در مطالب گذشته به توضیح مختصری از یوگا پرداختیم و قرار است که از این به بعد آساناهایی مفید و قابل اجرا در منزل را به شما معرفی کنیم.

در مطالب گذشته به توضیح مختصری از یوگا پرداختیم و قرار است که از این به بعد آساناهایی مفید و قابل اجرا در منزل را به شما معرفی کنیم.

قبل از شروع به معرفی آساناهای مناسب یوگا به شما خوانندگان عزیز، بهتر دیدم آمادگی های قبل از انجام این حرکات را به شما آموزش دهم تا با ذهنی آماده شروع به انجام این حرکات کنید.

نکاتی که قبل از انجام حرکات یوگا باید به آن ها توجه کنید را معمولا بعد از مدتی که در کلاس ها باشید خود به خود، انجام خواهید داد. اما از آنجایی که ممکن است بعضی از شما عزیزان برای بار اول این حرکات را انجام دهید، بهتر است این نکات را در نظر داشته باشید.

بهتر است از اول هدف خود را از انجام این حرکات مشخص کنید. خیلی از افراد ممکن است تصور کنند حرکات یوگا فقط برای تمرکز و یا فقط برای آرام سازی است. اما این را بدانید علاوه بر تاثیرات ذهنی، تمامی حرکات یوگا فیزیکی بوده و بسیار بر روی بدن شما تاثیر گذار است.

این نکته غیر قابل انکار است که حرکات یوگا برای کنترل ذهن بسیار مفید است و کسانی که کنترل ذهن دارند می توانند در تمام کار های زندگی خود موفق باشند. هدف اصلی حرکات آسانا و یوگا نیز همین است.

همیشه بهترین زمان برای انجام آساناها، اول صبح و همیشه با مثانه و روده تخلیه شده است. اگر جز کسانی هستید که در دفع مدفوع خود دچار مشکل هستید باید بدانید که حرکاتی بسیار مفید در یوگا هست که می تواند عمل دفع رابرای شما آسان کند.

به عنوان مثال بعد از بیدار شدن از خواب، نصف لیوان آب ولرم به همراه یک یا نهایتا دو قطره آب لیمو را بنوشید و برای 5 تا 10 دقیقه در منزل شروع به راه رفتن کنید.

می توانید دراز بکشید و پاهای خود را در شکم خود جمع کنید و با دست پاهایتان را بگیرید.

می توانید به دیوار تکیه داده و دستان خود را روی شکم خود بگذارید و به آرامی تنفس شکمی را انجام دهید.

این تنفس برعکس تنفس سینه ای است. شما با دم، شکم خود را باد می کنید، برای بازدم شکم خود را خالی کرده و تا ته شکم خود را سفت کرده و فشار دهید. این کاررا چند بار انجام دهید. روده شما تحریک شده و عمل دفع راحت تر انجام خواهد شد.

اگر می خواهید بدن تان برای انجام حرکات نرم تر از قبل باشد، بهتر است قبل از انجام آساناها، دوش بگیرید. سپس آمادگی دارید تا حرکات را شروع کنید.

قبل از انجام هر حرکت یوگا، تنفس عمیق بسیار مفید است. بدن خود را همیشه رها کنید و از راه بینی تنفس کرده و به آرامی از دهان خود بازدم انجام دهید. بعد از 5 بار تنفس، ناخودآگاه بدن شما آرامتر شده و آمادگی بیشتری برای انجام حرکات دارد.

اگر ذهن شما شروع به بازی کرد و تمامی افکار به سمت شما هجوم آورد، هیچ تلاشی برای آرام کردن ذهنتان نکنید و فقط به افکارتان که از شاخه ای به شاخه دیگر می پرد ” نگاه ” کنید. وقتی شما هیچ توجهی به این پرش ها نکنید، خود به خود ذهن شما در مقابل شما زانو می زند و آرام می شود.

همیشه در بین انجام حرکات به بدن خود توجه کنید. مانند دوربینی که اجزای داخلی بدن شما را مشاهده می کند، از تمامی اتفاقات درون خود آگاه باشید.

توقف های بین حرکات و مشاهده درون بسیار مفید است. با این کار سطح هشیاری شما بالا رفته و نسبت به همه چیز دقیق تر می شوید و فرکانس های مغزتان نیز کاهش یافته و ارتباط بین تن و روانتان نیز بهتر و نزدیک تر می شود.

بعد از مدتی که این حرکات را انجام دادید، به راحتی متوجه آلارم بدنتان قبل از بیماری و یا ضعف خواهید شد. و می توانید قبل ازوقوع یک بیماری در بدن آن را پیشگیری کنید.

لباستان بهتر است تا حدی گشاد و نخی باشد تا بتوانید به راحتی حرکات را انجام دهید. اگر لباس زیرتان نیز تنگ است و یا شما را اذیت می کند و فکرتان را به آن معطوف می کند تا حدی که نمی توانید به خودتان و تغییرات درونتان توجه کنید، آن ها را نیزدر بیاورید.

در طول تمرینات به کشش هایی که در عضلات شما صورت می گیرد و قسمت هایی که تحت کشش و فشار است، همراه با تنفستان دقت داشته باشید.

نظرات

9 responses to “آمادگی قبل از انجام آساناهای یوگا”

 1. zahra says:

  ali bud.man khodam salha yuga kardamva be nazaram varzeshe jesmi varuhiye besyar khobiye

 2. mahtab says:

  zahra khnom borost migan.bazam dar morede in varzesh benevisid

 3. Soraya M says:

  che kar khoobi mikonin raje be yoga minevisin, lotfan dar ertebat ba varzeshhaye jadid mesle yoga bishtar matlab benevisid
  merci

 4. shahnaz says:

  من فقز منتظرم آسانا هاتون شروع بشه… خیلی جذاب می نویسید… یوگا رو دوست دارم مرسی

 5. آرش says:

  چه همه از یوگا تعریف می کنن. اینقدر خوبه؟

 6. سهند says:

  بریم واسه یوگا که متعادل شیم

 7. aida says:

  پس کی آساناهارو معرفی می کنید؟ مردم که… زودتر بذارید .. دلم میخواد یاد بگیرم

 8. eliyaaa says:

  با تشکر از شما دوست عزیز
  مطالبتون بسیار آموزنده بودخیلی استفاده کردیم
  لازم به ذکر هست که به اطلاع دوستانم برسونم
  یوگا هنر و ورزشی است که باید حتما زیر نظر مربی کار بشه
  یوگا برای هر انسانی که دوستدار انسانیت و صداقت و معرفت و تعالی است از واجبات است وبا انجام آسانا انرژی رو در بدنتون سیال کنید و همیشه شاد باشید.و زندگی رو همونطور که هست ببینید.و بپذیرید.با آرزوی بهترینها برای همه عزیزان

 9. شیما says:

  آیدا خانم مطابه جدیدشون و بخون .. گذاشتن دیگه.. آساناها شروع شده …

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد