در انجام تمرینات یوگا، چند اصل وجود دارد که همیشه سعیم بر آن بوده تا به الان به هر کدام از آنها که برسم، با تاکید فراوان آن را برایتان نهادینه کنم.

در انجام تمرینات یوگا، چند اصل وجود دارد که همیشه سعیم بر آن بوده تا به الان به هر کدام از آنها که برسم، با تاکید فراوان آن را برایتان نهادینه کنم.

یکی از اصولی که در یوگا و به طور کلی برای سلامتی تاکید بسیار زیادی بر آن است، این است که زمانی که بر روی زمین دراز کشیده اید و قصد بلند شدن از جایتان دارید، حتما بر پهلوی راستتان قرار بگیرید و از جایتان بلند شوید. البته بهتر است قبل از بلند شدن از جای تان، دست هایتان را از بالا بکشید و هم زمان پنجه پایتان را به داخل فشار دهید و بعد از 3 ثانیه کاملا بدنتان را رها کنید. حالا مجدد دستانتان را از بالا بکشید و هم زمان پنجه هایتان را به بیرون فشار دهید و به یک باره خود را رها سازید. حالا به همان روشی که توضیح داده شد از پهلوی سمت راستتان بر خیزید.

اساس حرکات یوگا بر درست ایستادن دلالت دارد. خیلی از مردم بدون توجه به همین نکته ساده، می توانند دردهای زیادی را همراه خود کنند به طوری که حتی علت آن را نیز نمی دانند.

به هیچ وجه نباید طوری ایستاد که تمامی وزن بدن بر روی یک پا بیفتد و و یا بگونه ای بایستید که سر زیادی به جلو و یا به عقب مایل باشد. مشکلات ایستادن به مرور زمان علاوه بر تغییر وضعیت آناتومی بدن، میتواند مشکلات داخلی دستگاه ای بدن را نیز سبب شود.

در ایستادن صحیح محور عمومی جاذبه زمین موازی با محور بدن می باشد. همیشه دقت داشته باشید که ایستادن صحیح باعث می شود شکم به داخل کشیده شده، سینه به طرف جلو برجسته می شود. همین نوع ایستادن باعث احساس سبکی در بدن شما خواهد شد.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر شما هم جز کسانی هستید که به نحوه ایستادن خود توجهی نداشتید، ممکن است در آغاز تمیرن صحیح ایستادن دچار درد در ناحیه پشت خود بشوید. این گونه دردها همیشه نشانه خوب و حاکی از این امر است که ستون فقرات شما در حال بازگشت به وضعیت نرمال خود است.

نظرات

7 responses to “یوگا، درست برخاستن و ایستادن”

 1. شیما says:

  وقتی آدم درست وایمیسه تازه نفسش بالا میاد. واقعا خیلی مهمه

 2. سروش says:

  درست ایستادن و درست انجام دادن حرکات مخصوصا در یوگا بسیار حائز اهمیته. ممنون از این همه نکات ریز و توجهتون به سلانتی

 3. vida says:

  che khub bayan kardid. man nemidunestam bayad az samte rast boland sham

 4. سالار says:

  برای اینه که به قلب فشار نیاد…

 5. سروش says:

  بله یک دلیل می تونه همین باشه

 6. مراد says:

  دلتون خوشه ها. من که از سمت چپ بلند میشم و هیچیم هم نیست. قلبم هم سالمه

 7. سروش says:

  ایشالله که سلامت باشید. اما یه چیزایی اصله برای سلامتی. بهتره که حواسمون باشه و به خودمون اهمیت بدیم

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد