آخرین تاریخ‌سازی ورزش جهان در سال ۲۰۲۰ را یک مربی زن بسکتبال رقم زد و اولین زنی شد که در بین چهار لیگ‌ معظم ورزش آمریکا، تیمی را هدایت می‌کند.

لیگ ملی بیسبال آمریکا از سال ۱۹۰۱ آغاز شده، لیگ هاکی از ۱۹۱۷، فوتبال آمریکایی از ۱۹۲۰ و بسکتبال از ۱۹۴۹ و در تمام این سال‌ها، بکی هامن اولین زنی است که در متن یکی از این لیگ‌ها به هدایت مردان می‌پردازد.

این واقعه تاریخی در جریان دیدار سن آنتونیو اسپرز با لس آنجلس لیکرز رخ داد، جایی که با اخراج سرمربی، بازیکنان در وقت‌های استراحت دور خانم هامن حلقه می‌زدند تا توصیه‌های فنی‌اش را بشنوند.

تصاویر اطاعت و حرف شنوی غول‌های بسکتبال جهان مانند دمار دروزن، دیونته ماری و رودی گی از خانم هامن بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت.

گرچه این اتفاق برای بازیکنان اسپرز اتفاق تازه‌ای نیست و شش سال است که در تمرینات سن آنتونیو رخ می‌دهد.

کامالا هریس معاون رئیس ‌جمهوری منتخب ایالات متحده خطاب به بکی هامن توییت کرد: «تبریک می‌گویم. شما شاید اولین نفر باشید اما می‌دانم که قطعاً آخرین نفر نخواهید بود.»

سال ۲۰۱۴ سن آنتونیو اسپرز، بکی هامن را به عنوان کمک مربی تمام وقت این تیم معرفی کرد.

پیش از این اقدام تاریخی، مربیان زن دیگری نیز به صورت پاره وقت و در سالن‌های تمرینی به تیم‌ها کمک می‌کردند، از جمله کلیولند کاوالیرز که در آغاز قرن جاری، لیزا بویر را به خدمت گرفت.

خانم هامن به عنوان بسکتبالیست و با پیراهن تیم ملی روسیه به نشان برنز المپیک پکن دست یافته. او در آن مقطع برای زسکا مسکو بازی می‌کرد.

هامن با پیراهن تیم‌های زنان نیویورک لیبرتی و سن آنتونیو اسپرز در شش فصل عضو تیم ستارگان سال WNBA یا همان NBA زنان شد.

در پی خداحافظی از بسکتبال، به همکاری با یکی از بزرگترین مربیان تاریخ بسکتبال یعنی گرگ پاپوویچ پرداخت تا در زمینه‌های تمرینی و تاکتیکی یاری‌اش دهد.

بعد از حضور بکی هامن به عنوان اولین مربی زن تاریخ NBA، ساکرامنتو کینگز دومین مربی زن این رقابت‌ها را معرفی کرد و نانسی لیبرمن به عنوان دستیار با این تیم قرارداد بست.

خانم لیبرمن از سال ۲۰۱۵ به مدت سه سال به عنوان مربی در این تیم حضور داشت.

زنان پرتعدادی در کادر داوری، مجریگری و گزارشگری لیگ بسکتبال آمریکا حضور دارند. بکی هامن نیز در بازی اسپرز با لیکرز، نخستین مربی زن در تاریخ NBA شد که نقش اول را در یک تیم به عهده گرفته.

بسیاری از نخبگان بسکتبال و حتی ستارگان سایر رشته‌های ورزشی، شادمانی خود را از این اتفاق ابراز کرده‌اند.

استفن کری از محبوب‌ترین بازیکنان بسکتبال جهان ضمن بازنشر تصاویر مربیگری هامن در لیگ، آن را لحظه‌ای بزرگ نامید.

لبرون جیمز اسطوره بسکتبال دنیا، با ستایش از خانم هامن، این اتفاق تاریخی را به NBA تبریک گفته.

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد