دوران کودکی بر می گردد.

در اطرافمان کودکان و حتی بزرگسالان زیادی را می بینیم که عادت هایی را از کودکی با خود حمل می کنند که از لحاظ روان شناختی به مشکل و علتی در دوران کودکی بر می گردد.

اورال فیکسیشن Oral fixation که به مجموع عادت هایی چون ناخن جویدن، مکیدن انگشت، گرفتن لاله گوش خود و یا دیگران، مکیدن زبان و … گفته می شود، می تواند درمان شود و یا می تواند تا آخرعمر با شخص بماند.

اورال فیکسیشن به طور کلی تمایل به گذاشتن و یا نگه داشتن چیزی در دهان و مکیدن آن به منظور آرامش یافتن است. این سندرم معمولا از زمان نوزادی با فرد است اما کسانی که حس مکیدن و شیر خوردنشان در کودکی به طور کامل ارضا شده باشد، دیگر این عادت را با خود نخواهند داشت.

اما به دلایلی مثل نداشتن شیر مادر و یا نگرفتن پستانک این حس، در درون کودک باقی می ماند و جایگزین آن را شست مکیدن و یا مکیدن زبان در دهانش قرار می دهد. اما از طرفی دیگر کودکانی نیز هستند که دوره شیرخوارگی آنان به بیش از 3 سال به طول می انجامد و این مکیدن به صورت عادتی منفی در می آید، در این صورت کودک قادر به ترک این عادت نیست و برای جبران این حس، مجدد به مکیدن دست و یا زبان بر می آید.
این گونه وابستگی ها برای کودک طبیعی است اما اگر زمان این وابستگی به عادات به بعد از 5 سال برسد، نه تنها در بعضی از موارد باعث مشکلات فیزیکی مثل تغییر شکل دندان و فک درمکیدن شست دستان خواهد شد بلکه قدرت آنان را برای پشت سر نهادن موانع استرس زا کم خواهد کرد و اینگونه کودکان بعد ها در دوران بلوغ و برزگسالی نیز دچار مشکل خواهند شد.

اگر کودک تان تا قبل از 2 سالگی این حرکت را انجام می دهد و همیشگی نیست می تواند تلاش کودک برای کشف و لمس خود باشد که این اصلا جای نگرانی ندارد. اما اگر می بینید که کودک به مدت زیاد این عادت را انجام می دهد، پس به دنبال راه حل آن باشید و از روانپزشکان کمک بگیرید.فقط به یاد داشته باشید که به هیچ وجه کودکتان را مسخره نکنید و او را مورد شماتت قرار ندهید.

در مطلب بعدی به طور مفصل تری در مورد Oral Fixation توضیح خواهیم داد. منتظر باشید .

نظرات

12 responses to “اورال فیکسیشن Oral fixation”

 1. سهند says:

  پسر خاله من عینه همین اقاست. زن هم گرفته اما هنوز شصت می خوره. اونموقع ها گوش مامانشم می گرفت موقع شصت خوردن الان دیگه گوش خانمشو می گیره

 2. marco pollo says:

  مرسی بابت این مطلب
  بله درسته علتش فقط مربوط به دوران نوزادی و ارضای کودک از بابت مکیدن سینه مادره البته نه برای خوردن شیر برای تبادل عاطفی با مادر
  یعنی دریافت و ارسال سیگنال های عاطفی
  البته درمان می شه
  می دونید که چی باید به اون ها بدید
  یه کم لبخند با طعم عشق بی بدیل مادری

 3. mahsa says:

  راست می گه مارکوپولو … برای همینه که اگر ارتباط عاطفی بگیرن معمولا بهتر می شن. این توی بزرگسالانه البته

 4. شاهین says:

  دختر من 6 سالشه و هنوز شصت می خوره. فکر می کنم باید از الان حواسم بهش باشه که اگه لازم شد از متخصصان این امر کمک بگیرم

 5. مش رحیم says:

  shahin jan khube baz ke to miduni bayad beri moshavere
  khayli ha nemiran taze koli ham bad o birah be bacheye badbakhteshun migan

 6. reyhane says:

  الهی من نمیدونستم یه همچین چیزی وجود داره. این بیماری خیلی جالبه دلم برای بچه هایی که ندونسته به دستشون اون داروی تلخ رو میزدن تا شصتشونو نخورن سوخت

 7. محمد نیکخو says:

  سلام
  واقعا از مطلبتون خوشم اومد. خیلی کم پیش میاد از این گونه مطالب کار بشه. من واقعا چیزی در این مورد نمی دونستم. خیلی از مشکلات بزرگسالی ناشی از مشکلات کودکیه ادم هاست.

 8. سیما الستی says:

  این جور ادم ها خیلی دور و برمون زیادن. بعضی هاشون اصلا نمیذارن کسی بفهمه که دچار این مشکل هستند. در صورتی که اگر مطالعه کنند به راحتی هم درمان می شن

 9. mahsa nik amouz says:

  ba salam
  man aval fekr kardam shoma site ravanshenasi hastid. ama eshtebah kardam. man khayli vaghte ba in bimari ravanshenakhti dargiram va az bayanesh nemitarsam. chon be dalile inke madaram badve tavalod fot shode natunestam in mozou ro baraye khodam hal konam. ama alan vaghean behtaram. az tarighe moshaveran mitounid in bimariye ravanshenakhti ro darman konid.
  khoshhalam ke be in mozou pardakhtid

 10. نسیم says:

  یه لحظه دیدم چه نعمتی داشتم و خودم متوجهش نبودم.
  خدا مادرتو بیامرزه. موفق باشی مهسا جون

 11. marjan says:

  vaghean poshte har adai be noi ye moshkele rohi ravani dare hata age adataro fekr koni khobe .mesle sare ye saat khabidan ta adatai shbih be oun.mozue jalebi bud mamnun

 12. فندق says:

  الان بچه برادر من هم شیر می خوره حسابی و هم شست می خوره…..نمیدونم الان چه کمبودی داره که شست می خوره

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد