این هفته نیز همچون هفته های گذشته، مروری خواهیم داشت بر ورزش در هفته ای که گذشت. خبرها را با آخرین تحولات باشگاه پرسپولیش آغاز می کنیم و با یک انتقال عجیب در باشگاه یوونتوس ایتالیا پی می گیریم. در ادامه اخباری از فوتسال، پینگ پونگ و بسکتبال بانوان کشورمان خواهیم داشت. علاقمندان تنیس نیز از رشته مورد علاقه شان بی خبر نمی مانند.با ما همراه باشید.

پرسپوليسي‌ها در تعطيلات چند روز گذشته خود يك تغيير ديگر در باشگاه‌شان به وجود آوردند و اين بار محمود خوردبين، سرپرست اين تيم از سمت خود كنار رفت. فارس خبر داد كه مصطفی دنيزلی تصميم گرفته تا خوردبين از سرپرستی تيم كنار گذاشته شود. گفته شده مصطفی دنيزلی از عملكرد محمود خوردبين، سرپرست پرسپوليس رضايت كامل نداشت و به همين دليل در بازیمقابل شاهين به او اجازه نداد روی صندلي‌های ابتدايی نيمكت پرسپوليس بنشيند. همين موضوع باعث ناراحتی خوردبين شد اما پس از بازی با شاهين، دنيزلی اعلام كرد نياز به سرپرست ندارد و خودش اين امور را پيگيریخواهد كرد. خوردبين در تمرين روز جمعه پرسپوليس شركت نكرد. مسوولان باشگاه پرسپوليس روز چهار شنبه با خوردبين جلسه‌ای داشته و تكليف نهايی او مشخص شد.


در حالی که در فضای مجازی و رسانه ای ایران بازتاب منفی در باره جایزه گلدن گلوب اصغر فرهادی ادامه دارد و مطالبی را در ذم جایزه فرهادی منتشر می کنند و از آن سو جریان هایی در آن سوی آب در تلاش برای مصادره این موفقیت به نام خود فضا را گل آلوده تر نیز کرده اند، در میان چهره های مشهور کشور یک اجماع نا گفته در ستایش از موفقیت فیلم فرهادی به وجود آمده است. این اتفاق در ارزیابی های فرهنگی حتی جذاب تر از اصل جایزه است اما در میان پیام های تبریک که برای فرهادی در فضای رسانه ای پخش شده تبریک شجاعانه و غافلگیرانه فردوسی پور در پر بیننده ترین برنامه تلویزیونی اولین پیام تبریک بود که مستقیما این موفقیت را به اصغر فرهادی تبریک گفت.


نشریه اقتصادی فوربس در تازه ترین گزارش خود در سال 2011 به معرفی پردرآمدترین ورزشکاران دنیا پرداخت. به نقل ازنشریه اقتصادی فوریس: در میان فوتبالیست ها دیوید بکهام، بازیکن سرشناس انگلیسی با درآمدی حدود 40میایون دلار در سال 2011، به عنوان پردآمدترین ورزشکار این رشته معرفی شده است.


آما ئوری بازیکن تیم فوتبال یونتوس که در این فصل حتی یک بازی هم انجاک نداده است توسط یکی از هواداران این تیم برای فروش در سایت ebay قرار گرفت. این هوادار برای پاداش به تیمی که حاضر به خریدن این بازیکن شود حاضر شده است پول انتقال آما گوری به تیم و بیمه وی را پرداخت کند.


تيم بسكتبال ذوب‌آهن با قبول شكست سنگين برابر الرياضی لبنان به كار خود در مرحله نخست رقابت‌های باشگاه‌های غرب ‌آسيا پايان داد. يكشنبه شب در آخرين ديدار، نماينده كشورمان از گروه A به مصاف الرياضی لبنان رفت كه با نتيجه 104 بر 64 تن به شكست داد. شاگردان فرزاد كوهيان در حالی نبرد خود را برابر مدافع عنوان قهرمانی آغاز كردند كه از همان ابتدا اسير پرتاب‌های سه‌امتيازی حريف شدند و با عملكرد پراشتباه خود با نتيجه 30 بر 9 كوارتر نخست را به لبنانی‌ها واگذار كردند.


رقابتهای اوپن استرالیا، اولین مرحله از گرنداسلم های سال 2012 در رشته تنیس ازدوشنبه در ملبورن شروع خواهد شد.مهمترین نکته این رقابت ها گروه بندی آن است که راجر فدرر و رافائل نادال در یک گروه قرار گرفته اند و اندی ماری و نواک جوکوویچ در گروه دیگر. این بدان معنی است که فینال سال گذشته تکرار نخواهد شد، چرا که نواک و اندی ماری اگر بتوانند از سد همه رقبای خود بگذرند در مرحله نیمه نهایی به هم می رسند. در سوی دیگر جدول هم راجر فدرر و رافائل نادال چنین وضعیتی دارند و برای اولین بار از سال 2005است که این دو تنیس باز با هم در یک گروه قرار می گیرند.


به نظر نمي‌رسد كه كشتی ايران بالاخره روی آرامش را ببيند. بعد از تغيير در رياست فدراسيون كشتی و جايگزينی خطيب به جای يزداني‌خرم و بركنار كردن صنعتكاران مدير تيم‌های ملی و آمدن رسول خادم به جای ايشان حالا تغيير در رأس كادر فنیدر دستور كار قرار گرفته است. خادم در اولين اقدام خود، مسووليت فنی تيم كشتی آزاد را خودش بر عهده گرفته است. خادم در برنامه‌ایكه به فدراسيون ارايه داده، هر چند خود را به عنوان مسوول مستقيم فنی تيم‌ملی كشتیآ زاد معرفی كرده است، اما همچنان از بعضی مربيان قبلی در كادر فنی استفاده كرده است. علاوه بر سرمربی سابق تيم‌ملي، محمدطلايي، عليرضا رضايی و محمود اسماعيل‌پور، رسول خادم را همراهی مي‌كنند. ضمن اينكه مربيان ديگری نيز در روزهای آتی به جمع اين مربيان اضافه خواهند شد.


هشت كشور از جمله ايران برای شركت در مسابقات فوتسال بانوان غرب آسيا اعلام آمادگی كرده‌اند. سايت كنفدراسيون فوتبال غرب آسيا نوشت: «مسابقات فوتسال قهرمانی بانوان غرب آسيا، آوريل سال‌جاری به ميزبانی بحرين برگزار مي‌شود. برای شركت در اين رقابت‌ها كشورهای ايران، اردن، بحرين، سوريه، لبنان، فلسطين، قطر و عراق اعلام آمادگی كرده‌اند. كنفدراسيون فوتبال غرب آسيا اعلام كرد: «تيم‌های شركت‌كننده در اين مسابقات تا 10 ژانويه فرصت داشتند آمادگی خود را به اين كنفدراسيون اعلام كنند. اولين دوره مسابقات فوتسال قهرمانی بانوان غرب آسيا در سال 2008 به ميزبانی اردن برگزار شد كه تيم ايران در ديدار نهايی توانست با نتيجه هشت بر هفت اردن را شكست دهد و به‌عنوان قهرمانی اين مسابقات دست يابد.


پينگ‌پنگ زنان ايران هم بالاخره رویخوش را به خود ديد. مثل اينكه ميزبانی مسابقات انتخابی المپيك منطقه آسيای ميانه بيشتر از آنچه كه فكرش را هم بكنيم، برای ايراني‌ها خوش‌يمن بود. كسب اولين سهميه المپيك پينگ‌پنگ‌باز بانوان در تاريخ اين رشته، حالا قدری بيشتر دختران پینگ‌پنگ‌باز را به آينده اميدوار كرده است. فدراسيون تنيس روی ميز كه طی ماه‌های گذشته همواره به سوءمديريت متهم شده و مورد انتقاد‌های تند و تيز قرار گرفته، حالا توسط دو نفر از ملي‌پوشان منتقد خود به دو سهميه بازي‌های المپيك 2012 لندن دست يافته است. نوشاد عالميان در بخش آقايان و ندا شهسواری در بخش بانوان. دختر اول پينگ‌پنگ ايران كه به دليل كشمكش‌ها و حواشی اين فدراسيون روزهای خوبی را پشت سرنگذاشته، بيشتر از اينكه از المپيكی شدنش خوشحال باشد، برای جامعه پينگ‌پنگ زنان كشورش ابراز خوشحالی مي‌كند چراكه بر اين باور است با اين موفقيت زحمات او و ديگر هم تيمي‌هايش به بار نشسته و به همه ثابت شده است.


اگرچه دختران بسكتباليست كشورمان شانس حضور در مسابقات برون‌مرزیرا ندارند و تنها در چارچوب مسابقات ليگ برتر كشوری با هم رقابت مي‌كنند، اما همين تلاش سال‌هاست كه ادامه پيدا كرده و زنان بلند‌قامت ايرانی در ساعت‌های مرده و خالی برنامه‌های فدراسيون تمرين مي‌كنند، مسابقه مي‌دهند و اردو برقرار مي‌كنند و به اميد يك روز و يك شانس بزرگ توپ بر زمين مي‌كوبند. با اينكه تاكنون باشگاه‌های زيادی پا از گردونه مسابقات بيرون كشيدند و تشكيل و حفظ تيم بسكتبال زنان را مقرون به صرفه ندانستند اما تيم‌هايی هم وجود داشته كه در بحراني‌ترين شرايط و امكانات پا پس نكشيدند و به فكر ترويج و ارتقایسطح بسكتبال دختران ايرانی بودند. در اين ميان مي‌توان به باشگاه آرارات اشاره‌ایكرد كه با به كارگيریدو بازيكن خارجیدر تلاش است سطح كيفی و تكنيكی بازيكنان داخلي‌اش را بالا‌تر ببرد و آنچه دختران ايرانی نمي‌توانند در زمين‌های بين‌المللی تجربه كنند در سالن‌های پوشيده داخلی تماشا كنند و بياموزند.


تنيسور دانماركی در آخرين رده‌بندی تنيس بانوان جهان همچنان در صدر جدول قرار دارد و تنيسور ايراني‌الاصل فرانسه پنج پله سقوط كرده است. بر اين اساس كارولين وزنياكی دانماركی با هفت‌هزارو485 امتياز همچنان صدرنشين باقی ماند. نالیو سامانتا استوسر كه به ترتيب در رده‌های پنجم و ششم قرار داشتند، جای خود را در جدول با هم عوض كردند. سرنا ويليامز آمريكايی با يك پله صعود در مكان دوازدهم قرار گرفت و يك قدم به 10 نفر برتر نزديك‌تر شد. ارغوان رضايي، تنيسور ايراني‌الاصل فرانسه كه در مسابقات تنيس آزاد اوكلند در دور دوم مقابل ژنگ جي، قهرمان مسابقات شكست خورده بود، با پنج پله سقوط در جايگاه صد و بيستم برترين‌های تنيس بانوان جهان ايستاد.

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد