در چهارمین پنجشنبه شهریور ماه به روال هفته های گذشته مروری داریم بر ورزش در هفته ای که گذشت. مهمترین خبر این هفته در ورزش جهان قهرمانی نواک جوکوویچ در مسابقات تنیس اپن آمریکا و بازی تیم های بارسلونا و میلان بود؛ بعد از آن همه چیز به مدت یک هفته تحت تاثیر دربی جمعه تهران خواهد بود.

واقعا بهترین راه توضیح واژه بهره وری دیدن بازی سه شنبه شب  بارسلونا – میلان بود، میلان دقیقهٔ اول بازی گل زد، ۹۰ دقیقه دفاع کرد تا بیشتر از ۲ تا گًل نخورد. سپس در اولین ضربه کرنری که نصیبش شد، گل مساوی را در دقیقهٔ ۹۳ بازی به ثمر رساند تا با یک امتیاز در زمین بارسلونا، خوشحال به میلان برگردند. چه فوتبال دوست داشته باشید چه نه، چه طرفدار بارسلون باشید چه متنفرازاین تیم،  نمی توانید بازی زیبای آنان را که روز به روز بهتر می شود انکار کنید. فوتبال بارسلون حتا از بازی‌های بسکتبال شیکاگو بولز دههٔ ۹۰ با درخشش مایکل جردن هم زیباتر و چشمگیرتراست و هماهنگی بین بازیکنان این تیم بیشتر به اجرای باله می ماند تا ورزش سخت و خشنی مثل فوتبال. اما در این مسابقه چیزی که در تیم میلان بسیار به چشم آمد در کنار بازی‌ تحسین بر انگیز نستا، غیبت پیرلو بود که بعد از ۱۰ سال بازی با پیراهن میلان این روزها در تیم یوونتوس خوش میدرخشد، تا جایی‌ که بوفون دروازه بان یوونتوس شخصاً از گالینی مدیر تیم میلان به دلیل عدم تمدید قرارداد با پیرلو که منجر به پیوستن این بازیکن به یوونتوس شد تقدیر به عمل آورده است.


خبر خوب برای ورزش بانوان کشور اینکه ریحانه طالبی دوچرخه سوار تیم ملی‌ کشورمان موفق شد اولین مدال قهرمانی آسیا در رشتهٔ دوچرخه سواری بانوان را با کسب مدال برنز بازی‌های کاپ آسیا که در تایلند برگزار می شود،  بدست آورد. برای اطلاع آن دسته از خوانندگان  ما که سختی‌های حضور بانوان ورزشکار را نمی‌دانند همین توضیح بس که زندگی‌ عادی نیز زیر انواع و اقسام پوشش‌ها گاهی سخت و طاقت فرساست چه برسد به تمرین و مسابقه در میادین جهانی‌ در مقابل قهرمانانی که از انواع و اقسام حمایت‌ها و پشتیبانی‌‌های یک ملت برخوردار می باشند.  بنابرین برای خیلی‌ از دختران و زنان هموطن ما،  حضور در میادین جهانی‌ خود نوعی‌ شجاعت است که سخت قابل تقدیر می‌باشد.


نواک جوکوویچ صرب و سامانتا استرسر استرالیایی، موفق به فتح مسابقات تنیس آزاد آمریکا شدند. این دو تنیسور توانستند در دیدار پایانی رقبای قدرتمند خود یعنی رافائل نادال و سرنا ویلیامز را از پیش روی خود بردارند. جوکوویچ که طی امسال ۶ بار در دیدارهای فینال مسابقات مختلف برابر نادال به پیروزی رسیده است با این پیروزی رقم کلّ جوایز مالی  خود از قهرمانی‌های متعدد را به رقم ۱۰.۶ میلیون دلار رساند و رکورد ۱۰ میلیون دلاری پارسال رافائل نادال را بهبود بخشید. نواک جکوویچ امسال در ۶۴ مسابقه به پیروزی رسیده است و ۳ گرند اسلم بزرگ تنیس را نیز فتح نموده است. خود او هم از فرم خوبش در این سال متعجب است و می‌گوید که بسیار بعید است که بتواند پیروزیهای امسال خود را در سال بعد نیز تکرار نماید.


این عکس تیم هاکی روی یخ لوکوموتیو یارسول است که ۲۰ روز قبل گرفته شده، هاکی روی یخ محبوبترین رشتهٔ ورزشی در روسیه و کشورهای سردسیر نیمکرهٔ شمالی است و لوکوموتیو یارسول یکی‌ از تیم‌های قدرتمند لیگ هاکی در دنیا بود. متأسفانه هواپیمایی که حامل 44 عضو این تیم بود، هفتهٔ قبل چند دقیقه بعد از پرواز دچار حادثه شد و کلیه اعضای این تیم در این حادثه کشته شدند. اعضای تیم برای شرکت در یکی‌ از مسابقات لیگ عازم شهر مینسک روسیهٔ سفید بودند که این حادثه تلخ به وقوع پیوست. دیمیتری مدودوف خواهان بهبود استاندارد‌های حمل و نقل هوایی‌ روسیه شد. ظاهرا خلبانان هواپیما فراموش کرده بودند ترمز‌های اضطراری هواپیما را موقهع برخواستن از کار بیندازند و عدم سرعت گیری ناشی‌ از این سهل انگاری باعث کشته شدن کلیه سرنشینان این هواپیما گشت.


نیلوفر مردانی، جوان ۱۷ ساله عضو تیم ملی‌ اسکیت سرعت  زنان ایران در مسابقات جهانی کرهٔ جنوبی در دو رشتهٔ ۲۰ کیلومتر و ۱۰ کیلومتر بترتیب به مقامهای هشتم و یازدهم رسید. وی که بهترین مقام اسکیت سرعت را در کاروان اعزامی  به مسابقات کرهٔ جنوبی کسب نموده ، در فکر کسب مدال از مسابقات آسیایی‌ آینده است، و می‌خواهد پس از کسب مدال به فکر ادامه تحصیلات خود باشد. موفقیت نیلوفر مردانی را در کسب بهترین رکورد کشور در مسابقات جهانی‌ اسکیت را به او تبریک گفته و امیدواریم در مسابقات آسیایی‌ به مدال قهرمانی دست یابد.


اما مهمترین واقعه ورزشی هفته داربی فوتبال تهران بین ۲ تیم پرسپولیس و استقلال است که از چند هفتهٔ قبل سوژه بازیکنان و طرفداران این ۲ تیم پر طرفدار شده است. این مسابقه در حالی‌ برگزار می شود که از سال ۱۳۴۷ تاکنون ۲ تیم ۷۰ بار در مقابل هم قرار گرفته اند که سهم استقلال ۲۲ برد و پرسپولیس ۱۷ برد می‌باشد، اما در حالیکه طرفداران تیم سرخپوش برد معروف ۶-۰ خود در بازی سال ۱۳۵۲ را به طرفداران استقلال یادآوری می نمایند، طرفداران استقلال برد در دو بازی رفت و برگشت سال قبل را به رخ طرفداران حریف می کشند.

اما ستاره فوتبال ایران  و کاپیتان تیم پرسپولیس، علی‌ کریمی‌ در گفتگویی پیرامون این مسابقه گفت: این بازی در حقیقت گل سر سبد فوتبال ایران است با اینحال بازیکنان دو تیم دشمن یکدیگر نیستند، وی در ارتباط با مقایسه جاسم کرار بازیکن عراقی استقلال با وی تنها به اعلام این موضوع بسنده کرد که: جواب هر کسی‌ را تنها در زمین مسابقه می دهد.

شما چه فکر می‌کنید؟ جمعه طرفداران کدام  تیم شادی خواهند کرد سرخپوشان پرسپولیس یا آبی پوشان استقلال؟

نظرات

19 responses to “مروری بر ورزش در هفته چهارم شهریور”

 1. asal says:

  hich kodum faghat teraktooooooooooooooooooooor

 2. مجید says:

  faghat 6 tayiash

 3. ندا جاوید says:

  farda ke bakhtin dige sedatoon dar nemiyad ye modat

 4. sahar says:

  be hamin khial bashin ke esteghlal bebare perspolice mibare hala mibiney perspoliceteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee Alireza haghighi shire:-)

 5. مرجان says:

  faghat perspolissssssssssssssssss

 6. ALALEH says:

  hichkodom bara man farghe nadaran har 2 tem bara eran hast

 7. Iraj says:

  man fekr kardam in site baraye ladies hastesh, khob nemishe inja khode khanoma be varzeshe khodeshoon bishtar bepardaazan, bejaaye inke Perspolis, Esteghlaal ro dam begiran? Dar majelaate “mardone” be hadde kaafi az in 2ta team harf nemizanan?

 8. sahar says:

  mardone?tarafdari az tim morede alaghe rabti be khanoom ya agha boodan nadare agh Iraj

 9. کیانا says:

  فقط پرسپولیس …

 10. آرمين says:

  معلوم بود استقلال مي بره

 11. دلآرام says:

  يه روز يه باد شديد مياد همه پرسپوليسي هارو مي بره بعد همه مي پرسن جريان چيه كه استقلالي هارو باد نبرد ؟؟؟!!!

  استقلالي ها مي گن آخه ما شش تا سوراخ داشتيم باد از وسطمون رد شد و ما رو نبرد ….. هاهاهاها

  هر چي باشه گل بزنيم يا بخوريم …. چي؟؟؟؟ … ويوا پرسپوليس

 12. آرمين says:

  دلآرام جان ، 6 تا درست . ولي مهم اينه كه تو اين فوتبال مدرن كه همه چي پيشرفت كرده بدون گل خورده از داربي بيرون بياي شرطه ربطي هم به باد بردن و زمين كج و داور و … نداره ربطي هم به برد و باخت نداره مهم بازي قشنگه كه استقلال بهتر بود .

 13. حنانه says:

  هیچ می دانستید که پرسپولیس سرور استقلاله؟

 14. کیانا says:

  بردو باخت مهم نیست مهم اینه پرسپولیس سروره استقلاله …!!
  همش که نباید برد تنوع هم لازمه !!!!!!

 15. yasin says:

  hannane khanum shayas !!!!!!

 16. yasin says:

  faghaaaaat esteghlal …

 17. ALALEH says:

  delaram jan man ba ajale neveshtam ama shoma hagh nadarid be kese tohin koned ama bazam mamnon agar ham mekhasted eshtebaham ro begirid ba ehteram ham metonested en kar ro bekoned

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد